Δε συνάντησε δυσκολίες

Με νίκη μπήκε στο 2014 ο Αστέρας Μασσάρων! Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου επικράτησε χθες στο γήπεδο της με 3 – 0 του Πολυβώτη Νισύρου σε παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου (2ος όμιλος). Οι γηπεδούχοι έφθασαν δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών καθώς ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ειδικά στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Αστέρας επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και αφού κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο έβαλε τις βάσεις για να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς οι οποίοι του δίνουν το δικαίωμα να παραμείνει σίγουρα στην κορυφή της βαθμολογίας όποια και αν είναι τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής που θα γίνουν αύριο. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί ότι θα μπορούσαν να αντιδράσουν.
Στο 11′ μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας του Πολυβώτη, η μπάλα έφθασε στον Μουσακίνια ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1 – 0. Το 2 – 0 έγινε στο 34′ πάλι από τον Μουσακίνια. Ο έμπειρος επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά την πάσα του Πέρου και με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 2 – 0. Στο 50′ ο Πέρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Μίρτσεβ ο οποίος ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 22′ ο Μουσακίνιας έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Από το 65΄ ο Αστέρας Μασσάρων αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Μίρτσεβ και ενώ είχαν πραγματοποιηθεί και οι τρεις αλλαγές των γηπεδούχων.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Αντώνης Παπαβασιλείου.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΣΣΑΡΩΝ: Διάκουλας (46′ Νεσγός), Σκούμπρος, Κιλασίν (58′ Μανώλης Λούπος), Παπαδόπουλος, Μυλωνάς, Μίρτσεβ, Πέρος, Μουσακίνιας (53′ Φωτάρας), Καρτάλης, Μπάρζος, Κουρμαδιάς
ΠΟΛΥΒΩΤΗΣ: Κετσές, Σταυριανός (22” λ.t. Κασδαγλής), Πειμανίδης Καρακωνσταντίνος, Κουκουβίνος, Χασαπλαδάκης, Σφακιανός, Φωτεινής, Κακάκιος, Χατζηνικολάου, Κυπραίος