Νίκη πρωτιάς ο Διαγόρας

Με εξαιρετική άμυνα μετά το α’ δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε δίκαια (66-55) στο Παλέ ντε Σπορ την Καλλιθέα και έκοψε πρώτος το νήμα στον όμιλο Ρόδου. Με όπλο την άμυνα και έχοντας περισσότερες λύσεις από τους γηπεδούχους, ο Γ.Σ. Διαγόρας ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Τα τρία τρίποντα του Μπότσα ήταν καθοριστικά, όπως και η εξαιρετική άμυνα πάνω στους Εκινέ και Κούρο, που μαζί με τον Σκορδάλη είναι τα βασικά όπλα της Καλλιθέας. Η ομάδα του Κυριάκου Μάγου έπαιξε παθιασμένα και κατάφερε να προηγηθεί με 12-19 στο Παλέ ντε Σπορ, ωστόσο οι παίκτες του Χρήστου Μπίλια αντέδρασαν και έκαναν 10-0 σερί κλείνοντας το δεκάλεπτο με 22-19. Από κει και πέρα ο «γηραιός» ισοφάρισε σε 22-22 και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα ξέφυγε και με +10 (29-39), αλλά η Καλλιθέα έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 33-39 στο ημίχρονο.
Στο γ’ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν και ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά ο Γ.Σ. Διαγόρας όταν η μπάλα έκαιγε είχε λύσεις και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Βογιατζής, Παρδακάς, Δούβαλης, Μπότσας). Το 47-55 έγινε 52-55 με πέντε πόντους του Γυφτάκη, αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Μπότσας, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της ομάδας του, με τον Διαγόρα να παίρνει τη νίκη πρωτιάς αλλά και γοήτρου, αφού τα πάντα θα κριθούν στο φάιναλ-φορ. Τα ζευγάρια της τελικής φάσης είναι τα εξής: Γ.Σ. Διαγόρας- Ηρακλής 2000 και Α.Ε. Δικαίου- Καλλιθέα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-19, 33-39(ημ.), 43-48, 55-66
Διαιτητές: Φάκαρος- Αντωνίου
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μπίλιας): Εκινέ 8, Γυφτάκης 6(1), Μπιλλιάς 9, Συμιακός 6, Κούρος Π. 2, Μήτσης 2, Σκορδάλης 17(4), Κούρος Ι. 5.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Μάγος): Βογιατζής 15(2), Ματσαμάς 3(1), Κωστάκης 3(1), Μαρουλλάκης 5, Καταβαίνης 4, Μπότσας 11(3), Παρδακάς 15(1), Φυλτζανίδης, Δούβαλης 10.