Ήττα στα Τρίκαλα!

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Basket League γνώρισε ο Κολοσσός, στα Τρίκαλα. Οι «θαλασσί» με… τρύπια άμυνα και παρά το γεγονός ότι ξεκίνησαν καλά, δεν άντεξαν και ηττήθηκαν από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με 89-86. Ο Κολοσσός αν και βρέθηκε να χάνει με -11 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, κατάφερε και πλησίασε, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι, αλλά χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες, με μοιραίο παίκτη τον Ρέλεφορντ, ο οποίος στην πιο κρίσιμη φάση δεν επανέφερε έγκαιρα τη μπάλα στο παρκέ.
Οι άμυνες πήγαν… περίπατο στο α’ ημίχρονο, στα Τρίκαλα! Κι αυτό γιατί οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κερδίσουν μέσω της… επίθεσης, εξ ου και το 49-45 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Το μεγάλο «αγκάθι» πάντως για τους Ροδίτες ήταν τα φάουλ των Λαρεντζάκη και Σαλούστρου, οι οποίοι χρεώθηκαν με 4 και 3 φάουλ, αντίστοιχα. Εύλογα οι «θαλασσί» έχουν και παράπονα από τη διαιτησία με δεδομένο ότι τα Τρίκαλα πρόλαβαν και εκτέλεσαν 23 βολές στο διάστημα αυτό, έναντι 11 του Κολοσσού. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν αυτή που ξεκίνησε δυναμικά στα Τρίκαλα, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους… Με τους Μακ Γκι και Λαρεντζάκη να είναι ιδιαίτερα ορεξάτοι, ο Κολοσσός ξέφυγε 2-10 στο 4’, αναγκάζοντας τον Κώστα Φλεβαράκη να πάρει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Οι «θαλασσί» έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, μέχρι να πάρει μπροστά ένας πρώην παίκτης του Κολοσσού. Ο λόγος για τον Βρετανό Ρόμπινσον, ο οποίος με τα τρίποντα του, άλλαξε τη ροή του αγώνα. Έτσι στο 6’ το σκορ έγινε 11-12, ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά 16-14 (7’)… Με την είσοδο του Σαλούστρου (έκανε ντεμπούτο χθες στα Τρίκαλα), ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και πήρε ξανά τα ηνία (16-19 στο 8’ και 19-21 στο 9’), για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με το ισόπαλο 23-23. Στο διάστημα αυτό οι Ρόμπινσον και Λαρεντζάκης ήταν οι πρωταγωνιστές των ομάδων τους (πέτυχαν από 9 πόντους), ενώ σημαντικές βοήθειες στον Κολοσσό έδωσε και ο Σαλούστρος.
Στο β’ δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Τσιάρα να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Ρόμπινσον να έχει 3/3 βολές, το σκορ έγινε 29-23 (11’)… Ο Κολοσσός όμως βρήκε λύσεις με τους Μακ Γκι, Λιούις και Μανωλόπουλο και έκανε σερί 2-11. Το σκορ έγινε 31-34 (14’), ενώ με βολές του Λαρεντζάκη, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +5 (34-39 στο 15’). Οι Κόνγκερ και Σοκό ανέβασαν την απόδοση τους και με όπλο τις… βολές, τα Τρίκαλα μετέτρεψαν το 40-42 σε 49-45, με το οποίο έληξε το ημίχρονο. Είπαμε όμως το μεγάλο πρόβλημα ήταν τα φάουλ των Λαρεντζάκη (4) και Σαλούστρου (3), που «έδεσαν» τα χέρια του Άρη Λυκογιάννη.
Στην «επανάληψη», ο Κολοσσός κατάφερε με μίνι σερί 0-5 να πάρει το προβάδισμα (τρίποντο του Ρέλεφορντ και δίποντο του Μακ Γκι) με 49-50, αλλά τα Τρίκαλα πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους Ροδίτες. Μάλλιστα με δύο «κολλητά» τρίποντα του Ντόουελ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 57-50 (23’) και στη συνέχεια «παγίωσαν» μία διαφορά από 6-8 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν το momentum αλλά και πολυφωνία στο σκοράρισμα (63-56 στο 26’), με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις χάρη κυρίως στον Μακ Γκι. Ο Ρόμπινσον συνέχισε τον επιθετικό του οίστρο (66-57 στο 28’ και 68-59, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο παιχνίδι των Τρικάλων. Ο Λιούις μείωσε με τρίποντο σε 68-62 και τελικά η γ’ περίοδος τελείωσε με 70-62, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με καλή ψυχολογία στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.
Σ’ αυτό, τα Τρίκαλα για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (73-62) με τρίποντο (ποιου άλλου;) του Ρόμπινσον. Ο Μανωλόπουλος απάντησε (73-65), αλλά ο Κάντουγκαν μεγάλωσε ξανά τη ψαλίδα (75-65). Ο Κολοσσός πάντως δεν τα παράτησε και πλησίασε σε 77-72 (34’) και μάλιστα με προσπάθεια του Αχόνεν έκανε το παιχνίδι ντέρμπι για τα καλά (77-74 στο 35’), ενώ μείωσε ακόμη και στους δύο πόντους (79-77) με προσπάθεια του Ρέλεφορντ. Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως ο Τιγκ με γκολ-φάουλ και ο Σοκό με δίποντο έκαναν το 84-77 στο 37’. Ο Αχόνεν με τρίποντο μείωσε σε 84-81 (2.29’ πριν το τέλος), ενώ ο Μανωλόπουλος στο 1.18 έκλεψε τη μπάλα, αλλά ο Ρέλεφορντ έκανε βήματα στη συνέχεια. Ο Κόνγκερ με δίποντο στα 57’’ έκανε το 86-81, για να μειώσει με 2/2 βολές ο Αχόνεν στα 47’’ (86-83). Στα 23’’ ο Ρόμπινσον αστόχησε σε δίποντο και μάλιστα χτύπησε στην προσπάθεια του για λέι-απ, ενώ στα 13’’ ο Λιούις με τρίποντο ισοφάρισε σε 86-86. Ο Κόνγκερ με 1/2 βολές, μόλις 11’ πριν το τέλος έκανε το 87-86. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων οδήγησε τον Ρέλεφορντ στο λάθος (δεν επανέφερε τη μπάλα γρήγορα στο παρκέ). Στα 8’’ ο Ντάουελ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Λιούις αστόχησε σε τρίποντο. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα Τρίκαλα εκτέλεσαν 17 βολές περισσότερες (38 έναντι 21).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-23, 49-45(ημ.), 70-62, 89-86
Διαιτητές: Χριστοδούλου- Τσούνας- Ξενικάκης
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 9, Ντάουελ 14(2), Σοκό 11, Τσιλούλης, Τσιάρας 5(1), Κόνγκερ 14, Καλλές, Ρόμπινσον 23(5), Τιγκ 11, Βαρυτιμιάδης 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11(1), Μανωλόπουλος 14(4), Ντέιβις, Γεωργαλλής, Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 8(1), Αχόνεν 7(1), Μακ Γκι 18, Σαλούστρος 7, Λιούις 19(3).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Α.Ε.Κ.- Άρης 74-83, Π.Α.Ο.Κ.- Αρκαδικός 74-54, Κόροιβος Αμαλιάδας- Ρέθυμνο 82-79 και Α.Ε.Ν. Κηφισιάς- Απόλλων Πάτρας 79-82.