Λύγισε στο τέλος…

Κρίμα, κρίμα… Μία ανάσα από τη νίκη έφτασε ο Κολοσσός στην Πυλαία, ωστόσο δεν κατάφερε να «σπάσει» την παράδοση και ηττήθηκε από τον Π.Α.Ο.Κ. με σκορ 64-59. Οι «θαλασσί» πάντως έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για ορισμένα «σφυρίγματα» των διαιτητών, που προστάτευσαν τον «δικέφαλο» και την… έδρα του. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κοίταξε στα μάτια τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο πετυχαίνοντας μόλις δύο πόντους για έξι λεπτά στην τελευταία περίοδο και τέσσερις συνολικά, έμεινε πίσω στο σκορ και γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα.
Ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν αυτός ο οποίος ξεκίνησε δυνατά χθες στην Πυλαία και κατάφερε προηγηθεί με 12-3 (3’), χάρη κυρίως στους Σχορτσανίτη και Τέπιτς, οι οποίοι έμοιαζαν «σεληνιασμένοι». Ο Κολοσσός όμως αφυπνίστηκε και κατάφερε να μειώσει σε 12-11 (5’) με προσπάθεια του Μακ Γκι. Ο «Σόφο» είχε πολλά κέφια (18-11 στο 8’), αλλά με συνεχόμενους πόντους του Λαρεντζάκη, οι «θαλασσί» πλησίασαν και πάλι στην ελάχιστη διαφορά (21-20 στο 12’). Μάλιστα, με προσπάθεια του Λιούις πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά (21-22 στο 13’). Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μετέτρεψε το 29-27 (17’) σε 34-29 (17’), αλλά ο Ρέλεφορντ ήταν ζεστός και ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 34-34, πριν διαμορφώσουν οι Βασιλειάδης και Τέπιτς το 38-34 του ημιχρόνου.
Στην «επανάληψη», ο Π.Α.Ο.Κ. μπορεί να ξέφυγε με 40-34, αλλά Αχόνεν και Ρέλεφορντ έφεραν και πάλι την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σε απόσταση βολής (40-39 στο 22’). Το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με τον «δικέφαλο» να έχει ένα μικρό προβάδισμα (49-45 στο 25’) και με τους Ροδίτες να παίρνουν λύσεις και από τους Αχόνεν και Λιούις. Ο Π.Α.Ο.Κ. έκανε μία απόπειρα να ξεφύγει (52-45), αλλά με αιχμές του δόρατος τους Αχόνεν και Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός απάντησε με σερί 0-10 και προηγήθηκε 52-55 στο 29’, για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με γκολ-φάουλ του Βασιλειάδη (55-55). Οι Ροδίτες έπαθαν μπλακ-άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πέτυχαν μόλις δύο πόντους μέχρι το 36’. Έτσι το σκορ έγινε 62-57 με τρίποντο του Βασιλειάδη, ενώ 2.11’ πριν το τέλος ο Λιούις μείωσε σε 62-59. Μόλις 18’’ πριν το τέλος ο Μακ Γκι έκοψε τον Μαργαρίτη, όμως στα 2’’ ο Λιούις αστόχησε σε τρίποντο και τα πάντα τελείωσαν εκεί. Ο Βασιλειάδης με 2/2 βολές στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 64-59. Ο Κολοσσός τελείωσε το παιχνίδι με επτά ριμπάουντ περισσότερα (37-44) αλλά και με έξι περισσότερα λάθη (9-15). Ουσιαστικά οι Μακ Γκι και Ντέιβις δεν μπόρεσαν να περιορίσουν το Σχορτσανίτη, που κέρδισε τις μάχες μέσα στη ρακέτα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-15, 38-34 (ημ.), 55-55, 64-59
Διαιτητές: Κορομηλάς- Μητσόπουλος- Μαγκλογιάννης
Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12(1), Λιάπης 2, Βασιλειάδης 17(2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας , Δέδας, Μαργαρίτης 7, Σχορτσανίτης 17, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7(1), Μανωλόπουλος 1, Ντέιβις 2, Γεωργαλλής, Λίντεν 5(1), Ρέλεφορντ 16(1), Αχόνεν 11(2), Μακ Γκι 4, Λιούις 13(2).