«Σίφουνας» στην Πάτρα το Ροδίων Άθλησις!

Τεράστια νίκη πέτυχε την Κυριακή το Ροδίων Άθλησις! Πεισμωμένοι και αποφασισμένοι όσο ποτέ, οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα κέρδισαν με 3-1 στην Πάτρα την Ε.Α.Π., ουσιαστικά «ρεφάροντας» την εντός έδρας ήττα από τον Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας.

Η ροδίτικη ομάδα έκανε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της και απέναντι σ’ ένα δυνατό αντίπαλο, έδειξε μέρος των δυνατοτήτων της. Μάλιστα η νίκη αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι στα δύο πρώτα σετ, το Ροδίων Άθλησις έκανε την ανατροπή. Στο 1ο έχανε με 7-3, 15-9 και 17-14, όμως αντέδρασε προσπέρασε με 19-21 και κέρδισε με 21-25 κάνοντας το 0-1. Στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι δυνατά (8-4 και 14-10), ωστόσο οι Ροδίτες ισοφάρισαν 14-14 και 17-17 και με σερί 1-8 έκαναν και το 0-2! Στο 3ο σετ η Ε.Α. Πατρών ξεκίνησε και πάλι καλά (7-1, 9-5, 17-10 και 21-11) και κάνοντας σαφώς λιγότερα λάθη, το πήρε με 25-15 και μείωσε σε 1-2. Στο τελευταίο σετ το 7-4 έγινε 7-13 και 10-19, με το Ροδίων Άθλησις να φτάνει στο θρίαμβο (15-25 το σετ) με 1-3 μέσα στο γήπεδο της Ε.Α. Πατρών, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 7ης αγωνιστικής.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 25-15, 15-25
Διαιτητές: Γεράνιος- Σπυρόπουλος
Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ (Αρ. Αγγελόπουλος): Σύρος Γ., Σαρακίνης Α., Χατζόπουλος Α., Κανελλόπουλος Γ., Δασκαλόπουλος Ε., Δρακόπουλος Ε., Μούρζης Φ., Σουλιώτης Χ., Δασκαλόπουλος Χ., Λινάρδος Δ., Καραγιώργος Β., Πατρινός Η., Τσαρματόγλου Μ., Γιαννούτσος Φ.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.

Ήττα στο Αίγιο για τις Αθλοπαιδιές

Μία ακόμη ήττα γνώρισαν οι Αθλοπαιδιές Κω στο πρωτάθλημα της Α2 Κατηγορίας, αφού ηττήθηκαν με 3-0 σετ και από τον Α.Ο. Αιγιαλέων, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου πάλεψε φιλότιμα και στα τρία σετ (25-21, 25-22, 25-22) αλλά δεν απέφυγε την ήττα και παραμένει στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς νίκη. Ουσιαστικά η παρουσία της είναι τυπική στις εθνικές κατηγορίες, αφού δεν έχει πολλές ελπίδες για να αποφύγει την τελευταία θέση και τον υποβιβασμό στα τοπικά πρωταθλήματα.

Εξάλλου, η Α.Ε.Κ. κέρδισε στα Μελίσσια τον τοπικό Φοίβο με 3-0 σετ (14-25, 17-25, 23-25), ενώ ο Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης υποχρέωσε τον Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας στην πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας με 3-0 σετ (18-25, 18-25, 18-25).