Την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Ροδινιού η ετήσια γιορτή του ΑΟ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ, που περιελάμβανε την καθιερωμένη εκδήλωση κοπής της βασιλόπιτας του Ομίλου. Στην κατάμεστη αίθουσα παραβρέθηκαν οι αθλητές και οι αθλήτριες από τα τμήματα του στίβου, τα παιδιά από τα τμήματα υποδομών της καλαθοσφαίρισης, οι προπονητές του στίβου και του μπάσκετ, οι γονείς των παιδιών, οι φίλοι και τα μέλη του Αθλητικού Ομίλου Εμμανουήλ και Μαίρης Σταματίου.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε βράβευση των αθλητών και των αθλητριών που διακρίθηκαν το 2016.Τη δέηση για την κοπή της βασιλόπιτας τέλεσε ο Αιδεσιμότατος πατήρ Φανούριος.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο Πρόεδρος του ΚΕΚ Γεννηματάς κ. Δημήτρης Τσοπανάκης, ο Πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ κ. Σέργιος  Αϊβάζης, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Ρόδου κ. Μίλτος Παγκάς, η Πρόεδρος της Τοπικής Επιτροπής ΕΟΚ Δωδεκανήσου κ. Ανδριάνα Μπαφίτη, ο Προέδρος του ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου κ. Βασίλειος Ζήκας, το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του κεντρικού ΣΕΓΑΣ κ. Μιχάλης Παυλούς, ο Πρόεδρος του Συνδέσμου κριτών Στίβου κ. Νικήτας Ριζόπουλος, ο Διευθυντής Β/θμιας Εκπ/σης Δωδεκανήσου κ. Ιωάννης Παπαδομαρκάκης, ο Πρόεδρος των Πολιτικών Συνταξιούχων Δημοσίου Ν. Δωδ/σου κ. Νίκος Παπαεμμανουήλ και ο Πρόεδρος της ΚΑΕ Κολοσσός κ. Μιχάλης Κόκκινος.

Πρώτος χαιρέτησε την εκδήλωση ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου κ. Μάνος Κόκκινος, ο οποίος συνεχάρη τους αθλητές και τις αθλήτριες, τους προπονητές και τα μέλη του Δ.Σ., για τις προσπάθειες που καταβάλουν ώστε ο Όμιλος να λειτουργεί υποδειγματικά, με βάση τις αρχές, τις αξίες και τη φιλοσοφία του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ε. & Μ. Σταματίου.

Στη συνέχεια χαιρέτησαν την εκδήλωση ο Πρόεδρος του ΚΕΚ Γεννηματάς κ.Δ. Τσοπανάκης, μεταφέροντας τις ευχές του Περιφερειάρχη και ο Πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ κ. Σ. Αϊβάζης, ο οποίος επιβράβευσε τις δομές του Ιδρύματος Υποτροφιών στον Αθλητισμό και στον Πολιτισμό.

Η Πρόεδρος της Τ.Ε. ΕΟΚ Δωδ/σου κ. Ανδρ. Μπαφίτη ευχήθηκε στα παιδιά του μπάσκετ καλή αγωνιστική χρονιά και ο Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου κ. Β. Ζήκας αναφέρθηκε στις κοινωνικές δομές που έχει δημιουργήσει το Κοινωφελές  Ίδρυμα και στην στήριξη που παρέχει μέσα από τον Αθλητικό  Όμιλο σε διάφορες αθλητικές διοργανώσεις.

Τέλος το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Κεντρικού ΣΕΓΑΣ κ. Μιχάλης  Παυλούς μετέφερε το χαιρετισμό και τις ευχές του Προέδρου του ΣΕΓΑΣ κ. Κώστα Παναγόπουλου. Ακολούθησαν οι απονομές τιμητικών διπλωμάτων στους αθλητές και στις αθλήτριες που διακρίθηκαν μέσα στο 2016.

 

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΩΝ 2016

 

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄  – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

 

Οικονομοπούλου Χριστίνα:  3η στην σφαιροβολία  Παγκορασίδων Β΄.

 

Ραχανιώτη Φωτεινή:   2η στα 1000μ    Σταμάτεια 2016.

1η στην  σκυταλοδρομία 4Χ50 Παγκορασίδων Β΄.

 

Πλάτση Καλλιόπη:      2η στην σφαιροβολία   Σταμάτεια

3η στην σφαιροβολία  Λέρεια

 

Αναστασάκης Δημήτρης:   2ος στα 150 μέτρα  Σταμάτεια 2016.

3ος στο μπαλάκι Λέρεια 2016.

 

Φωτεινού Ανδρονίκη:        2η στο Άλμα εις μήκος  Παγκορασίδων Β΄.

 

Κουνιού Κατερίνα:            2η στα 600 μέτρα  Παγκορασίδων Β΄.

2η στα 60 μέτρα με εμπόδια Λέρεια 2016.

 

Αλίκογλου Χρήστος:       2ος 60 μέτρα με εμπόδια Λέρεια 2016.

3ος 600 μέτρα Παμπαίδων Β΄.

3ος άλμα εις μήκος Παμπαίδων Β΄.

 

Θεοδοσίου Καλλιόπη:    1η στο μπαλάκι Παγκορασίδων Β΄.

Κιτσάη Σταματία:         1η στο άλμα εις μήκος Παγκορασίδων Β΄.

1η  στην σκυταλοδρομία 4Χ50 Παγκορασίδων Β.

2η στα 60μ Παγκορασίδων Β΄.

 

Αυγενικός Μιχάλης:    1ος στο άλμα εις μήκος Σταμάτεια 2016.

2ος 600μ Παμπαίδων Β΄.

 

Σταματίου Λευτέρης:   1ος στην σφαιροβολία Παμπαίδων Β΄.

1ος στην σφαιροβολία Λέρεια 2016.

 

Μπελιγράδη Ξένια:       1η στην σφαιροβολία Παγκορασίδων Β΄.

1η στην σφαιροβολία Σταμάτεια 2016.

 

Οικονομοπούλου Σαββίνα:  1η στο άλμα εις μήκος Σταμάτεια 2016.

1η  στην σκυταλοδρομία  4Χ50 Παγκορασίδων Β΄.

2η στο άλμα εις μήκος Αιγαιοπελαγίτικοι 2016

3η Διασυλλογικό πρωτάθλημα συνθέτων

3η στο άλμα εις μήκος Παγκορασίδων Β΄.

3η στα 60μέτρα Παγκορασίδων Β΄.

 

 

 

Χουσείν Σιντικά:               1η στα 600 μέτρα Παγκορασίδων Β΄.

1η  στην σκυταλοδρομία 4Χ50 Παγκορασίδων Β΄.

2η στα 150 μέτρα στο Διασυλλογικό ΠΠΑ’-ΠΚΑ’

2η στο άλμα εις μήκος Παγκορασίδων Β΄.

11η στην σκυταλοδρομία 4Χ60 στο Πανελλήνιο

Πρωτάθλημα ΠΚΑ’

 

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

 

Χαντάτ Μαριάμ:

3η στο αγώνισμα του Ακοντίου   στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄

 

Ντούσκου Σαμάντα:

3η στο αγώνισμα 3.000 βάδην στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄

 

Καψάλας Γιώργος:

3ος στο αγώνισμά της σφύροβολίας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄

 

Καρανικόλα Αναστασία :

1η στο αγώνισμα 3.000 μέτρα βάδην στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄

 

Γακούδη Νένα:

2η στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων

2η στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλ. Παγκορασίδων Α΄

12η στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α- Παγκορασίδων Α στο Ναύπλιο.

 

Χουσεΐν Γκιουνάη       :

1η με την σκυταλοδρομία 4Χ100 μ.στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

3η στο αγώνισμα των 100 μ. στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών

16η με την σκυταλοδρομία 4Χ100 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων   στα Τρίκαλα

 

Παστρικού Δούκισσα   :

1η με την σκυταλοδρομία 4Χ80 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄

2η στο αγώνισμα του μήκους στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄

3η  στο αγώνισμα του μήκους στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

16η με την σκυταλοδρομία 4Χ100 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων στα Τρίκαλα

 

Μαυρουδή Χριστίνα- Τσαμπίκα :

1η με την σκυταλοδρομία 4Χ100 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

2η στο αγώνισμα των 100μ στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

10η στο αγώνισμα των 150μ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄ στο Ναύπλιο

11η με την σκυταλοδρομία 4Χ80 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄ στο Ναύπλιο.

 

Παγωνάκη Γεωργία :

1η στο αγώνισμα των 150μ. στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄

1η με την σκυταλοδρομία 4Χ80 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄

1η με την σκυταλοδρομία 4Χ100 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

3η στο αγώνισμα των 100μ στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

11η  με την σκυταλοδρομία 4Χ80 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄ στο Ναύπλιο

 

Κολυμπίρη Μαρία :

1η στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

1η  στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄

9η στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄ στο Ναύπλιο.

 

Μέμα  Μαρκέλο :

1ος στο αγώνισμά της σφυροβολίας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

1ος στο αγώνισμά της σφύροβολίας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄

6ος στο αγώνισμά της σφύροβολίας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄ στο Ναύπλιο.

 

 

Ζήκας Διονύσης :

2ος στο αγώνισμα των 100μ στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών

2ος στο αγώνισμα των 400μ στους Αιγαιοπελαγίτικους 2016

11ος στο αγώνισμα των 100μ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στις Σέρρες.

 

Θεοδώρου Άννα Κλεονίκη:

1η στα αγωνίσματα  του άλματος επί κοντώ και άλματος σε ύψος  στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών

1η στο αγώνισμα άλμα εις ύψος στους Αιγαιοπελαγίτικους 2016

8η στο αγώνισμα του επί κοντώ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων στην

Λάρισα

9η στο αγώνισμα του επί κοντώ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών στην Πάτρα.

 

Μανωλά Δέσποινα:

1η στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα συνθέτων Παμπαίδων Α- Παγκορασίδων Α

1η στα 80μ εμπόδια στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α- Παγκορασίδων Α

1η με την σκυταλοδρομία 4Χ100 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίδων

1η με την σκυταλοδρομία 4Χ80 στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄

3η  στο αγώνισμα των συνθέτων( πένταθλο) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄- Παγκορασίδων Α΄ στο Ναύπλιο.

Στη συνέχεια, μετά από απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου και σε συνεργασία με τους προπονητές του στίβου, δόθηκαν δύο τιμητικές  πλακέτες. Την πρώτη τιμητική πλακέτα απένειμε ο Πρόεδρος του ΑΟ Σταματίου κ. Κόκκινος στη Μανωλά Δέσποινα, η οποία ανακηρύχθηκε η καλύτερη αθλήτρια του Ομίλου για το 2016. Η δεύτερη τιμητική πλακέτα δόθηκε από τον Πρόεδρο στο γνωστό ρέκορντμαν και παραολυμπιονίκη Μιχάλη Σεϊτη, ο οποίος τιμήθηκε για τις αθλητικές του επιδόσεις και το αθλητικό του ήθος και ο οποίος εφέτος έκανε μετεγγραφή στον ΑΟ Σταματίου.

Τέλος η γιορτινή εκδήλωση ολοκληρώθηκε με χορωδιακά και σόλο τραγούδια από μαθήτριες του Μουσικού Γυμνασίου Ρόδου, υπό τη διεύθυνση του Μαέστρου κ. Μιχάλη Καλαεντζή. Οι καλλίφωνες μαθήτριες Τσαγκαράκη Ραφαέλλα, Κωνσταντάκη Ελεάννα, Αθανασιάδη Μαρία, Πονίρη Ειρήνη, Παπανικόλα Ελευθερία και Αναστασίου Κατερίνα  ερμήνευσαν γνωστά τραγούδια που ξεσήκωσαν μικρούς και μεγάλους.Στο μπουζούκι ο Τούτσης Ευάγγελος και  στο ακκορντεόν η Χώχου Έβελυν. Το Διοικητικό Συμβούλιο ευχαριστεί θερμά τη διευθύντρια του μουσικού Γυμνασίου κ. Τσιμπούρη Θεοδώρα    και τον καθηγητή Μουσικής και Μαέστρο κ. Μιχάλη Καλαεντζή για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα του Ομίλου και τους συγχαίρουν για την άρτια λειτουργία και το υψηλό επίπεδο μουσικής εκπαίδευσης  του Μουσικού Γυμνασίου Ρόδου.

Το ΔΣ ευχαριστεί επίσης τους αθλητές και τις αθλήτριες, τους προπονητές, τους γονείς και τους φίλους του Αθλητικού Ομίλου που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση και τους εύχεται Καλή Χρονιά.

Τέλος ευχαριστεί τον υπεύθυνο του εργαστηρίου Φιλμοκατασκευής του Ιδρύματος κ. Γιώργο Τζεδάκη και τον υπεύθυνο του εργαστηρίου Φωτογραφίας κ. Μάκο Τσιμέττα καθώς και τα μέλη των εργαστηρίων για την άψογη συνεργασία και την τεχνική υποστήριξη που παρέχουν σε κάθε εκδήλωση του Ομίλου.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ