Α’ Κατηγορία: Βήμα παραμονής για Ηρακλή

Μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη με σκορ 1-0 πέτυχε στο γήπεδο Μαριτσών ο τοπικός Ηρακλής σε βάρος του Αντίμαχου, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.
Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των «πρασίνων» του Γιώργου Σαββιδάκη σημείωσε ο Γιώργος Σκόρπος στο 75ο λεπτό. Με το «τρίποντο» που κατέκτησε ο Ηρακλής ανέβηκε στην 11η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 17 βαθμούς στην συλλογή του, πραγματοποιώντας αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής του στην μεγάλη κατηγορία του δωδεκανησιακού ποδοσφαίρου.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Αντίμαχος, αγωνίστηκε με δύο 15χρονους στην βασική του εντεκάδα, τους Νίκο Κάρλο και Λευτέρη Κόκκαλη.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, σχεδόν σε όλη την διάρκειά του, αφού κατά διαστήματα, τόσο ο Ηρακλής, όσο και ο Αντίμαχος έπαιρναν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας ευκαιρίες.
Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μετέτρεψαν σε γκολ μία από τις ευκαιρίες τους, στο 75ο λεπτό με τον Γιώργο Σκόρπο, διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.
Χωρίς προβλήματα το διαιτητικό «τρίο» των Μανώλη Παπαγιαννίδη, Γιώργου Μαυρουδή και Μαρίας Αναστασοπούλου.
Το γκολ
75ο λεπτό. Αλλαγή παιχνιδιού του Εμίλ Μπιγκό, είχε αποδέκτη της μπάλας τον Γιώργο Καρίκη του Δημητρίου που μπήκε από πλάγια θέση και γύρισε στο Γιώργο Τριχιά, ο έμπειρος επιθετικός έστρωσε την μπάλα στον Γιώργο Σκόρπο που από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαλάκη, κάνοντας το 1-0 για τον Ηρακλή Μαριτσών.
Ηρακλής Μαριτσών: Σκυλλάς, Τσούφιος, Λενιός, Παπακωνσταντής Κ., Καρίκης Γ. του Σ, Μπινγκό, Τσαλώλης ( 70ο Βασιλώττος Ε..),Σκόρπος, Βασιλώττος Χ., Καρίκης Γ. του Δ., Τριχιάς.
Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Ιωαννίδης, Μπεκιρλάρι ( 55ο λ.τρ. Συνεσίου), Σοτίρι, Καράλιαμης, Βλαντιμίροφ, Χατζησουλεϊμάν, Πης, Κόκκαλης, Κάρλος ( 70ο Κατσαρός), Μποϊλής.