«Πράσινη» βόμβα στα Μάσαρη

Με μια μεγάλη έκπληξη, ολοκληρώθηκαν τα σημερινά παιχνίδια για την Γ’ φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου.
Η βόμβα έσκασε στο γήπεδο Μασάρων, όπου ο τοπικός Αστέρας υποδέχτηκε τον Ευκλή Σορωνής.
Οι «πράσινοι» του Μιχάλη Τσιβρινή, με γκολ του Μπερετούλη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, πήραν τη νίκη- πρόκριση και έγιναν η μοναδική ομάδα της Β’ Κατηγορίας, που θα δώσει το «παρών» στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.
Στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια, ο Διαγόρας χωρίς να φορτσάρει, επικράτησε στο Δημοτικό Στάδιο του Αστέρα Παστίδας με σκορ 3-0, ενώ στην Κρεμαστή, ο τοπικός Φοίβος χρειάστηκε το δεύτερο ημίχρονο για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αναγέννησης Έμπωνα, επικρατώντας με σκορ 4-0.
Αστέρας Μασάρων- Ευκλής: 0-1
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, προκειμένου να πιέσουν την εστία των «πρασίνων» της Σορωνής.
Δημιούργησαν ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ , ωστόσο, δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, οι Μασαρενοί σκόραραν με τον Μαρκόπουλο, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το διαιτητή Στέργο Γιακουμάκη, που υπέδειξε επιθετικό φάουλ, φάση στην οποία διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι.
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους Μασαρενούς να πιέζουν και την ομάδα του Ευκλή να κοιτάει πρώτα την άμυνα της και στη συνέχεια να αναζητεί χώρους για να αντεπιτεθεί.
Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, ωστόσο ο Μπερετούλης είχε αντίθετη γνώμη.
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Γεωργαντάς κέρδισε φάουλ σε ευνοϊκή θέση για τους φιλοξενούμενους και ο Μπερετούλης που ανέλαβε την εκτέλεση του, έστειλε απευθείας την μπάλα στα δίχτυα του Διάκουλα , δίνοντας τη νίκη- πρόκριση στην ομάδα της Σορωνής.
Καλό σε γενικές γραμμές το διαιτητικό «τρίο» των Στέργου Γιακουμάκη, Λάζου και Πιτσάρη.
Αστέρας Μασάρων: Διάκουλας, Χατζημανώλης, Μπάρτζος ( 88ο Πέρος), Λαγοπάτης, Κιλασίν Ε., Κατσουρός, Μπαϊρακτάρης, Λαουδίκος, Μαρκόπουλος, Μίρτσεβ, Δεληγιάννης ( 85ο Μουσακίνιας).
Ευκλής: Μαριεττής, Λαπάκης, Λάος, Γκαρής, Αγγελής, Σαββάκης ( 89ο Παυλίδης), Άγγελος ( 79ο Γεωργαντάς), Μπερετούλης, Τριανταφυλλίδης, Σχοινάκης, Φράγκος ( 51ο λ.τρ. Μήτρου).
Διαγόρας- Αστέρας Παστίδας: 3-0
Δεν δυσκολεύτηκε ο Διαγόρας να επικρατήσει του Αστέρα Παστίδας στο Δημοτικό Στάδιο (3-0) και να εξασφαλίσει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου. Ο «γηραιός» πραγματοποίησε καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίχως να προβληματιστεί σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο του, έφτασε στη νίκη-πρόκριση, χωρίς να «ιδρώσει». Και οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν αρκετές αλλαγές στα βασικά σχήματα, τα οποία παρέταξαν στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου και να δοκιμάσουν πρόσωπα και συστήματα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.
Ο Διαγόρας που ανέλαβε από το ξεκίνημα του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε την άμυνα του Αστέρα και έφτασε στο γκολ στο 38ο λεπτό με την κεφαλιά του Πεταυράκη μετά τη σέντρα του Ζουρούδη. Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, ενώ στην επανάληψη οι «κυανέρυθροι» έδειξαν τον ίδιο ζήλο και θέληση για τη νίκη, καταφέρνοντας να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με το σουτ του Ζουρούδη στο 59’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αγγελόπουλος με κοντινό σουτ.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Μανώλη Μίαρη και των «βοηθών» του κ. Καραγιάννη και Διακοφιλιππή.
Διαγόρας: Σαμολαδάς, Προβατίδης, Παπαδημητρίου, Φωτεινής, Ανδράλας (57’ Μαΐλης), Καραγεωργίου, Πεταυράκης, Σαλαμαστράκης, Καπουράνης (73’ Μαπούρης), Ζουρούδης, Αλημπάς (65’ Αγγελόπουλος)
Αστέρας Παστίδας: Παπαμιχαήλ, Καλαϊτζίδης (50’ Κόκα), Καρύδης, Ζερβός, Κακαζούκης, Καλαγρής (73’ Αυγενικού), Δραγάτης, Λενιού (65’ Κυριαζής), Πάπα, Κονόμι, Διακάκης
Φοίβος- Αναγέννηση Έμπωνα: 4-0
Οι Κρεμαστενοί ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάθεση να το τελειώσουν από το πρώτο ημίχρονο πιέζοντας την εστία της Αναγέννησης.
Δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, όμως όλες οι προσπάθειες τους σταματούσαν στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Καρπαθίου, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Ορφανίδη ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους και κατάφεραν να «λύσουν το γόρδιο δεσμό» με δράστη τον Λυμπερόπουλο στο 50ο λεπτό.
Ο έμπειρος επιθετικός, άντεξε στο μαρκάρισμα του αμυντικού της Αναγέννησης και με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας χώρους στην άμυνα τους.
Κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν οι ποδοσφαιριστές του Φοίβου, με τον Λυμπερόπουλο στο 57ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας και τα δικά του και τους Γεωργαλλή και Αξιώτη στο 65ο και 73ο ,αντίστοιχα να βρίσκουν τον τρόπο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 υπέρ τον Κρεμαστενών.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Δημήτρη Ατσικνούδα και των βοηθών του Στεφανάκη και Σαρρή.
Φοίβος: Ψαράς, Αθανασίου ( 46ο Τζιβίλογλου), Μπιλιάς ( 58ο Δημητρόπουλος), Φελεγκάκης, Αρχοντούλης, Φτάκλας ( 46ο Αξιώτης), Δελαπόρτας, Παϊζάνος, Λυμπερόπουλος, Γεωργαλλής, Τζεμαλάι.
Αναγέννηση Έμπωνα: Καρπαθίου, Ζαμπελάκης ( 69ο Φλοσκάκης Π.), Πεζουβανάκης, Σφυράκης, Χριστοδούλου, Κωνσταντάκης, Στάππας, Μπάκης ( 24ο λ.τρ. Καταγιάννάκης), Χατζηνικόλας, Θαρενός, Γιασιράνης ( 56ο Παπαχριστοδούλου).