Φάρος… αντεπίθεσης για Κολοσσό!

Αυτά τα παιχνίδια ο Κολοσσός δεν τα χάνει στο «Βενετόκλειο»… Οι «θαλασσί μετά από μία επιβλητική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο κέρδισαν με 94-74 τον Γ.Σ.Λ./ Φάρο και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στη Basket League. Με ηγέτες τους Σχίζα, Ράιτ, Γκρίφιν και Χάρις, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε την πολύτιμη νίκη (την τέταρτη στο πρωτάθλημα) και τώρα καλείται να ταξιδέψει την Κυριακή στην Πάτρα για να παίξει με τον τοπικό Προμηθέα.
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός χθες στο «Βενετόκλειο»… Οι «θαλασσί» είχαν πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, πήραν τα ριμπάουντ, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκαν με 9-0 στο 2’… Με κορυφαίο τον Ράιτ, που ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξέφυγε με διψήφιο αριθμό (15-5 στο 5’), ενώ η μέγιστη τιμή που πήραν ήταν το +11 (18-7) με τρίποντο του Μπρέι. Από κει και πέρα ο Κολοσσός χαλάρωσε αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα ο Γ.Σ.Λ./ Φάρος να τρέξει σερί 0-10 και να μειώσει σε 18-17 (9’), ενώ με τρίποντο του Παπαντωνίου στην εκπνοή (με ταμπλό) πήρε και το προβάδισμα 21-22.
Στο β’ δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν το σερί τους και με αιχμές του δόρατος τους Παπαντωνίου και Ντρέιπερ διεύρυναν το σερί τους σε 3-19 και ξέφυγαν με +5 (21-26). Ο Κολοσσός όμως βρήκε λύσεις με τους Ράιτ και Χάρις και ισοφάρισε σε 30-30, ενώ ξέφυγε και με +7 (42-35) μετά από δίποντο του Τζόουνς. Οι «θαλασσί» έδειξαν δύο πρόσωπα στο α’ ημίχρονο. Ξεκίνησαν καλά, «έπεσαν» κατακόρυφα και βελτιώνοντας την άμυνα τους, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με +7 (42-35).
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός έκανε ακριβώς το ίδιο ξεκίνημα, με την αρχή του αγώνα αλλά με διαφορετικό πρωταγωνιστή. Με τον Σχίζα να δίνει τρομερή ενέργεια στο παρκέ, οι «θαλασσί» ξεκίνησαν με 11-0 και έκαναν το σκορ 53-35 στο 25. Στη συνέχεια ο Φάρος Γ.Σ.Λ./ Φάρος αντέδρασε και κατάφερε να μετατρέψει το 59-42 σε 59-48, πριν διαμορφώσει το 62-48 με τρίποντο ο Σταμάτης λίγο πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και έκανε το 65-48, ενώ στο 32’ αποβλήθηκε ο Παπαμακάριος (δέχθηκε μία τεχνική ποινή και ντισκαλιφιέ). Με τον εντυπωσιακό Σχίζα, το σκορ έγινε 71-51 (33’) για να μειώσει σε 74-58 με τρίποντο ο Παπαντωνίου. Ο Κολοσσός όμως έμοιαζε ασταμάτητος, ο Γεωργαλλής πήρε το όπλο του και το σκορ έγινε 87-65 (37’) για να έρθει άνετα η νίκη για τον Κολοσσό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-22, 42-35(ημ.), 62-48, 94-74
Διαιτητές: Ψαριανός- Τσούνας- Κάρδαρης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12(1), Χάρις 14(2), Τζόουνς 7, Σχίζας 15(2), Γεωργαλλής 6(2), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 7(1), Μπρέι 9(1), Παπαδάκης 5(1), Τσαλμπούρης 3(1), Ράιτ 16.
Γ.Σ.Λ./ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 10(2), Ντρέιπερ 15(1), Παπαμακάριος, Μουράτος 14(1), Μαραγκός, Χατζηκυριακίδης 6(2), Σάφτενααρ 11(1), Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 18(4), Γκάλογουει.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Ρέθυμνο- Προμηθέας Πάτρας 82-78, Κόροιβος Αμαλιάδας- Π.Α.Ο.Κ. 87-91 (κ.α. 72-72) και Γ.Σ. Λαυρίου- Πανιώνιος 83-73, Τρίκαλα- Γ.Σ. Κύμης 60-71