Κύπελλο Ερασιτεχνών: «Πεντάσφαιρος» στην Χίο (φωτορεπορταζ)

Κάνοντας επίδειξη δύναμης και δείχνοντας ότι δίκαια συγκαταλέγεται στα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, ο Διαγόρας προκρίθηκε στην επόμενη αγωνιστική του Κυπέλλου Ερασιτεχνών στον 8ο όμιλο, έπειτα από την επικράτησή του με σκορ 5-1 (!) σε βάρος του Ηρακλή Θυμιανών στο δημοτικό στάδιο της Χίου.
Ο «γηραιός» δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες, καθώς κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας δίκαια στην νίκη- πρόκριση. Ο κυπελλούχος Δωδεκανήσου θα υποδεχθεί την προσεχή Τετάρτη 12 Απριλίου στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας τον Α.Ο. Σουρμένων στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, που προκρίθηκε σε βάρος του Πυθαγόρα με σκορ 3-0.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διαγόρα να παίρνει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, και στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική του ενέργεια κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντώνη Γεωργαλλή. Στην συγκεκριμένη φάση ο Ηρακλής έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε ο Αντώνης Ζαμπετάκης.
Ο «γηραιός» έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, συνέχισε την πίεσή του, προκειμένου να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και κατάφερε να σκοράρει ακόμα δύο φορές με τους Χατζηκοσμά και Γεωργαλλή, κάνοντας το 3-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας είχε και πάλι τον έλεγχο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 με τον Πουλιό, στο 50ο λεπτό.
Οι κυπελλούχοι Δωδεκανήσου ανασυντάχθηκαν και σκόραραν ακόμα δυο φορές με τους Γεωργαλλή και Τσαγκάρη, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 που έδωσε πανηγυρικά την πρόκριση στον Διαγόρα.
Τα γκολ
5ο λεπτό. Φάση διαρκείας στην περιοχή του Ηρακλή, με τον Αντώνη Ζαμπετάκη να αποκρούει με το χέρι πάνω στη γραμμή τέρματος, με τον διαιτητή Παναγιώτη Κουκούλα να δείχνει το σημείο του πέναλτι και να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή. Την εκτέλεση ανέλαβε το Αντώνης Γεωργαλλής κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα.
38ο λεπτό. Ωραίος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών του Διαγόρα, ο Χατζηκοσμάς μετά από παράλληλη πάσα βρέθηκε σε σημείο βολής και δεν λάθεψε κάνοντας το 2-0 για τον κυπελλούχο Δωδεκανήσου.
41ο λεπτό. Παράλληλη πάσα του Χατζηκοσμά στον Γεωργαλλή που πλάσαρε εύστοχα για το 3-0.
50ο λεπτό. Γέμισμα στην περιοχή του Διαγόρα, ο Πουλιός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά μείωσε σε 3-1 για τον Ηρακλή Θυμιανών.
55ο λεπτό. Ο Αντώνης Γεωργαλλής με κοντινή προβολή πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1.
83ο λεπτό. Σέντρα του Γεωργαλλή, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Παναγιώτης Τσαγκάρης που την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 για τον Διαγόρα.
Ηρακλής Θυμιανών: Σαββίδης, Ζαμπετάκης Α., Τσαγκάτος (15ο Αρβανίτης), Πάλλας, Τομάζος, Σίμος, Ζαμπετάκης Ν. ( 90ο Καϊμάκης), Nure, Λάιος (75ο Βασιλάκης), Πουλιός, Αφενδής.
Διαγόρας: Κεφάλας, Χειμωνέττος, Παπαδημήτρης (68ο Κορλός), Αθανασίου Α., Πομπού, Χατζηκοσμάς (76ο Φλεβάρης), Αθανασίου Π., Μαρίνου, Μαθιός (55ο Τσαγκάρης), Γεωργαλλής, Πεταυράκης.