«Τρίποντη»… εκτέλεση!

Με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Χρήστο Σαλούστρο, ο Κολοσσός πέτυχε τεράστια νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας (71-59) και πλέον πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο… δύσκολο πρόγραμμα των αγώνων που ακολουθούν. Οι «θαλασσί» πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας τα εύκολα… δύσκολα στο τέλος. Τα συνεχόμενα «τρίποντα» των «θαλασσί» έκοψαν τα φτερά του Απόλλωνα Πάτρας και έτσι το 5ο ροζ φύλλο είναι γεγονός για τον Κολοσσό, ο οποίος βλέπει με διαφορετικό μάτι τη συνέχεια. Η νίκη ήταν τεράστια για τους Ροδίτες, οι οποίοι έχασαν με τραυματισμό τον Λάνγκστον Χολ στο α’ δεκάλεπτο (υπέστη διάστρεμμα και δεν έπαιξε ξανά), αλλά είχαν σε καλή μέρα τον Ρουπ Αχόνεν και τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, ενώ στο τέλος μίλησε ο Χρήστος Σαλούστρος. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τώρα θα κληθεί να δώσει τρία εκτός έδρας παιχνίδια (στα επόμενα τέσσερα), ενώ το πρόγραμμα στο β’ γύρο θεωρείται ιδιαίτερα δύσκολο. Άρα το παιχνίδι έμοιαζε και ήταν «τελικός» και ο στόχος επιτεύχθηκε και με το παραπάνω, αφού ο Κολοσσός κέρδισε και με +12.
Απόλυτος κυρίαρχος στο α’ ημίχρονο ήταν ο Κολοσσός, ο οποίος έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να αποκτήσει διψήφια διαφορά στο «Βενετόκλειο». Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με κορυφαίο τον Ρέντικ προηγήθηκε 7-3 (3’), με τον Απόλλωνα να στοβρίσκει λύσεις με τον Βεργίνη και να προηγείται με 7-8 (4’). Ο Κολοσσός όμως έσφιξε την άμυνα του και με τρίποντα των Ρέλεφορντ και Βασιλόπουλου κατάφερε να κάνει σερί 10-0, παίρνοντας το προβάδισμα με +9 (17-8 στο 9’. Οι Αχαιοί έμειναν άποντοι για τέσσερα λεπτά, ενώ παρά τον τραυματισμό του Χολ, ο Κολοσσός βρήκε λύσεις με τον εξαιρετικό Αχόνεν. Με τρίποντο του ίδιου το σκορ έγινε 21-13 για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 22-14.
Η ομάδα του Κώστα Μέξα ξεκίνησε καλύτερα στη β’ περίοδο και με τρίποντο του Μπάβτσιτς μείωσε σε 22-17. Παρά το γεγονός ότι ο Χολ τραυματίστηκε και στη συνέχεια κάθισε στον πάγκο με τρία φάουλ ο Βασιλόπουλος, η μηχανή του Κολοσσού λειτουργούσε πολύ καλά. Ο Αχόνεν ήταν εξαιρετικός σε σκοράρισμα και δημιουργία και οι «θαλασσί» ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό (30-19) με προσπάθεια του Φινλανδού πόιντ-γκαρντ. Στο β’ δεκάλεπτο, οι Ροδίτες δεν συνάντησαν καμία δυσκολία για να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά (34-24 ΚΑΙ 36-26), με τη μέγιστη τιμή να είναι το +13 (39-26).
Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλων Πάτρας έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και κατάφερε σε ελάχιστο χρονικό διάστημα να μειώσει τη διαφορά. Με κορυφαίο τον Βεργίνη, η ομάδα του Κώστα Μέξα έκανε σερί 0-10 και ξαφνικά το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον… Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τα λάθη του Κολοσσού και το γεγονός ότι ο Ρέντικ δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα ακόμη και σε προσπάθειες μόνος του με το καλάθι. Έτσι το σκορ έγινε 39-37, αλλά ο Κολοσσός απάντησε ακριβώς με το ίδιο νόμισμα… Οι «θαλασσί» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τους Αχόνεν και Βασιλόπουλο βρήκαν λύσεις κάνοντας το σκορ 51-39. Μάλιστα η μέγιστη τιμή για τους Ροδίτες ήταν το +16 (55-39 στο 31’. Το γεγονός αυτό προφανώς χαλάρωσε αδικαιολόγητα τους «θαλασσί», οι οποίοι στην πίεση του Απόλλωνα… έχασαν τη μπάλα και με συνεχόμενα καλάθια, οι Αχαιοί πλησίασαν σε 55-49. Πλέον το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τον Κολοσσό πάντως να έχει σταθερά το προβάδισμα με 57-53 στο 36’. Ο Μπάβτσιτς αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και με δύο βολές ο Ρέντικ έκανε το σκορ 59-53. Στο σημείο εκείνο μίλησε ο Χρήστος Σαλούστρος… Μετά την εύστοχη προσπάθεια των Αχαιών το σκορ έγινε 59-55, όμως με τρίποντα των Σαλούστρου και Ρέλεφορντ το σκορ έγινε 68-57 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Κολοσσό ήταν ο Χρήστος Σαλούστρος, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν ο Αχόνεν και ο Βασιλόπουλος. Ο Ρέντικ αν ευστοχούσε στα… πέναλτι που έχασε θα είχε φτάσει εύκολα τους… 30 πόντους. Από τον Απόλλωνα Βεργίνης και Ντούβνιακ ήταν οι κορυφαίοι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-14, 39-27(ημ.), 53-39, 71-59
Διαιτητές: Ψαριανός- Δεσλής- Αναστόπουλος Αντ.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 16, Τσούκου, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος 14(3), Ρέλεφορντ 10(1), Αχόνεν 14(2), Βασιλόπουλος 11(3), Παπαδάκης 2, Ουότσον 2, Χολ.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Κόμπινς 4, Χίκι 6(2), Νιφόρας, Βεργίνης 22(4), Ντούβνιακ 11, Διαμαντάκος, Σλαφτσάκης 2, Μπάβτσιτς 8(1), Κουζέλογλου 4, Μπαζίνας, Τσιάρας 2.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδι: Προμηθέας Πάτρας- Π.Α.Ο.Κ. 73-75 (κ.α. 64-64), Κόροιβος Αμαλιάδας- Τρίκαλα 87-76, Δόξα Λευκάδας- Γ.Σ. Λαυρίου 63-64 και Άρης- Γ.Σ. Κύμης 85-72.