Νίκες για Α.Ε. Δικαίου και Ηρακλή 2000!

Το 4 στα 4 έκανε η Α.Ε. Δικαίου, η οποία κέρδισε με 81-40 τον Φοίβο Κω και ολοκλήρωσε αήττητη την πορεία της στον α’ γύρο του ομίλου νήσων του ανδρικού πρωταθλήματος. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής, με τους παίκτες του Δημήτρη Τζομάκα να ανεβάζουν την πίεση τους μετά το α’ δεκάλεπτο. Ο Φοίβος προσπάθησε με τους Καπλανίδη και Τρουμούση, αλλά στο ημίχρονο η Α.Ε.Δ. βρήκε λύσεις με τους Τριτσάρη, Δρόσο και Χατζηγιακουμή και ξέφυγε με 24-43. Στο γ’ δεκάλεπτο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και σκόραραν όπως ήθελαν (επιμέρους σκορ 8-28), μετατρέποντας το παιχνίδι γρήγορα σε τυπική διαδικασία. Σο τέλος, η Α.Ε. Δικαίου χαλάρωσε, έπαιξαν και οι νεαροί αθλητές με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα και η διαφορά να παραμείνει στα ίδια επίπεδα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-19, 24-43(ημ.), 32-71, 40-81
Διαιτητές: Βλάσσης- Γιακουμής
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Πλατέλλας): Καπλανίδης 16(4), Γαμβρέλλης 6(2), Χατζημιχαήλ, Κουρζής 3, Μπακόπουλος, Σαράντος, Τρουμούσης 15(1), Μαχίνης, Παπούλης, Κιοσέογλου, Χάμος.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος 17, Βασιλείου 1, Σπανός, Μανώλας 1, Γεωργαδάκης 9(1), Τριτσάρης 23(4), Τσιλιγκίρης 7(1), Παρβαντώνης 8(1), Τζουρτζιώτης, Χατζηγιακουμής 11(1), Καλής, Παμπρής 4.
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ 2000
Εντυπωσιακός στο β’ ημίχρονο και πετυχαίνοντας 11 τρίποντα, ο Ηρακλής 2000 κέρδισε με 69-46 τον Αίολο Κεφάλου, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για μία θέση στην πρώτη δυάδα. Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη ήταν αρκετά εύστοχη και με τους Τόρα και Γούναρη να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75, πήρε τη σημαντική νίκη απέναντι στους Κεφαλιανούς. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με πολλές «μονομαχίες» μέσα στη ρακέτα και τους Καρδαμιώτες να έχουν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή 2000 να προηγείται με +7, ωστόσο τα πάντα ξεκαθάρισαν στο γ’ δεκάλεπτο. Οι «ροπαλοφόροι» βρήκαν λύσεις και με όπλα τα τρίποντα ξέφυγαν στο σκορ, κάνοντας πιο εύκολο το έργο τους στη συνέχεια.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-19, 22-29(ημ.), 38-54, 46-69
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Μαράγκας): Ρήγας 2, Τσατσακλάς, Σάζαλης Α. 1, Πολίτης Κ. 10(1), Σάζαλης Δ. 7, Δημητρακιού, Γκοράτσας 9(1), Παντελής 3, Παπαντωνίου Ε. 5, Πολίτης Δ., Κατσούβας 4, Πετρόπουλος 5.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Παπούλης): Γούναρης 18(6), Σούφλας 2, Μίγκο, Τόρα 26(3), Δρόσος 7, Παπαηλίας 2 Αγρέλλης, Μόσχος, Μητροπανόπουλος, Χατζημάρκου 3(1), Κενανόπουλος 11(1).