Ποδόσφαιρο: Νίκες για Κλεόβουλο και Α.Σ. Τήλος

Δύο παιχνίδια έγιναν την Τρίτη, ένα για την Α’ Κατηγορία και ένα για τον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας.
Ο Κλεόβουλος επικράτησε της Α.Ε. Κω με σκορ 5-1 για την 22η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας, με τους Λινδιακούς να βρίσκονται στην 10η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 26 βαθμούς στην συλλογή τους, ενώ οι «βυσσινί» παρέμειναν μία θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 17 βαθμούς.
Ο Α.Σ. Τήλος επιβλήθηκε του Ροδιακού με σκορ 2-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα… βγαίνοντας από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στην τελευταία θέση του πίνακα.
Κλεόβουλος- Α.Ε. Κως: 5-1
Οι Λινδιακοί είχαν τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Μάριο Μπαϊρακτάρη, ενώ στο 21ο λεπτό ο Μπάμπης Ταγκάεφ έκανε το 2-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε. Κως μείωσε σε 2-1 με τέρμα του Άρι Μπεκιρλάρι στο 53ο λεπτό, ωστόσο, οι Λινδιακοί πέτυχαν ακόμα τρία γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 με τέρματα των Αντώνη Διακογεωργίου στο 64ο λεπτό, Αλέκου Κακλαμάνου στο 85ο λεπτό και Παναγιώτη Νικηταρά στο 88ο λεπτό.
Να σημειώσουμε ότι η Α.Ε. Κως έχασε πέναλτι στο 38ο λεπτό με τον Σταμάτη Τογρού, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 62ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μάρκο Ντιμιτρίεβιτς.
Α.Σ. Τήλος- Ροδιακός: 2-0
Ο Α.Σ. Τήλος ευτύχησε να έχει σε μεγάλη ημέρα τον Ηρακλή Σακελλάρη, ο οποίος τον οδήγησε στην νίκη, σκοράροντας και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων.
Το 1-0 έγινε στο 22ο λεπτό, με κεφαλιά του έμπειρου επιθετικού, έπειτα από φάουλ- σέντρα του Οικονόμου, ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό με νέα κεφαλιά του Ηρακλή Σακελλάρη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καμμά.