Φυσιολογική ήττα στο Ο.Α.Κ.Α. για τον Κολοσσό!

Φυσιολογική ήττα γνώρισε ο Κολοσσός στο Ο.Α.Κ.Α. από τον Παναθηναϊκό με 96-73, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για τη Basket League. Οι «θαλασσί», που έπαιξαν χωρίς τους Μπραϊκοβιτς και Ουτόμι δεν άντεξαν περισσότερο και γνώρισαν την ήττα, έχοντας το μυαλό τους στο ντέρμπι της Κυριακής, στη Ρόδο, με αντίπαλο τον Π.Α.Ο.Κ. Πολύ καλή εικόνα παρουσίασε στο α’ ημίχρονο στο Ο.Α.Κ.Α. ο Κολοσσός… Οι «θαλασσί» κοίταξαν στα μάτια τους «πράσινους», οι οποίοι ωστόσο ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έφτασαν άνετα στην επικράτηση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-0, αλλά ο Κολοσσός ήταν «ζεστός» και ισοφάρισε σε 6-6. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές (15-9), αλλά οι Ροδίτες ήταν πολύ εύστοχοι από μακρινή απόσταση και έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (21-20), ενώ ισοφάρισαν με τρίποντο του Περάντες για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 26-26.
Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Κούρο Σεγούρα συνέχισε να απειλεί τον Παναθηναϊκό και πέρασε μπροστά με τον Κολοβέρο (28-29), με τους «πράσινους» να αντιδρούν και με σερί 8-0 να κάνουν το σκορ 36-29 (13’)… Μάλιστα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε ένα δίλεπτο και κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (45-34 στο 17’). Με τον Πόλεϊ να κάνει την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και τον Περάντες να μοιράζει ασίστ, ο Κολοσσός επέστρεψε και μείωσε σε 45-42, για να τελειώσει το ημίχρονο με σερί 6-0 για τους «πράσινους» και 51-42. Ο Κολοσσός είχε 7/14 τρίποντα και τον Πόλεϊ με 17 πόντους και 4/5, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι Σίτου και Περάντες.
Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε αισθητά την απόδοση του με τους Μήτογλου και Ναν και ξέφυγε με 62-45 (23’). Οι «πράσινοι» βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους (68-50) και μάλιστα μεγάλωσαν τη ψαλίδα, κάνοντας το 79-58 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 28-16, ο Παναθηναϊκός άλλαξε τα δεδομένα και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του απέναντι στον Κολοσσό, που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει αυτό το ρυθμό.
Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα (87-65 στο 33’), με τον Παναθηναϊκό να κάνει πολλές αλλαγές και να κάνει το σκορ 92-68 (36’). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη και τον Κολοσσό να παλεύει στο α’ ημίχρονο. Οι νικητές είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και 11/23 τρίποντα, ενώ πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Πόλεϊ και Σίτου ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του Κολοσσού, που σκέφτεται… ήδη τον Π.Α.Ο.Κ.!
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-26, 51-42(ημ.), 79-58, 96-73
Διαιτητές: Τσώνος- Κωνσταντινίδου- Γερακίνης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9(1), Μωραΐτης 4, Μπαλτσερόφσκι 8, Σλούκας 11(2), Παπαπέτρου 11(2), Γκραντ 4, Ναν 10(2), Λεσόρ 4, Γκριγκόνις 10(3), Ερναγκόμεθ 8, Μήτογλου 13(1), Μαντζούκας 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γκάουντλοκ 3(1), Κολοβέρος 5, Παπαγιάννης 4, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας, Μπιλλής 1, Καμαριανός 7(1), Σίτου 19, Παπαδάκης 3(1), Πόλεϊ 21(4), Περάντες 10(2).