Όπλο η έδρα στον Ιπποκράτη!

Στην Κω είναι πολύ δυνατός και το απέδειξε για μία ακόμη φορά… Ο Ιπποκράτης κέρδισε και το Παγκράτι με 85-72 και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Με τους Ονάσογλου και Ασημακόπουλο να είναι οι κορυφαίοι, οι Κώοι πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη απέναντι σ’ ένα νεανικό αλλά και αρκετά «σκληροτράχηλο» σύνολο. Το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο για τον Ιπποκράτη, ο οποίος είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω απ’ τα 6.75 και με μπροστάρη τον Χριστόπουλο που πέτυχε τρία τρίποντα προηγήθηκαν με 20-22. Ο Ιπποκράτης βρήκε απαντήσεις, με τον Ονάσογλου να βοηθάει αρκετά στο σκοράρισμα και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-43 στο ημίχρονο.
Στο β’ ημίχρονο ο Ιπποκράτης είχε συνεχώς το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει, έχοντας λύσεις επιθετικά (Ασημακόπουλος, Σκούφης, Κουμπούρας), αλλά με το Παγκράτι να βρίσκει τον τρόπο να κρατά την διαφορά σε χαμηλά επίπεδο με τον Καυκή να «τραβάει κουπί» επιθετικά για την ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη.
Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, πήραν πόντους και απ’ τον Τσακαλέρη και αφού ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα περιορίζοντας τον Καυκή κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 85-72.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 46-43 (ημ), 66-60, 85-72
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης- Κανελλόπουλος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Καραθωμάς, Κουμπούρας 9, Τρύπας 5(1), Ονάσογλου 21(2), Σκούφης 8(2), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 19(2), Λεκάκης 6, Χαρίσης 8, Τσακαλέρης 9(1), Γιουσέμογλου, Καταβαίνης.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Χούμπαυλης): Κούτρας, Καυκής 19(2), Γιαννίκος, Γεωργοπαπαδάκος 10(2), Λυτόπουλος 9(1), Μητσιάλος, Τζάτζας, Χριστόπουλος 11(3), Γερόνικος 2, Ξιούρας 5, Μπένος 12, Φάσουρας 2.