Αγχωτική πρόκριση για Αστέρα

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, για πρώτη φορά στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Αστέρας Μασάρων, μετά από την νίκη που πέτυχε στο γήπεδό του επί του ΠΑΟΚ Κω με σκορ 2-1.
Οι Μασαρενοί αγχώθηκαν μέχρι να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, καθώς χρειάστηκαν την παράταση προκειμένου να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 1-1.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας την εστία του ΠΑΟΚ Κω για να ανοίξουν το σκορ.
Στο 13ο λεπτό οι Μασαρενοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν ο Μίρτσεφ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σώτου, με τον διαιτητή Πατσιόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι, ωστόσο, ο Χαλίλ Κιλασίν αστόχησε στην εκτέλεσή του.
Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν συνεργάστηκαν οι Μίρτσεφ και Πατσιαούρας, με τον τελευταίο να πασάρει στον Γιώργο Πλαγγέντη που πλάσαρε σωστά για το 1-0.
Στο 36ο λεπτό άλλαξαν οι ισορροπίες στην αναμέτρηση, καθώς ο Αστέρας έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Φωτάρας για μαρκάρισμα.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, κάτι που το κατάφεραν έως ένα σημείο.
Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ Κω δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, ο Μικές Ξυπολιτάς με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόππυ, κάνοντας το 1-1, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.
Εκεί οι Μασαρενοί ήταν πιο παθιασμένοι και με τέρμα του Στέφανου Νικήτα στο 117ο λεπτό, έκαναν το 2-1 που τους έδωσε την πρόκριση.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Θωμάς Πατσιόπουλος, με βοηθούς τους Μαυρουδή και Μπερδεμπέ.
Αστέρας Μασάρων: Τόππος, Κιλασίν Χ., Φωτάρας, Λούπος (80ο Κιλασιν Ε., 110ο λ. τρ. Κρητικός), Νικήτας Στ., Χατζημανώλης, Διονυσακόπουλος, Πλαγγέτης Ελ., Πλαγγγέτης Γ., Μίρτσεφ, Πατσιαούρας (80ο Νικήτας Αλ.)
ΠΑΟΚ: Τυράς, Καματερός, Κουβαράς, Κατσιούλης (75ο Χοντρομπίλιας), Μακαράνα (86ο Στεργαλλάς), Ξυπολιτάς Μ., Ξυπολιτάς Γ., Ευσταθιάδης, Μετία, Σώτος (57ο Τσιμιτσέλης), Σαλτσίδης.