Δεύτερη ευκαιρία σχεδιάζει να δώσει στους ιδιοκτήτες δασικών αυθαιρέτων (1.000.000 είναι οι εκτιμήσεις) το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ενημερώνοντας για την διαδικασία με 10 ερωτοαπαντήσεις τους ενδιαφερομένους. Η πρώτη από αυτές απαντά στο ερώτημα: 1 Γιατί να δηλώσει κάποιος το δασικό αυθαίρετο; Διότι με την υποβολή της αίτησης και την καταβολή ενός παραβόλου ύψους 250 ευρώ θα πετύχει σε πρώτη φάση να εξαιρεθεί το δασικό αυθαίρετο από την κατεδάφιση, να εξαιρεθούν από την πληρωμή ήδη καταλογισμένα πρόστιμα, αλλά και να αποφύγει να πληρώσει νέα πρόστιμα. Ηθικό δίδαγμα: Αφού στο τέλος θα το… σώσω γιατί να μην εξακολουθώ να χτίζω σε δασικές εκτάσεις;
Δώσε και σώσε
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2023/11/90-4.jpg)