«Ναυάγιο» στη Θεσσαλονίκη!

Αρκετά μακριά από τον καλό του εαυτό ο Κολοσσός, αποτέλεσε εύκολη «λεία» για τον Άρη, από τον οποίο γνώρισε τη βαριά ήττα στη Θεσσαλονίκη με σκορ 84-60. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη παρουσίασε το καλό της πρόσωπο μόνο στο α’ δεκάλεπτο και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, με τους «κίτρινους» να προηγούνται με +16 στο ημίχρονο και τελικά να φτάνουν άνετα στη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός έμεινε άποντος για έξι λεπτά, με αποτέλεσμα ο Άρης να «τρέξει» ένα μεγάλο σερί και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Οι Ροδίτες δεν εκμεταλλεύθηκαν τις απουσίες του Άρη (δεν έπαιξαν οι τραυματίες Καββαδάς, Σανικίτζε, Μπάκνερ και έπαιξε «λαβωμένος» ο Γιάνκοβιτς) και έκαναν μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις τους.
Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός στο «Αλεξάνδρειο» και με ορεξάτο τον Τρέβορ Ρέλεφορντ (7π) προηγήθηκε 0-7 και 3-9 (3’), αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους οι οποίοι όμως συνήλθαν άμεσα και απάντησαν με σερί 10-9. Το σκορ έγινε 13-9 σε διάστημα δυόμισι λεπτών, με τον Άρη να βρίσκει λύσεις από τους Κάμινγκς και Τζένκινς. Μάλιστα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να προηγηθεί με 17-11, για να μειώσει με τρίποντο ο Ρέλεφορντ σε 19-16 και να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 20-18, με τον Κολοσσό να δείχνει ένα καλό πρόσωπο σε γενικές γραμμές και να κοιτάζει στα μάτια τον Άρη.
Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αφηνιασμένοι στο παρκέ και με τον «εκστασιασμένο» Ντραγκίσεβιτς να πετυχαίνει οκτώ συνεχόμενους πόντους, το σκορ έγινε 28-18 (12’). Οι «θαλασσί» απάντησαν με τρίποντο του Χολ, ωστόσο Μαρμπλ και Ξανθόπουλος απάντησαν έξω από τα 6.75 (ο Άρης είχε εκείνη την ώρα 6/10 τρίποντα) και το σκορ έγινε 34-21 (14’). Με δύο βολές του ασταμάτητου Ντραγκίσεβιτς η ψαλίδα άνοιξε στο +13 (36-23 στο 15’) για να μειώσει με τρίποντο ο «ζεστός» Χολ (36-26 στο 16’). Η μέγιστη τιμή του α’ ημιχρόνου ήταν το +18 (47-29 στο 19’), με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να έχει αρκετά αμυντικά προβλήματα, με τον Ντραγκίσεβιτς να είναι ο παίκτης που έχει κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στους Ροδίτες. Ο αθλητής του Άρη πρόλαβε να πετύχει 17 πόντους, με τον Κολοσσό να μην βρίσκει τρόπο να τον σταματήσει και να δέχεται συνολικά 27 (!) πόντους στο β’ δεκάλεπτο.
Στο β’ ημίχρονο οι «θαλασσί» ξεκίνησαν και πάλι καλά και μείωσαν σε 49-35 με τους Ρέντικ και Βασιλόπουλο, αφήνοντας τον Άρη χωρίς πόντο για τέσσερα περίπου λεπτά. Όμως με δύο βολές του Ντραγκίσεβιτς, τρίποντο του Μούρτου και καλάθι του Τσαϊρέλη ο Άρης έκανε ένα γρήγορο σερί 7-0 και έστειλε τη διαφορά στο +19 (54-35 στο 25’), αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει άμεσα τάιμ-άουτ. Ο Μούρτος άνοιξε ακόμη περισσότερο τη ψαλίδα (56-35 στο 26’), με αποτέλεσμα το παιχνίδι ουσιαστικά να κριθεί από νωρίς, αφού οι Ροδίτες δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τον Άρη. Το μπλακ-άουτ συνεχίστηκε και το σκορ από 47-35… έγινε 62-35 (!) στο 27’ με τον Κολοσσό να… παραπατάει και τους Θεσσαλονικείς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός έμεινε χωρίς… σκορ για έξι περίπου λεπτά, οπότε και οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολες λύσεις, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση. Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 68-39, οπότε και το φινάλε είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Άρης θα έφτανε έτσι κι αλλιώς στη νίκη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η διαφορά έφτασε ακόμη και το +29 (74-45 στο 35’), με τον Άρη να χρησιμοποιεί στο τέλος τις «ρεζέρβες» και τον Κολοσσό απλά να μειώνει στην τελική διαφορά. Ο Άρης είχε 9/18 τρίποντα, ενώ οι «θαλασσί» 6/24. Ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα πετυχαίνοντας 21 πόντους σε 28 λεπτά, ενώ επέστρεψε στο παρκέ ο Χρήστος Σαλούστρος, ο οποίος έδειξε επηρεασμένος ακόμη από τον τραυματισμό του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-18, 47-31 (ημ.), 68-39, 84-60
Διαιτητές: Παναγιώτου- Παντελίδης- Πιτσίλκας Β.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 7(1), Ξανθόπουλος 3(1), Φλιώνης 5(1), Τσαϊρέλης 9(1), Τζένκινς 6(1), Κάμινγκς 6, Ζάρας 3(1), Χρηστίδης 8, Μούρτος 5(1), Σίμτσακ 8, Γιάνκοβιτς 3, Ντραγκίσεβιτς 21(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 10, Τσούκου 5(1), Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 16(3), Αγγελάκος, Αχόνεν, Βασιλόπουλος 8, Παπαδάκης 2, Ουότσον 7, Χολ 8(2).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Α.Ε.Κ.- Κόροιβος Αμαλιάδας 89-75, Γ.Σ. Κύμης- Π.Α.Ο.Κ. 93-82, Ρέθυμνο- Προμηθέας Πάτρας 104-97 (κ.α. 89-89) και Απόλλων Πάτρας- Δόξα Λευκάδας 74-65.