Κύπελλο Δωδεκανήσου: Εύκολα ο Ηρακλής Μ., με ανατροπή ο Α.Σ. Ρόδος

Την πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου για τον όμιλο Ρόδου πήρε ο Ηρακλής Μαριτσών, ενώ ο Α.Σ. Ρόδος ανέτρεψε το σε βάρος τους σκορ και προκρίθηκε στο επιπρόσθετο παιχνίδι του θεσμού, μία ανάσα πριν από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Οι Μαριτσενοί χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες, επικράτησαν στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων της Α.Ε. Αδελφοσύνης με σκορ 3-0 και θα υποδεχθούν στην 3η φάση του Κυπέλλου τον Κλεάνθη.
Τα τέρματα για την ομάδα του Κώστα Πάττα σημείωσαν οι Μανώλης Παπαδημήτρης στο 41ο λεπτό, Αντώνης Γεωργαλλής στο 59ο λεπτό και Παναγιώτης Σπάρταλης στο 90ο λεπτό.
Ο Α.Σ. Ρόδος από την πλευρά του, παρότι βρέθηκε πίσω στον σκορ με 2-0 από τον Κλεόβουλο στο γήπεδο της Λίνδου, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 και θα υποδεχθεί τον νικητή της αναμέτρησης ΑΕΡΑ- Α.Ε. Κατταβιάς στο επιπρόσθετο παιχνίδι του θεσμού.
Τα γκολ για τους Λινδιακούς, πέτυχαν οι Αλέκος Κακλαμάνος στο 10ο λεπτό και Μπάμπης Ταγκάεφ στο 29ο λεπτό, ενώ για τα «ελάφια» σκόραραν οι Θανάσης Μπίσα στο 68ο και 81ο λεπτό και Σταύρος Τσουλάκος στο 92ο λεπτό.
Να σημειώσουμε ότι ο Κλεόβουλος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Αντώνης Αθανασίου.