Της έκλεισαν ραντεβού για εξέταση σε νοσοκομείο σε… δύο χρόνια!!!! Βεβαίως αν τυχόν έχει αποδημήσει, το ραντεβού δικαιούται να το κάνει ο νόμιμος κληρονόμος της… Για γέλια και για κλάματα. Όπως ακριβώς το περιγράφει η παθούσα που στην αρχή νόμισε πως πρόκειται για λάθος; «Όταν μου το είπε, σκέφτηκα να κλάψω ή να γελάσω; Λοιπόν γέλασα πολύ, μα πάρα πολύ. Και όχι γιατί ήταν αστείο, αλλά μόνο ως αστείο μπορεί κανείς να το εκλάβει για να μην θυμώσει πολύ. Και είναι μέχρι να τύχει στον καθένα και να δει ποιο πραγματικά είναι το σύστημα υγείας για το οποίο πληρώνουμε αδρά και παχυλά όλοι μας.» Είναι χιλιάδες οι ελλείψεις σε υγειονομικό προσωπικό, έχουν υπάρξει τα άπειρα ρεπορτάζ και καταγγελίες για ραντεβού που κλείνονται μετά από μήνες και και περίμεναν την ανάρτηση ενός ραντεβού στο διαδίκτυο για να δείξουν ενδιαφέρον; Και μιας και είναι η Παγκόσμια Ημέρα κατά του καρκίνου εκτός από τις ελλείψεις φαρμάκων που είδαμε την περασμένη εβδομάδα, με αποτέλεσμα καρκινοπαθείς να σταματούν την θεραπεία τους, με μελανά γράμματα περιγράφουν γιατροί και ασθενείς τις υπηρεσίες υγείας που προσφέρονται στους καρκινοπαθείς της χώρας. Οι ελλείψεις σε ιατρικά μηχανήματα με αποτέλεσμα την οικονομική αιμορραγία των ασθενών που απευθύνονται στον ιδιωτικό τομέα, οι πολύμηνες αναμονές στο ΕΣΥ για ακτινοθεραπεία αλλά και η απουσία ανακουφιστικής φροντίδας σε ασθενείς τελικού σταδίου, είναι μερικά από τα δραματικά κενά που καταγράφονται. Μη σου τύχει να λέμε.
Μη σου τύχει
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2020/02/84-3.jpg)
Σχετικά
- Πρόσκληση της Α΄ ΕΛΜΕ Δωδ/σου προς τον επιχειρηματικό και εμπορικό κόσμο της Ρόδου και του Νοτίου Συγκροτήματος… Η Α΄ ΕΛΜΕ Δωδεκανήσου, για μία ακόμη χρονιά, προσκαλεί τους επιχειρηματίες και…
- Η επιστολή της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Βόρειας Δωδ/σου για την ενίσχυση της Β΄ Διεύθυνσης Αστυνομίας… Το ζήτημα της ενίσχυσης με προσωπικό της Β΄ Διεύθυνσης Αστυνομίας Δωδεκανήσου έφερε…
- Ευχαριστήριο του Συλλόγου Καρκινοπαθών Δωδ/σου προς τον ξενώνα "Πνοή Αγάπης" ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟΣ ΞΕΝΩΝΑ «ΠΝΟΗ ΑΓΑΠΗΣ» Παρακαλούμε όπως δεχτείτε τις εγκάρδιες ευχαριστίες μας…
- Με τροπολογία που συνυπογράφει ο Βασ. Υψηλάντης και οι Βουλευτές Δωδ/σου της ΝΔ, το τεκμήριο κυριότητας υπερ των… Συνάντηση του Βασίλη Α. Υψηλάντη με τον αναπληρωτή Υπουργό Υγείας κ. Βασίλη…