“Λύγισε” στο “Αλεξάνδρειο” ο Κολοσσός!

Κάπόττε θα έσπαγε η απίστευτη παράδοση του Κολοσσού στο “Αλεξάνδρειο”. Οι “θαλασσί” ηττήθηκαν με 98-91 από τον Άρη και έτσι χάλασε το σερί των έξι συνεχόμενων νικών του στο Παλέ ντε Σπορ. Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα απείλησε άμεσα τον Άρη, από τον οποίο ητττήθηκε στις λεπτομέρειες και στο κρίσιμο φινάλε. Ο Άρης από το ξεκίνημα του αγώνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αφού ο Κολοσσός είχε πολλά αμυντικά προβλήματα. Παρά το γεγονός πάντως ότι δέχθηκαν 30 πόντους στο β’ δεκάλεπτο και 53 στο ημίχρονο, οι «θαλασσί» ήταν κοντά στο σκορ. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 8-2 (4’) και γρήγορα ξέφυγαν με διψήφιο αριθμό (15-4 στο 6’), έχοντας αιχμή του δόρατος τον Χάρελ. Με την είσοδο του εξαιρετικού Πετρόπουλου, ο Κολοσσός βρήκε λύσεις (19-15 στο 9’) για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο με 23-18.
Στη συνέχεια, η ομάδα του Κούρο Σεγούρα μείωσε ξανά με τον Πετρόπουλο (11π) σε 23-20, αλλά ο Άρης ανέβασε την απόδοση του με τον Γκάλινατ και ξέφυγε με +9 (32-23 στο 14’). Όσες φορές προσπάθησε ο Κολοσσός να μειώσει το σκορ (37-31 με τον Περάντες στο 16’), ο Άρης έβρισκε λύσεις (44-34 με τον Σταρκ), ενώ άνοιξε ξανά την ψαλίδα (46-35). Με τον Γκάουντλοκ να σκοράρει όπως και όποτε θέλει, ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει σε 51-46 (19’) για να κλείσει το ημίχρονο με 53-48. Μπλούμπεργκς, Μπάνκστσον και Σταρκ δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Κολοσσό, που είχε κορυφαίους τους Γκάουντλοκ, Πετρόπουλο και Κολοβέρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο α’ ημίχρονο οι Ροδίτες δεν μπόρεσαν να πάρουν επιθετικό ριμπάουντ.
Στο ξεκίνημα του β’ ημίχρονου ο Πόλεϊ χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ και κάθισε στον πάγκο, με τον Κολοσσό να γίνεται ακόμη πιο απειλητικός (53-52 στο 21’ και 56-55’). Ο Άρης «έφθειρε» από νωρίς τους ψηλούς του Κολοσσού (4φ Καμαριανός και 3 ο Μπράϊκοβιτς), με τους «θαλασσί» να κάνουν δύσκολη τη ζωή του Άρη (59-57 στο 24’). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την καλύτερη παρουσία τους μέσα στη ρακέτα ξέφυγαν με 68-59 (25’), αλλά ο Κολοσσός φυσικά δεν τα παράτησε και μείωσε αμέσως τη διαφορά (68-65 στο 27’). Μάλιστα με κάρφωμα του Σίτου, ο Κολοσσός μείωσε στους δύο πόντους (71-69) και έτσι ολοκληρώθηκε το γ’ δεκάλεπτο στο «Αλεξάνδρειο».
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξέφυγε με 76-69 (31’), με τον Κολοσσό να επιστρέφει (76-75 στο 32.30’), αλλά να χάνει αρχικά με πέντε φάουλ τον Πόλεϊ και στη συνέχεια τον Μπραϊκοβιτς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν το σκορ 81-76, αλλά τους Ροδίτες με τον «καυτό» Γκάουντλοκ να πλησιάζουν σε 81-80. Ο Γκάλινατ με τρίποντο έκανε το 84-80 και ο Μπιλλής μείωσε σε 84-82 (36’), με τον Κολοβέρο να δέχεται στοπ από τον Μπάνκστον και να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Με 2/2 βολές ο Χάρελ έκανε το 86-82, με τον Κολοσσό να κάνει λάθος με τον Περάντες και να έχει άστοχο τρίποντο με τον Κολοβέρο. Ο Γκάλινατ δέχθηκε τεχνική ποινή 2.17’ πριν το τέλος και ο Γκάουντλοκ με τη βολή μείωσε σε 86-83. Ο ίδιος έκανε λάθος, αλλά ο Άρης δεν το εκμεταλλεύθηκε. Ο Κολοβέρος αστόχησε σε κρίσιμη επίθεση και ο Σανόγκο πήγε στις βολές (1.28’ πριν το τέλος), κάνοντας το 88-83. Ο Περάντες με 2/2 βολές μείωσε σε 88-85 (1.11’ πριν το τέλος), αλλά ο Χάρελ στα 52’’ πέτυχε καθοριστικό καλάθι (90-85). Ο Σίτου στα 42’’ με 2/2 βολές μείωσε σε 90-87, ενώ στο τέλος της επίθεσης του Άρη (στα 19’’) ο Μπάνκστον κέρδισε φάουλ και έκανε το 92-87 με δύο βολές. Ο Γκάουντλοκ μείωσε ξανά σε 92-89 στα 17’’ και ο Κολοσσός έστειλε στις βολές τον Μπάνκστον, ο οποίος ήταν ξανά εύστοχος (94-89). Ο Γκάουντλοκ στα 5’’ κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια του για τρίποντο, με τον Αμερικανό να έχει 2/3 (94-91). Στην επαναφορά του Άρη, οι διαιτητές σωστά χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Σίτου πάνω στον Μπάνκστον και εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Ο Αμερικανός του Άρη έκανε το 96-91 με 2/2 βολές και τελικά κέρδισε με 98-91 τον άκρως μαχητικό Κολοσσό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-18, 53-48(ημ.), 71-69, 98-91
Διαιτητές: Αγραφιώτης- Θεονάς- Κωνσταντινίδου
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 10, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 12, Κατσίβελης 4, Μπλούμπεργκς 20(5), Περσίδης, Χάρελ 15(1), Μπάνκστον 19, Γκάλινατ 10(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γκάουντλοκ 21(2), Ουτόμι 3, Κολοβέρος 7, Μπραϊκοβιτς 11, Πετρόπουλος 14(3), Μπιλλής 5(1), Καμαριανός 3(1), Σίτου 6, Πόλει 5(1), Περάντες 16(1).