Φυσιολογική ήττα του Κολοσσού στο Ο.Α.Κ.Α.!

Φυσιολογική ήττα με σκορ 77-54 γνώρισε στο Ο.Α.Κ.Α. ο Κολοσσός από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε πολύ καλή παρουσία για ενάμισι δεκάλεπτο, αλλά όταν «έσφιξε» την άμυνα του ο Παναθηναϊκός, δυσκολεύτηκε πολύ να σκοράρει και είχε σε κακή μέρα κυρίως τον Φλόιντ αλλά και τον Ουίλιαμς, με τους δύο Αμερικανούς να έχουν μαζί 7/30 προσπάθειες. Οι Ροδίτες γνώρισαν την δεύτερη τους ήττα στο πρωτάθλημα και το Σάββατο (17:00) θα παίξουν εκτός έδρας με την Α.Ε.Κ. Αξίζει να σημειωθεί ότι με τον Κολοσσό δεν έπαιξε ο τραυματίας Σον Μίλερ (θα μείνει εκτός δράσης για 40 μέρες λόγω θλάσης), ενώ με τον Παναθηναϊκό οι Παπαπέτρου και Ουάιτ.
Πάρα πολύ καλή παρουσία είχε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο του αγώνα στο Ο.Α.Κ.Α. Οι «θαλασσί» κοίταξαν στα μάτια τον Παναθηναϊκό και μάλιστα προηγήθηκαν με +3 στο α’ δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο (5-5 στο 3’), με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τον Ουίλιαμς (7-9 και 9-12), με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να κρατάει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του α’ δεκάλεπτου, που έληξε με 13-16, μετά από προσπάθεια του θετικού Χατζηδάκη.
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε δυνατά στο β’ δεκάλεπτο και προηγήθηκε 20-16 με δίποντο του Κασελάκη στο 12’. Ο Σλαφτσάκης μείωσε σε 22-21 (14’), για να ακολουθήσει σερί 7-0 σερί για τους «πράσινους», που ξέφυγαν με +8 (29-21 στο 16’). Ο Κολοσσός επέστρεψε (29-26 στο 17.30’) με δίποντο του Μομίροφ, ενώ ο Μποχωρίδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 34-27 στο ημίχρονο. Το «τριφύλλι» είχε χαρακτηριστική πολυφωνία στο σκοράρισμα, ενώ οι Ροδίτες ήταν άκρως ανταγωνιστικοί.
Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ζεστά στο β’ ημίχρονο και μετά το τρίποντο του Τιλί (36-30), απάντησαν δύο φορές έξω από τα 6.75 με τον Νέντοβιτς, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (42-30 στο 23’), αναγκάζοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ-αουτ. Ο Κολοσσός «πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα» τον Παναθηναϊκό και με τρίποντα των Ποτ και Ουίλιαμς πλησίασε σε 42-36 (24’). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι διψήφια διαφορά (47-36), με τον Φλόιντ να είναι σε κακή μέρα και τους Ροδίτες να δυσκολεύονται αισθητά στην επίθεση, αφού ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» αρκετά την άμυνα του. Οι «πράσινοι» έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό στο γ’ δεκάλεπτο και ξέφυγαν με +15 (51-36 στο 27’), αφού ο Κολοσσός δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξέφυγε με +19 (55-36 στο 28’) και με τρίποντο του Μποχωρίδη με +20 (58-38 στο 29’) για να λήξει η γ’ περίοδος με δίποντο του Μέικον (60-38), με τον Παναθηναϊκό να κάνει επιμέρους σκορ 26-11 και να «καθαρίζει» την υπόθεση- νίκη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ροδίτες ροκάνισαν τη διαφορά (60-43 στο 32’), με τον Παναθηναϊκό να πατάει ξανά γκάζι και να κάνει το σκορ 69-45 (33.30’). Ο Δημήτρης Πρίφτης και ο Ηλίας Καντζούρης έριξαν στο παρκέ όλους τους παίκτες, αφού το υπόλοιπο του αγώνα είχε τυπική διαδικασία. Με τρίποντο του 15χρονου Αβδάλα το σκορ έγινε 75-50 λίγο πριν από το τέλος για να τελειώσει το παιχνίδι με 77-54
*Με τον Παναθηναϊκό δεν έπαιξαν οι Παπαπέτρου και Ουάιτ, ενώ από τον Κολοσσό ο Σον Μίλερ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-16, 34-27(ημ.), 60-38, 77-54
Διαιτητές: Πιτσίλκας- Κατραχούρας- Σκαλτσής
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3(1), Μέικον 6, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 13(2), Καββαδάς 7, Παπαπέτρου, Κασελάκης 9, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5(1), Νέντοβιτς 10(2), Μαντζούκας 3(1), Σαντ-Ρος 13.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μομίροφ 7(1), Ουίλιαμς 13(2), Μαργαρίτης 1, Μπιλλής, Τιλί 5(1), Φλόιντ 8(1), Χατζηδάκης 9, Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7(1).