Β’ Κατηγορία: Γιορτές στην κορυφή για τον Ορφέα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις του στο 2017 ο Ορφέας, καθώς επικράτησε του Α.Ο. Σύμης με σκορ 4-1 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο.
Οι «ερυθρόλευκοι» του Γρηγόρη Σαρρή με την επικράτησή τους, ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, θέτοντας σοβαρή υποψηφιότητα για την διεκδίκηση του τίτλου και της ανόδου στην μεγάλη κατηγορία, μέχρι το τέλος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον γηπεδούχου Α.Ο. Σύμης, καθώς στο 6ο λεπτό ο Χότζα με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δραγατάκη κάνοντας το 1-0.
Έπειτα από τον αρχικό αιφνιδιασμό οι ποδοσφαιριστές του Ορφέας, ανασυντάχθηκαν, ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.
Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης και τα κατέφεραν στον 33ο λεπτό με μονοκόμματο σουτ του Αυγουστάκη, έπειτα από σέντρα του Κόκα (1-1), που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Ορφέα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα στο 58ο λεπτό με δυνατό σουτ του Κόκα, μετά από πάσα του Λουκίσσα, με τον τελευταίο να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 74ο λεπτό με ωραίο πλασέ.
Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 80ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μίλο.
Α.Ο. Σύμης: Χατζηπέτρος Σ., Καραγιάννης, Χατζηπέτρος Ν., Ράπι Γκ., Στεφάνου (78ο Λεβεντέρης), Μπεζέρχτα, Χότζα (66ο Φαρμακαλής), Τσίκκης, Ζουρούδης (89ο Ράπι Αμ.), Τσαουσέλλης, Κυπριώτης (88ο Κατσιμπράκης)
Ορφέας: Δραγατάκης, Τσικούρης, Τσακίρης, Αντωνιάδης, Αυγουστάκης, Μπαδιεριτάκης (86ο Καρπάτσης), Κόκας (88ο Σαϊμίρ), Λουκίσσας, Μίλο, Καμπούρης, Τζοβαλίν (89ο Μόσχου).