Χανιά- Διαγόρας: 2-0 Αποχαιρέτησε με ήττα ο «γηραιός»

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο Διαγόρας από την ομάδα των Χανίων στο γήπεδο Περιβολίων στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play off του πρωταθλήματος της Super League 2, ολοκληρώνοντας την φετινή του… περιπέτεια.
Η σεζόν 2020-2021 έφτασε στο τέλος της για τον «γηραιό», που τερμάτισε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την πορεία του να κρίνεται απόλυτα πετυχημένη.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανοιχτό και από τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο, με την γηπεδούχο ΠΑΕ Χανιά να έχει μια ελαφρά υπεροχή.
Ο Διαγόρας απείλησε μόλις στο 1ο λεπτό, όμως το σουτ του Τσαντιούλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λαμπίρη. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ. Ο Μπραμπίγια έκανε την πάσα στον Κάσο, με τον τελευταίο να πλασάρει στον εξερχόμενο Μπίντση, ωστόσο ο Κωστούλας πρόλαβε να διώξει την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του «γηραιού».
Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Σουντουρά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση κάνοντας το 1-0 για τα Χανιά.
Ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά και έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Στο 35ο λεπτό ο Σπυρλής ευνοήθηκε από τις κόντρες, όμως το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Στο 39ο λεπτό ο Τσιαντούλας με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Γεωργίου, όμως ο τελευταίος δεν πρόλαβε να κάνει το πλασέ. Στο 42ο λεπτό ο Σμυρλής με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το πλασέ του ίδιου ποδοσφαιριστή, έπειτα από γύρισμα του Γεωργίου, απομακρύνθηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Λαμπίρη. Το 1-0 υπέρ των Χανίων ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις ομάδες να προσπαθούν και πάλι να παίξουν ποδόσφαιρο.
Τα Χανιά, απείλησαν στο 49ο λεπτό, όμως το πλασέ του Μπραμπίγια κατέληξε άουτ και στο 64ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Μπραμπίγια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση (2-0).
Ο Διαγόρας έχασε καλή ευκαιρία στο 74ο λεπτό, όμως το σουτ του Χότζα από καλή θέση πέρασε άουτ και στο 85ο λεπτό σημειώθηκε η τελευταία φάση της αναμέτρησης, με τον Κάσο να κάνει το σουτ και τον τερματοφύλακα του Διαγόρα Κοντογιάννη να μπλοκάρει στην γωνία του, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της ομάδας των Χανίων.
Τα γκολ
18ο λεπτό. Σέντρα του Βασιλόγιαννη, έδιωξαν οι αμυντικοί του Διαγόρα με την μπάλα να καταλήγει στον Σουντουρά, ο οποίος έκανε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε, χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Μπίντση για το 1-0 υπέρ των Χανίων.
64ο λεπτό. Ο Μπραμπίγια έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε μέσα στην περιοχή του Διαγόρα και με δυνατό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση, κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.
Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Λαμπίρης, Νίκολιτς (46ο Αναστασόπουλος), Ζιούλης, Γρομητσάρης, Καμαρά, Πλέγας (71ο Μιφτάρι), Κάρλος, Σουντουρά (63ο Καρτσαμπάς), Μπραμπίγια (76ο Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (63ο Διαμαντόπουλος), Κάσσος.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης (70ο Κοντογιάννης), Δημήτρουλας, Μανωλάκης, Κωστούλας, Καρατάσιος, Νάτσης, Μασούρας (70ο Χότζα), Τσιαντούλας (46ο Μπαστακός), Κάκκο (90ο Αυγενικού), Γεωργίου, Σμυρλής (60ο Κοντοχρήστος).
Άνοδος για Ιωνικό, στα μπαράζ η Ξάνθη
Συγκλονιστική ήταν η 5η και τελευταία αγωνιστική των play off του πρωταθλήματος της Super League 2 που… ξεκαθάρισε ποιες ομάδες κατέλαβαν τις δύο προνομιούχες θέσεις.
Ο Ιωνικός Νικαίας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέτρεψε την σε βάρος του κατάσταση και επικράτησε του Εργοτέλη με σκορ 2-1. Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα οι Νικαιώτες κατέκτησαν την πρώτη θέση, τον τίτλο του πρωταθλητή της Super League 2 και την απευθείας άνοδο στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Η Ξάνθη επιβλήθηκε στο γήπεδό της του Λεβαδειακού με 1-0 και κατετάγη 2η , με τους Θρακιώτες να διεκδικούν την άνοδό τους στην Super League 1 στα παιχνίδια μπαράζ με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.
Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε ότι από τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής των play out που έγιναν την Τρίτη, Α.Ε. Καραϊσκάκης και Ο.Φ. Ιεράπετρας τερμάτισαν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και υποβιβάστηκαν.
Αναλυτικά
Play off
Ιωνικός Νικαίας- Εργοτέλης: 2-1 (74ο Μουμίν, 81ο Μάναλης – 60ο Κοκκίνης)
Ξάνθη- Λεβαδειακός: 1-0 (74ο Έμπερτ)
Play out
Α.Ε. Καραϊσκάκης- Ο.Φ. Ιεράπετρας: 0-3 (32ο Γκίνη, 37ο Κούστα, 62ο Τσιλιγγίρης)
Παναχαϊκή- Δόξα Δράμας: 1-2 (17ο Μπρους – 33ο και 58ο Μαυριάς)
Τρίκαλα- Απόλλωνας Λάρισας: 3-1 (40ο Σταματής, 44ο Ριζογιάννης, 79ο Ευθυμίου – 42ο Τασιούλης)