Πρωταθλήτριες οι γυναίκες της Τελχινίδας!

Πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου αναδείχθηκαν οι γυναίκες της Τελχινίδας αφού το Σάββατο στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του «Ροδίων Παιδεία» κέρδισαν και στον 2ο τελικό το Ροδίων Άθλησις και πλέον μετρούν επτά πρωταθλήματα Δωδεκανήσου, αφού έκαναν το 3-1 στις συνολικές νίκες. Το γυναικείο τμήμα της Τελχινίδας στην εννιάχρονη πορεία του έχει καταφέρει να κυριαρχήσει στα Δωδεκάνησα. Μετά τα έξι συνεχόμενα πρωταθλήματα από το 2010-11 έως 2015-16 και αφού  αγωνίστηκε στην Α2 Εθνική Κατηγορία το 2016-17 επέστρεψε φέτος και πρόσθεσε άλλο ένα κύπελλο στην πλούσια τροπαιοθήκη του. Ο 2ος τελικός των play off, είχε προηγηθεί το 3-0 για την Τελχινίδα στο Βενετόκλειο, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (24/3) στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία. Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατέκτησαν πολύ εύκολα το 1ο σετ με 11-25 ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν κερδίζοντας το 2ο σετ με 25-23.
Στο 3ο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως το 16-16. Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα κατάφερε με ένα σερί 7-0 να προηγηθεί με 16-23 και τελικά να κατακτήσει το σετ με 20-25.
Η ομάδα του Νίκου Μακρή όμως αντέδρασε, πήρε το 4ο σετ και έτσι το ματς ‘πήγε’ στο τάι μπρέικ.
Στο καθοριστικό 5ο σετ, όταν το σκορ ήταν 5-5 η Τελχινίδα ξέφυγε με 5-10 και στη συνέχεια πήρε το σετ με 8-15 και το ματς με 2-3 σετ. Μετά τη λήξη του αγώνα ακολούθησε η απονομή του κυπέλλου στους νικητές και των μεταλλίων στις αθλήτριες των δύο φιναλίστ. Από 25 έως 29 Απριλίου στην Λέσβο η Τελχινίδα θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Αιγαίου και την επιστροφή της στη Α2 Εθνική Κατηγορία.

Τα σετ: 11-25 (27’), 25-23 (29’), 20-25 (28’), 25-21 (27’), 8-15 (17’)
Διαιτητές: Σταματίου- Παπαδούλη

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής) Άντζελα Ντέμο, Μαρία Μαστρογιάννη, Ελένη Γιακουμάκη, Χεριφε Νουρεδίν, Ελένη Μητροπούλου, Μαρίνα Τζανουδάκη, Ζώζα Κανέλλη (λ), Ελισάβετ Αμορανίτη, Χαρούλα Φραντζή, Αναστασία Μαστοράκη και Χριστιάνα Παναγίδου.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς) Κέλυ Δαουτοπούλου, Αγλαΐα Σκορδά, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Μίρκα Στρατάκη, Φαμπιόλα Τερζίου, Ειρήνη Σφυρίου (λ), Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Μαριλιάνα Σούρδη, Κατερίνα Χειμωνέττου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ανθή Γκίκα, Αριέτα Τερζίου και Νίκη Κουτζούκη.

Βαθμολογία Γυναικών  ( Α΄ φάση – Τελική)