Δεν πειράζει ρε μάγκες…

Δεν μπόρεσε, δεν άντεξε… Άλλωστε είχε χάσει την ευκαιρία του στο πρώτο παιχνίδι! Ο Κολοσσός ηττήθηκε στο Ρέθυμνο με σκορ 69-55 και αποχαιρέτισε τη φετινή σεζόν κατακτώντας οριστικά την 7η θέση στη Basket League. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι, στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «θαλασσί» έμειναν από δυνάμεις στο φινάλε και η ομάδα του Νίκου Βετούλα έκανε το 2-1, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση των πλέι-οφ. Αν και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ισοφάρισε σε 47-47 στο 28’, η συνέχεια δεν ήταν η ίδια, αφού οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, ο Κολοσσός σκόραρε με το ζόρι και οι Κρητικοί πήραν τη νίκη- πρόκριση.
Δύο πρόσωπα έδειξε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο και η… διαφορά ήταν ο Τρέβορ Ρέλεφορντ, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε από τον Άρη Λυκογιάννη στο β’ δεκάλεπτο. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο α’ δεκάλεπτο και είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν όλους τους πόντους τους από τους Άρνολντ, Λέμον και Τάλτον, κάτι που συνέβη σχεδόν εξ ολοκλήρου και στη συνέχεια. Το Ρέθυμνο μετά το ισόπαλο 4-4, ξέφυγε 11-4 (4’) και έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Αχόνεν. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-9, παίζοντας καλή άμυνα και με τον Κολοσσό να έχει φανερά επιθετικό πρόβλημα. Όλη αυτή η εικόνα άλλαξε στο β’ δεκάλεπτο. Η είσοδος του Ρέλεφορντ, άλλαξε τη ροή του αγώνα αν και αρχικά το Ρέθυμνο ξέφυγε με +12 (24-12 στο 12’)… Η μηχανή των Ροδιτών πήρε μπροστά και η αντίδραση ήταν άμεση. Έτσι το σκορ έγινε 24-18 (13’), με τους Ρεθυμνιώτες να απαντούν και να κάνουν το 32-20 (16’). Η συνέχεια πάντως ήταν «θαλασσί» υπόθεση… Αχόνεν, Βασιλόπουλος, Ουότσον και Ρέντικ έδωσαν λύσεις και ο Κολοσσός «ψαλίδισε» τη διαφορά στο -4 (33-29). Μάλιστα με τρίποντο του Αχόνεν, το σκορ έγινε 35-32 για να διαμορφώσει ο Τάλτον το 37-32 του ημιχρόνου. Στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός έβαλε σχεδόν όλες τις βολές (10/11), αφού αυτή ήταν η «αχίλλειος πτέρνα» του στο προηγούμενο παιχνίδι, δείχνοντας σημάδια… ζωής στο β’ δεκάλεπτο, χάρη κυρίως στην παρουσία του Ρέλεφορντ, που βοήθησε αγωνιστικά και ψυχολογικά τους «θαλασσί».
Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός είχε πολύ καλή παρουσία, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, ισοφάρισε αλλά στο τελευταίο δίλεπτο βρέθηκε να κυνηγάει και πάλι στο σκορ. Με τρίποντο του Σαλούστρου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε το 37-35, ενώ οι «θαλασσί» ισοφάρισαν με τον Ρέντικ (43-43 στο 25’) και συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 47-47. Εκεί με τρίποντο ο Γιαννόπουλος και με δίποντο ο Λέμον διαμόρφωσαν το 52-47 στο 30’.
Η συνέχεια για τον Κολοσσό όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού οι «θαλασσί» πέτυχαν μόλις δύο βολές με τον Ρέντικ μέχρι και το 35’ και το Ρέθυμνο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στην πιο κρίσιμη καμπή του αγώνα. Με τους ξένους παίκτες του και τον Γιαννόπουλο το σκορ έγινε 59-49 (34’) και 62-51 με τρίποντο του Έλληνα αθλητή στο 35’. Ο Κολοσσός άρχισε να χάνει πάλι βολές, δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και η ήττα ήρθε φυσιολογικά στο «Μ. Μερκούρη». Είναι χαρακτηριστικό ότι σε διάστημα οκτώ λεπτών, οι Ροδίτες πέτυχαν με το ζόρι τέσσερις πόντους, έχασαν την επαφή τους με το σκορ και το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη, έκανε το 2-1 και πήρε την πρόκριση για τη β’ φάση των πλέι-οφ. Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 47-47 (28’), το Ρέθυμνο έκανε σερί 20-4 (!), κάνοντας το σκορ 67-51 στο 38’ παίρνοντας δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα στην έδρα του. Με τον Ρέλεφορντ επηρεασμένο από τον πρόσφατο τραυματισμό του, τον Χολ σε κακή μέρα και μόλις με 4/17 τρίποντα, ο Κολοσσός δεν είχε τύχη στο «Μ. Μερκούρη». Η ομάδα μας και φέτος όμως προσπάθησε φιλότιμα, πάλεψε και η πορεία της ήταν εξαιρετική, παίζοντας μάλιστα και πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του πρωταθλήματος.
*Στην επόμενη φάση των πλέι-οφ τα ζευγάρια είναι Α.Ε.Κ.- Ρέθυμνο και Άρης- Π.Α.Ο.Κ., με την πρόκριση να κρίνεται στις δύο νίκες. Ο νικητής του πρώτου ζευγαριού θα παίξει με τον Παναθηναϊκό και του δεύτερου με τον Ολυμπιακό στις τρεις νίκες.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-9, 37-32 (ημ.), 52-47, 69-55
Διαιτητές: Μπήτης- Τσώνος- Βαρδάλος
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου, Άρνολντ 14(1), Φιτζπάτρικ 4(1), Σάφτενααρ, Τάλτον 10(2), Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20(3), Λέμον 20
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 10, Τσούκου, Γεωργαλλής, Σαλούστρος 5(1), Ρέλεφορντ 4, Αγγελάκος, Αχόνεν 10(2), Βασιλόπουλος 15(1), Παπαδάκης, Ουότσον 9, Χολ 2.