Νίκη για τη Ρεμπούλη στη Θεσσαλονίκη

Η ηλιόλουστη Θεσσαλονίκη έζησε την ομορφότερη γιορτή της! Ο Stoiximan.gr 12ος Διεθνής Μαραθώνιος «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» ανέβασε σε ένα νέο, ακόμα υψηλότερο επίπεδο το μεγαλύτερο εαρινό γεγονός ολόκληρης της χώρας, προσφέροντας μία εμπειρία ζωής στους περισσότερους από 20.000 δρομείς!

Ο τελικός αριθμός των εγγεγραμμένων δρομέων ήταν και φέτος εντυπωσιακός και έφτασε τους 20.729 (2.073 εγγραφές στο Μαραθώνιο, 12.037 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ., 4.619 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 10.000μ. και 2.000 παιδιά στα 1.000μ. Μαθητών Δημοτικών Σχολείων) .

Στις γυναίκες και τα 5.000 μέτρα, τη νίκη κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η πανελληνιονίκης του Μαραθωνίου Ράνια Ρεμπούλη του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, που έτρεξε με την Stoiximan Running Team. Η Αθηνά Κοΐνη, επίσης της Stoiximan Running Team, κατέκτησε τη 2η θέση, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου.

Η εκκίνηση της κούρσας των 5.000μ. δόθηκε διαδοχικά από τον Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολο Τζιτζικώστα, τον Αντιδήμαρχο Εκπαίδευσης & Αθλητισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, Γιώργο Δημαρέλο και την Αντιπεριφερειάρχη Θεσσαλονίκης και πρόεδρο της Ο.Ε., Βούλα Πατουλίδου, μπροστά από το Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης.