Το Σάββατο 2 Μαρτίου στις 17:30, στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου της Ρόδου, θα πραγματοποιηθεί Συνδιάσκεψη των πρωτευσασών μαθητριών και των πρωτευσάντων μαθητών με θέμα:
«…όταν γυρεύεις το θαύμα πρέπει να σπείρεις το αίμα σου στις οχτώ γωνιές των ανέμων, γιατί το θαύμα δεν είναι πουθενά παρά κυκλοφορεί μέσα στις φλέβες του ανθρώπου».
Γιώργος Σεφέρης, «Les anges sont blancs», Ημερολόγιο Καταστρώματος, Α’.
Στη Συνδιάσκεψη θα παρουσιαστούν οκτώ εισηγήσεις από τέσσερις πρωτεύσαντες μαθητές και τέσσερις πρωτεύσασες μαθήτριες. Τα παιδιά που θα μιλήσουν είναι:
• Στυλιανός Αρνικίου, 1ο ΓΕΛ Ρόδου
• Σοφία Γιακαλλή, Γενικό Λύκειο Αντιμάχειας, Κω
• Αικατερίνη-Ειρήνη Ζαχαριά, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ”
• Κυριάκος Κακακιός, Πανορμίτειο Γυμνάσιο Σύμης Λ.Τ.
• Ελένη Μισσού, ΕΠΑΛ Σύμης
• Σταμάτιος Νικολουδάκης, Γυμνάσιο Έμπωνας Λ.Τ.
• Ευαγγελία Παπαμάρκου Γυμνάσιο Κάσου Λ.Τ.
• Νικόλαος-Άγγελος Σκουμιός, Ιδιωτικά Εκπαιδευτηρίων “Ροδίων Παιδεία”.
Όλες οι εργασίες θα συμπεριληφθούν στα Πρακτικά της Συνδιάσκεψης και θα μοιραστούν κατά τη διάρκεια της τελετής βράβευσης την Κυριακή.
Η ομάδα αξιολόγησης των εισηγήσεων αποτελείται από τους:
• Ευαγγελία Μουλά, Φιλόλογο, Διδάκτωρ Παιδικής Λογοτεχνίας και μεταδιδακτορική ερευνήτρια. Διδάσκουσα στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο, ως συνεργαζόμενο εκπαιδευτικό προσωπικό.
• Γιώργο Παπαντωνάκη, τ. Αναπληρωτή καθηγητή Λογοτεχνίας και Παιδικής Λογοτεχνίας, Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αιγαίου.
• Παναγιώτη Σταμάτη, Αναπληρωτή καθηγητή Παιδαγωγικής Επικοινωνίας στην Προσχολική και Πρωτοσχολική Εκπαίδευση, Τ.Ε.ΠΑ.Ε.Σ. Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Συντονίστρια της Ομάδας αξιολόγησης:
• Λουίζα Χριστοδουλίδου, Αναπληρώτρια καθηγήτρια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Πανεπιστημίου Αιγαίου και μέλος της Λέσχης Lions Ρόδου
Οι εισηγήσεις έχουν δοθεί στους αξιολογητές, από την επιστημονική ομάδα της Λέσχης, κωδικοποιημένες χωρίς ονόματα και θα παραδώσουν τα αποτελέσματα σε κλειστό φάκελο, που θα ανοίξει την Κυριακή κατά τη διάρκεια της τελετής βράβευσης.
Στην καλύτερη εισήγηση θα δοθεί χρηματικό βραβείο 300 ευρώ.
Το Σάββατο 2 Μαρτίου στις 20:30, μετά το πέρας της Συνδιάσκεψης, η Λέσχη Lions Ρόδου, θα δεξιωθεί τους μαθητές/μαθήτριες, με τους γονείς τους και θα τους παραθέσει δείπνο στο Ξενοδοχείο “SEMIRAMIS”.
Την Κυριακή 3 Μαρτίου στις 11:30, θα πραγματοποιηθεί η τελετή βράβευσης, των πρωτευσασών μαθητριών και των πρωτευσάντων μαθητών, στην αίθουσα του “Metropol Multicinema”.
Κεντρική ομιλήτρια θα είναι η Δρ Κωνσταντίνα Καλαούζη, Συντονίστρια Εκπαίδευσης Φιλολόγων Δωδεκανήσου.
Με θέμα της ομιλίας της:
«“Τη γλώσσα μού έδωσαν ελληνική”: Η διαχρονική πορεία της ελληνικής γλώσσας και η σύγχρονη εκπαιδευτική πραγματικότητα».
Οι 42 μαθητές/μαθήτριες από όλα τα σχολεία της Δωδεκανήσου, που διακρίθηκαν για την επιμέλειά τους είναι:
1ο ΓΕΛ Ρόδου “Βενετόκλειο”, ΑΡΝΙΚΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Δημητρίου και της Μαρίας με γενικό βαθμό 19.9
1ο ΓΕΛ Ρόδου “Βενετόκλειο”, ΜΙΧΑΛΑΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Χρήστου και της Ειρήνης με γενικό βαθμό 19.9
2ο ΓΕΛ Ρόδου, ΚΟΝΤΟΥΔΑΚΗ ΦΛΩΡΑ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ του Ευσταθίου και της Δέσποινας με γενικό βαθμό 19.8
3ο ΓΕΛ Ρόδου, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Σταύρου Ελευθερίου και της Μαρίας με γενικό βαθμό 19.8
4ο ΓΕΛ Ρόδου, ΔΡΑΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Αντωνίου και της Άρτεμης με γενικό βαθμό 19.8
4ο ΓΕΛ Ρόδου, ΜΠΑΚΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Γεωργίου και της Αναστασίας με γενικό βαθμό 19.8
4ο ΓΕΛ Ρόδου, ΦΩΤΑΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου και της Ειρήνης με γενικό βαθμό 19.8
Εκπ/τήρια “ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ”, ΣΚΟΥΜΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Μιχαήλ και της Ευδοκίας με γενικό βαθμό 19.9
Εκπ/τήρια Ρόδου “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ”, ΔΟΝΤΑΣ ΣΑΒΒΑΣ του Συμεών και της Βαρβάρας με γενικό βαθμό 19.9
Εκπ/τήρια Ρόδου “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ”, ΖΑΧΑΡΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΕΙΡΗΝΗ του Αθανασίου και της Νεκταρίας Άννας με γενικό βαθμό 19.9
Εκπ/τήρια Ρόδου “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ”, ΠΡΑΝΤΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ του Αργυρίου και της Χρυσής με γενικό βαθμό 19.9
Μουσικό Γυμνάσιο Ρόδου, ΓΑΚΟΥΔΗ ΠΑΡΘΕΝΑ του Ιωάννη και της Σταυρούλας με γενικό βαθμό 19.5
ΓΕΛ Αρχαγγέλου, ΚΑΡΕΛΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Μιχαήλ και της Ολένα με γενικό βαθμό 19.6
ΓΕΛ Αφάντου, ΣΤΑΥΡΗ ΡΑΦΑΗΛΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ του Χρήστου και της Σωτηρίας με γενικό βαθμό 20.0
ΓΕΛ Αφάντου, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ του Γρηγορίου και της Μοσχούλας με γενικό βαθμό 20.0
ΓΕΛ Ιαλυσού, ΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Θωμά και της Αντιγόνης με γενικό βαθμό 19.4
ΓΕΛ Ιαλυσού, ΤΑΓΡΑΠ ΣΟΥΖΑΝΑ του Σιαμπάν και της Ξανθίππης με γενικό βαθμό 19.4
ΓΕΛ Κρεμαστής, ΡΕΝΕΣΗ ΔΩΡΟΘΕΑ του Νικολάου και της Κυριακής με γενικό βαθμό 19.4
ΓΕΛ Σορωνής, ΣΤΑΥΡΟΥΛΛΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΟΡΦΟΥΛΑ του Γεωργίου και της Μαρίας με βαθμό 19.3
Γυμνάσιο Γενναδίου Λ.Τ., ΚΟΙΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΡΑΦΑΕΛΑ του Κώνστα και της Θεοδώρας με γενικό βαθμό 18.1
Γυμνάσιο Έμπωνας Λ. Τ., ΝΙΚΟΛΟΥΔΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ του Κωνσταντίνου και της Άννας με γενικό βαθμό 19.7
1ο ΓΕΛ Κω, ΣΚΟΥΡΜΑΛΛΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Κωνσταντίνου και της Άννας με γενικό βαθμό 19.7
2ο ΓΕΛ Κω, ΣΥΡΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ του Μάρκου και της Ευαγγελίας με γενικό βαθμό 19.4
ΓΕΛ Αντιμάχειας, ΓΙΑΚΑΛΛΗ ΣΟΦΙΑ του Νικολάου και της Βασιλικής με γενικό βαθμό 19.9
1ο ΓΕΛ Καλύμνου, ΜΑΓΚΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΣΑΒΒΑΣ του Κωνσταντίνου και της Σπυριδούλας με γενικό βαθμό 19.6
2ο ΓΕΛ Καλύμνου, ΠΑΤΕΛΛΗ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ του Εμμανουήλ και της Ελένης με γενικό βαθμό 19.8
ΓΕΛ Απερίου Καρπάθου, ΣΕΒΔΑΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Εμμανουήλ και της Ειρήνης με γενικό βαθμό 19.3
ΓΕΛ Λέρου, ΚΑΒΟΥΡΑ ΜΑΡΙΑ του Ιωάννη και της Ειρήνης με γενικό βαθμό 19.8
ΓΕΛ Πάτμου, ΚΑΝΙΑΡΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Σπυρίδωνα και της Αναστασίας με γενικό βαθμό 19.3
ΓΕΛ Πάτμου, ΜΑΤΘΑΙΟΥ ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Μπενέτου και της Σούζαν με γενικό βαθμό 19.3
Γυμνάσιο Αστυπάλαιας Λ.Τ., ΠΕΡΔΙΚΗ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ του Νικολάου και της Ειρήνης με γενικό βαθμό 19.3
Γυμνάσιο Νισύρου Λ.Τ., ΣΒΥΝΟΥ ΜΑΡΙΑ του Νομικού και της Καλλιόπης με γενικό βαθμό 19.0
Γυμνάσιο Κάσου Λ.Τ., ΠΑΠΑΜΑΡΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Μάρκου και της Μαρίας με γενικό βαθμό 19.5
Γυμνάσιο Τήλου Λ.Τ., ΦΙΛΑΚΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ του Σάββα και της Ασημίνας
Γυμνάσιο Χάλκης Λ.Τ., ΚΑΡΑΧΑΝΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ του Χρήστου και της Νίκης με γενικό βαθμό 18.5
Πανορμίτειο Γυμνάσιο Σύμης, ΚΑΚΑΚΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Λουκά και της Ευαγγελίας με γενικό βαθμό 18.7
2ο ΕΠΑΛ Ρόδου, ΠΑΠΑ ΣΤΑΜΑΤΙΑ του Φωτίου και της Μαρίας με γενικό βαθμό 18.2
ΕΠΑΛ Παραδεισίου, ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝ του Μιχαήλ και της Φωτεινής με γενικό βαθμό 19.1
1ο ΕΠΑΛ Καρπάθου, ΤΣΑΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ του Δημητρίου και της Μαρίας
1ο ΕΠΑΛ Σύμης, ΜΙΣΣΟΥ ΕΛΕΝΗ του Κωνσταντίνου και της Μαρίας
Η Λέσχη Lions Ρόδου, αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει όσους στήριξαν αυτή την προσπάθεια. Πέραν του Περιφερειάρχη Ν. Αιγαίου κ. Γιώργου Χατζημάρκου, για την εμπιστοσύνη που μας έδειξε και τη συμμετοχή της Περιφέρειας ως Συνδιοργανώτριας, ευχαριστούμε και τους:
Χορηγούς: ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΧΑΤΖΗΛΑΖΑΡΟΥ – το METROPOL MULTICINEMA – BLUE STAR FERRIES, τη BIOTEXNIA ΣΦΟΛΙΑΤΟΕΙΔΩΝ Γ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗ – “EVEREST” – ΚΟΛΟΣΣΟΣ Α.Ε.Ξ.Τ.Ε. – ΠΛΑΚΑΓΕ
Υποστηρικτές: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ «ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ – ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ “ΡΟΔΑ”
Το χορηγό επικοινωνίας, ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΛΥΧΝΑΡΙ.

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ