Απόλυτη ήταν η κυριαρχία του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου «Ιππότης» είχαμε στο Πρωτάθλημα Σκάκι Αιγαίου που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στην Αντίπαρο.

Το Αιγαίο, Βόρειο και Νότιο, παρουσιάστηκε ενωμένο στην Αντίπαρο με 10 νησιά, 11 ομάδες και 140 μικρούς και μεγάλους σκακιστές και σκακίστριες από Ρόδο , Μυτιλήνη, Χίο (2), Σάμο, Ικαρία, Σύρο, Πάρο, Αντίπαρο, Σαντορίνη και Λέρο, να δίνουν το παρών.

Πολυπρωταθλητρία αναδείχθηκε η ομάδα του «Ιππότη» Ρόδου, όπου εξασφάλισε την πρωτιά και στις τρεις διοργανώσεις (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Νεανικό) και την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Τα 3 πρώτα νησιά σε κάθε διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε:

Πρωτάθλημα Αιγαίου

1) Ρόδος (ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ)

2) Ικαρία (ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ)

3) Χίος (ΜΣ ”ΦΑΡΟΣ” ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ)

Κύπελλο Αιγαίου

1) Ρόδος (ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ)

2) Ικαρία (ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ)

3) Σύρος (Σ.Σ. ΣΥΡΟΥ)

Πρωτάθλημα Νέων

1) Ρόδος (ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ)

2) Ικαρία (ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ)

3) Αντίπαρος (ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ)

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΚΑΤ. ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝ. Ν Ι Η  Β Κριτ.
1 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 5 0 0 10 26
2 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 5 4 0 1 8 19
3 ΑΣ ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Α) 5 2 2 1 6 18½
4 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΟΣ 5 3 0 2 6 16½
5 ΜΣ ΦΑΡΟΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ 5 2 2 1 6 16
6 ΣΟ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΚΑΛΙΜΑΣΙΑΣ ΧΙΟΥ 5 2 1 2 5 13½
7 ΜΕΙΚΤΗ ΑΙΓΑΙΟΥ 5 2 0 3 4 16½
8 ΣΣ ΣΥΡΟΥ 5 2 0 3 4 13½
9 ΑΣ ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Β) 5 1 1 3 3 11
10 ΜΠΣ ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ 5 1 1 3 3 10
11 ΑΣ ΑΙΓΑΙΑΣ ΠΑΡΟΥ (Α) 5 1 1 3 3 9
12 ΑΣ ΑΙΓΑΙΑΣ ΠΑΡΟΥ (Β) 5 0 2 3 2

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΚΑΤ. ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝ. N Ι Η Β Κριτ.
1 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 5 0 0 10 41
2 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 5 4 0 1 8 39½
3 ΜΣ ΦΑΡΟΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ 5 3 0 2 6 27
4 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΣ 5 3 0 2 6 23½
5 ΣΣ ΣΥΡΟΥ 5 3 0 2 6 23
6 ΑΣ ΑΙΓΑΙΑΣ ΠΑΡΟΥ 5 2 0 3 4 24
7 ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 5 2 0 3 4 22
8 ΑΣ ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ 5 2 0 3 4 14½
9 ΜΠΣ ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ 5 1 0 4 2 11½

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΚΑΤ. ΟΜΑΔΑ
1 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ
2 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ
3 ΣΣ ΣΥΡΟΥ
4 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΣ
5 ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ
6 ΣΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
7 ΜΣ ΦΑΡΟΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ
8 ΜΠΣ ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ

 

ΟΙ 3 ΠΡΩΤΟΙ ΑΝΑ ΣΚΑΚΙΕΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Σκακιέρα 1η            
               
  Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1   Santagati Alessandro 2319 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 2152  
2   Frendzas Panayotis 2332 ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 5 2067  
3 Sarantos Vasileios 2171 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 4 2108  
  Σκακιέρα 2η            
                 
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 Mouroutis Konstantinos 2156 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 3 4 1942  
2 Sandalakis Nikolaos 2211 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 3 2174  
3   Kondou Eva 2156 ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 5 1828  
    Σκακιέρα 3η            
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 Chairopoulos Stefanos 1863 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 4 5 1627  
2 Marinopoulos Athanasios 0 ΑΣ ΑΙΓΑΙΑΣ ΠΑΡΟΥ 3 4 1621  
3 Diamantis Konstantinos 1645 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 3 4 1409  
    Σκακιέρα 4η            
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 Grivas Athanasios 0 ΑΣ ΑΙΓΑΙΑΣ ΠΑΡΟΥ 4 1639  
2 Tsifetakis Panagiotis 1697 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 3 3 2001  
3 Dagklis Dimitrios 1311 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΣ 5 1268  
    Σκακιέρα 5η        
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 Drakaki Anna-Maria 1901 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 5 2117  
2 Vazoura Irini 1501 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 5 5 1848  
3 Polizou Dionisia 1897 ΣΣ ΣΥΡΟΥ 3 4 1418  
    Σκακιέρα 6η            
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 Gourgari Marianna 1597 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 4 5 1441  
2 Garoufali Elefhteria 1036 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΣ 5 1356  
3 Vitzileou Fedra 1267 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 3 5 1194  
    Σκακιέρα 7η            
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1      Vazoura Aphroditi-Haralambia 1442 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 5 5 1853  
2 Serafim Stiliani 0 ΜΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ 4 1336  
3 Gantzia AnastasiaFanouria 1000 ΜΠΣ ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ 2 4 1238  
    Σκακιέρα 8η            
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 HaliorisStefanos-Anthimos 1683 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 5 5 1929  
2 Vasilakis Gavriel 1496 ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 4 5 1376  
3                    Papadopoulos Panteleimon 1354 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 3 3 1906  
    Σκακιέρα 9η            
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 Rousos Stamatios 1835 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 5 2049  
2                Manolitsis FilipposTsampikos 1306 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 3 5 1308  
3 Valsamidis Antonios 0 ΣΣ ΣΥΡΟΥ 4 1304  
    Σκακιέρα 10η            
R Name Rtg Team Pts. Games ratP  
1 Diamantakos Sotirios 1410 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΣ 5 5 1832  
2 Fraskos Nestor 0 ΜΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ 3 4 1296  
3 Dimanoudis Petros 1161 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 2 3 1262  
                                                       

ΟΙ 3 ΠΡΩΤΟΙ ΑΝΑ ΣΚΑΚΙΕΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

    Σκακιέρα 1η          
R Name Rtg Team Pts. Games ratP
1 Vasilakis Gavriel 1496 ΜΕΙΚΤΗ ΑΙΓΑΙΟΥ 5 1454
2 VazouraAphroditiHaralambia 1442 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 4 5 1375
3   Kalpakidis Daniel Kyriakos 1179 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 4 5 1328
    Σκακιέρα 2η          
R Name Rtg Team Pts. Games ratP
1 Rousos Stamatios 1835 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 5 1806
1 Faroupos Chrysostomos 0 ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ(Α) 5 5 1800
2 Ladielis Andreas 1032 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 3 4 1402
3 Pelekis Vasileios 0 ΜΕΙΚΤΗ ΑΙΓΑΙΟΥ 3 5 1072
    Σκακιέρα 3η          
R Name Rtg Team Pts. Games ratP
1 Diamantakos Sotirios 1434 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΟΣ 5 5 1871
2 Fraskos Nestor 0 ΜΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ 5 5 1800
3 Papadopoulos Panteleimon 1354 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 1149
    Σκακιέρα 4η          
R Name Rtg Team Pts. Games ratP
1 Dimanoudis Petros 1161 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 5 1800
2 Kapsomenaki Nikolaos 0 ΣΣ ΣΥΡΟΥ 4 5 1240
3 Sagkriotis Zannis 0 ΑΣ ΑΙΓΑΙΑΣ ΠΑΡΟΥ(Α) 3 4 1179
3 Roussakis Filippos 0 ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΟΣ 3 5 1104
    Σκακιέρα 5η          
R Name Rtg Team Pts. Games ratP
1 Gourgari Maria Ioanna 1430 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι. ΤΖΕΛΕΠΗΣ 5 5 1876
2 Zacharia Aikaterini-Eirini 1242 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 4 5 1240
3 Serafim Stiliani 0 ΜΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ 5 1176
4 Kolaini Pantelina-Paras 1136 ΜΕΙΚΤΗ ΑΙΓΑΙΟΥ 5 1149
    Σκακιέρα 6η          
R Name Rtg Team Pts. Games ratP
1 Efthimiou Agapi-Gavriela 0 ΣΟ ΙΠΠΟΤΗΣ ΡΟΔΟΥ 5 1366
2 Ragkousi Ekaterini 0 ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ(Α) 4 5 1240
3 Gatzia Anastasia 0 ΑΡΤΕΜΙΣ ΛΕΡΟΥ 4 5 1000

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ