Μας… άλλαξαν τα φώτα!

Είναι αυτό που λένε «μας άλλαξαν τα φώτα»… Δυστυχώς ο Κολοσσός μόνο φωτιά και… Λαύριο δεν ήταν, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να κερδίζει δίκαια στο «Βενετόκλειο» τους «θαλασσί» με 72-61, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για τη Basket League. Ο χειρότερος (μακράν) φετινός Κολοσσός ηττήθηκε από την καλύτερη ομάδα που πέρασε μέχρι στιγμής από τη Ρόδο. Με εξαίρεση ένα τρίλεπτο (27’-30’), η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν βρήκε ποτέ ρυθμό και ηττήθηκε δίκαια από το Λαύριο, το οποίο είχε όλα τα στοιχεία που δεν… είχε ο Κολοσσός. Με σωστές και όχι βιαστικές επιλογές και με πολυφωνία στο σκοράρισμα, πέτυχε τη νίκη παραμονής απέναντι στον Κολοσσό, ο οποίος μετά τη διακοπή του ρεύματος, αλλού πατούσε και… αλλού βρισκόταν. Με τον Κρούμπαλι στο τελευταίο δεκάλεπτο να παίρνει όλα τα ριμπάουντ, το Λαύριο πέτυχε μία ανέλπιστη νίκη, την οποία πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο του που ταξίδεψε στη Ρόδο… Ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι, αποδόθηκε δικαιοσύνη και το Λαύριο, που ήταν καλύτερο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, δείχνοντας χαρακτήρα στο «Βενετόκλειο».
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
Καλύτερο ήταν το Λαύριο στο α’ ημίχρονο… Με αιχμή του δόρατος στο α’ δεκάλεπτο τους Κρούμπαλι και Νίξον και στο β’ τον Σακελλαρίου (πέτυχε 13 πόντους στο διάστημα αυτό), το Λαύριο προηγήθηκε με +6 (30-36) του «μουδιασμένου» Κολοσσού. Το α’ δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν «τραβηγμένες» και βιαστικές επιλογές. Το σκορ πήγε χαμηλά, κάτι που βόλευε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έπαιξαν έξυπνα και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους. Με Κρούμπαλι και Νίξον, το Λαύριο προηγήθηκε με 4-7, αλλά με τέσσερις πόντους του Μακ Γκι, οι Ροδίτες προσπέρασαν με 8-7. Το 10-12 έγινε 13-12 με γκολ-φάουλ του Ντέιβις λίγο πριν από το τέλος του α’ δεκαλέπτου.
Η ΔΙΑΚΟΠΗ… ΒΟΛΕΨΕ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ!
Το β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Κολοσσό, ο οποίος με τρίποντο του Μανωλόπουλου έκανε το 16-12 για να απαντήσει ο Περράκης (16-15). Στο 8.15’ πριν από το τέλος του αγώνα, σημειώθηκε διακοπή ρεύματος στο «Βενετόκλειο» λόγω έκρηξης σε υποσταθμό της ΔΕΗ σε κοντινή περιοχή, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για 20-25 λεπτά και να συνεχιστεί αμέσως μετά. Στην επανέναρξη του αγώνα, το Λαύριο, το οποίο είχε και τη συμπαράσταση 30 περίπου φιλάθλων ήταν καλύτερο και επέβαλε το ρυθμό του, απέναντι στον Κολοσσό, ο οποίος έπαιζε χωρίς καθαρό μυαλό. Με τον Σακελλαρίου να μοιάζει με παίκτη της… Εθνικής Ελλάδας, το Λαύριο έκανε το 23-24 (16’) και το 26-30. Μάλιστα με τρίποντο του ίδιου παίκτη, οι «νεοφώτιστοι» ξέφυγαν και με +8 (28-36), για να μειώσει ο Κολοσσός στο ημίχρονο σε 30-36. Στο διάστημα αυτό, το Λαύριο είχε 6/14 τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός μόλις 1/8, με τον Σακελλαρίου να έχει 3/3 τρίποντα και 2/2 δίποντα.
Στο γ’ δεκάλεπτο και τουλάχιστον μέχρι το 27’ δεν άλλαξε το σκηνικό του αγώνα, αφού ο Κολοσσός ήταν δέσμιος της αστοχίας και των λαθών του και το Λαύριο απλά έκανε το παιχνίδι του. Με τρίποντο του Μπάρλου, η ψαλίδα πήγε στο +7 (34-41 στο 22’) και με ωραία προσπάθεια του Κρούμπαλι στο +8 (37-45 στο 26’). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έλεγξε το ρυθμό του αγώνα (39-48 στο 27’), με τον να επιδίδεται σε ρεσιτάλ αστοχίας. Μετά το 27’ ο Κολοσσός γύρισε το διακόπτη και με θετικό τον Ντέιβις, οι Ροδίτες ροκάνισαν τη διαφορά (43-48 στο 29’), ενώ ο Κολοσσός αφυπνίστηκε και με τρίποντη- «βόμβα» του Λίντεν, έφερε και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα του (46-48). Με μία βολή ο Ρέλεφορντ έκανε το 47-48, ενώ με τρίποντο ο Λαρεντζάκης έβαλε φωτιά στο «Βενετόκλειο». Το σερί για τους Ροδίτες έφτασε το 11-0 (!) σε διάστημα τριών λεπτών και το σκορ έγινε 50-48.
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ…
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά το κάρφωμα του Μακ Γκι (52-51 στο 32’), οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το ρυθμό ξανά και παίρνοντας το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο (χάρη κυρίως στον Κρούμπαλι) κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με +12 (56-66 στο 35.30). Το 52-51 έγινε 52-56 με τον Κρούμπαλι, ενώ με τρίποντο του Γιαννακόπουλου, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε το 54-61 (34’)… Ο Ρέλεφορντ μείωσε σε 56-61, με το Λαύριο να κάνει σερί 0-7 και να μεγαλώνει τη ψαλίδα στο +12 (56-68 στο 36’)… Ο Άρης Λυκογιάννης ανακάτεψε την τράπουλα όσες φορές μπορούσε (από το 36’ έπαιξε ο Κολοσσός με ψηλούς τους Λίντεν- Μανωλόπουλο), αλλά δεν βγήκε τίποτα, αφού οι «θαλασσί» έσπασαν τα… καλάθια και με εξαίρεση ένα τρίλεπτο στο παιχνίδι, δεν βρήκαν ποτέ… ρυθμό. Οι «θαλασσί» πάντως μείωσαν σε 61-68 (38’), αλλά το Λαύριο πήρε δίκαια τη νίκη στη Ρόδο και την πανηγύρισε μαζί με 25-30 φιλάθλους του, που έδωσε ξεχωριστό χρώμα στο γήπεδο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-12, 30-36(ημ.), 50-48, 61-72
Διαιτητές: Σχινάς- Μάνος- Παφίλης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 13(1), Μπιλλής, Μανωλόπουλος 8(2), Ντέιβις 13, Γεωργαλλής, Λίντεν, 5(1) Ρέλεφορντ 8, Αχόνεν 2, Μακ Γκι 10, Λιούις 2.
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Γιανγκ 2, Κρούμπαλι 15(1), Σακελλαρίου 13(3), Νίξον 15(1), Περράκης 3(1), Γιαννακόπουλος 7(2), Μπάρλος 7(1), Κακλαμανάκης, Έβανς 10(2).
*Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Α.Ε.Ν. Κηφισιάς- Α.Ε.Κ. 54-78, Απόλλων Πάτρας- Αρκαδικός 56-76, Άρης- Ε.Κ. Καβάλας 68-50 και Ρέθυμνο- Τρίκαλα 83-79.