Πήρε το ντέρμπι στις γυναίκες η Τελχινίδα

Οι γυναίκες της Τελχινίδας κέρδισαν και μάλιστα εύκολα στο ντέρμπι γυναικών το Ροδίων Άθλησις με 3-0 σετ και ολοκλήρωσαν αήττητες τον α’ γύρο του πρωταθλήματος. Από τη αρχή του αγώνα το σερβίς της Τελχινίδας δημιούργησε προβλήματα στην επιθετική ανάπτυξη των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα το 1ο σετ να λήξει με 25-9. Παρόμοια η αγωνιστική εικόνα και στο επόμενο σετ το οποίο κατέκτησε άνετα η Τελχινίδα με 25-12. Στο 3ο σετ το Ροδίων Άθλησις αντέδρασε και προηγήθηκε με 1-7. Πάλι όμως το καλό σερβίς των γηπεδούχων έφερε στα ίσια το σκορ (8-7). Στην συνέχεια του σετ η Τελχινίδα ήταν και πάλι πιο αποτελεσματική επιθετικά και πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο και συντήρησε έως το τέλος. Το σετ τελείωσε με 25-20 και η Τελχινίδα κέρδισε άλλο ένα ματς με 3-0 σετ.
Τα σετ: 25-9 (25’), 25-12 (22’), 25-20 (27’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Παπαδούλη
ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς) Μαριλιάνα Σούρδη, Αγλαΐα Σκορδά, Μαρία Βρατσάλη, Ματίνα Γιαννέλη, Μίρκα Στρατάκη,  Φαμπιόλα Τερζίου, Ειρήνη Σφυρίου (λ), Κέλυ Δαουτοπούλου, Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκη Κουτζούκη, Ντιλέκ Χουσεΐν, Ανθή Γκίκα, Κατερίνα Δεληγιώργη, Πάολα Σουσάρι (λ).
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής) Κατερίνα Λάππα, Άντζελα Ντέμο, Μαρία Μαστρογιάννη, Ελένη Γιακουμάκη, Χριστιάνα Σωτηρίου, Μαρίνα Τζανουδάκη, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ζώζα Κανέλλη (λ), Χαρούλα Φραντζή, Ελισάβετ Αμορανίτη, Μιχαλίτσα Βενετοκλή, Χριστιάνα Παναγίδου, Φωτεινή Περίδη.