Παλικαρίσιο «διπλό» ο Κολοσσός στο Λαύριο!

Ο Χρήστος Σαλούστρος «έσωσε» τον Κολοσσό από «αυτοκτονία» στο Λαύριο, αφού πήρε επιθετικό ριμπάουντ στην τελευταία φάση του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 67-65 διατηρώντας τους «θαλασσί» σε «τροχιά» πλέι οφ μετά από 11 αγωνιστικές στη Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Κολοσσού στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ αγχωμένες και νευρικές στο παρκέ με αποτέλεσμα στο 7′ να έχει μπει μόνο ένα καλάθι για το Λαύριο (2-0) από τον Μπολντς. Ο Κολοσσός απάντησε με ένα σερί 7-1 με πρωταγωνιστή τον Χολ (6 πόντους) και πέρασε μπροστά στο σκορ με 7-3 στο 5:40. Με καλάθι του Κοκ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 8-9 (4′), αλλά και πάλι οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 κάνοντας το σκορ 16-8, δηλαδή είχαν διαφορά με double score. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Κολοσσό τελικά μπροστά με 5 πόντους (18-13).

Στην δεύτερη περίοδο του ματς οι φιλοξενούμενοι, στα πρώτα 3 λεπτά κρατούσαν την διαφορά στους 5 πόντους άνετα (16-21), όμως οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη στο 15′ έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από την ισοφάριση κάνοντας το σκορ 22-23 με καλάθι του Γκρέι. Μάλιστα λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 28-27 (16:30′) ύστερα από καλάθι και φάουλ του Χάμιλτον. Στις επόμενες δύο φάσεις έγινε «βομβαρδιμός» τριπόντων με το σκορ να πηγαίνει στο 31-30. Τελικά το πρώτο μέρος έληξε με τον Κολοσσό στο +5 (36-31) σε ένα πολύ ωραίο και ενδιαφέρον ματς.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να θέλουν να πάιξουν δυνατή άμυνα, με τον Κολοσσό στο 23′ να προηγείται με 7 πόντους (42-35), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +12 (47-35 στο 25′) με τρίποντο του Τσούκου και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μεγάλο προβάδισμα πλέον για το διπλό. H διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (51-39 στο 26′), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε στα 2 λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 55-41 έπειτα από καλάθι του Ρέλεφορντ. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων και το σκορ στο 55-47.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ρίχνουν όλο το βάρος τους στην άμυνα με το σκορ να είναι 57-50 υπέρ του Κολοσσού 8 περίπου λεπτά πριν το τέλος σε ένα πολύ σημαντικό ματς. 6 λεπτά πριν το φινάλε ο Χολ με λέι απ έκανε το 59-51 δίνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στους Ροδίτες στην μπαίνοντας στην τελική ευθεία του ματς. Ο Χαλ συνέχισε να σκοράρει και με καλάθι και φάουλ έστειλε την διαφορά στο +11 (62-51) στο 35ο λεπτό του αγώνα. 3 λεπτά πριν την λήξη ο Αθανασούλας με 2/2 βολές μείωσε σε 65-57 δίνοντας κάποιες ελπίδες ανατροπής στους γηπεδούχους που όμως ήταν σε κακό βράδυ. Το Λαύριο με 2/2 τρίποντα από τον Πάντερ έφτασε σε απόσταση αναπνοής (65-63 στο 39′) από την ισοφάριση βάζοντας «φωτιά» στον αγώνα και ανάγκασε παράλληλα τον κόουτς Λυκογιάννη να πάρει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα 23 δευτερόλεπτα με καλάθι του Αθανασούλα να ισοφαρίσουν πετυχαίνοντας μία τεράστια ανατροπή από το -15. Στην τελευταία επίθεση του ματς ο Σαλούστρος «σκότωσε» το Λαύριο με καλάθι στα 2′ δευτερόλεπτα και έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 31-36, 47-55, 65-67.

ΛΑΥΡΙΟ DHI (Σερέλης): Χάμιλτον 10 (1), Πάντερ 16 (3), Αθανασούλας 10, Κοκ 5, Μπολντς 8 (4/13 δίπ., 0/3 τρίπ.), Σέλτον 7, Γκρέι 4 (1/2 δίπ., 0/6 τρίπ.), Στεφανίδης 3, Περράκης, Κακλαμανάκης 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Ρέντικ 24 (10/16 δίπ., 7 ριμπ.), Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 2 (1/9 σουτ), Βασιλόπουλος, Χολ 17 (2), Γεωργαλλής, Σαλούστρος 4, Άχονεν 15 (3), Ουάτσον.

(πηγή φωτογραφίας: sentragoal.gr)