Έκλεισε με ήττα το 2014!

Ένα σουτ, μία νίκη… Ο Π.Α.Ο.Κ. έφυγε νικητής το απόγευμα από το «Βενετόκλειο» κερδίζοντας με 69-67 τον Κολοσσό μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, σπάζοντας την κακή παράδοση που είχε στο «Βενετόκλειο». Οι «θαλασσί» κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό, όμως το τρίποντο του Λαρεντζάκη στην εκπνοή ήταν άστοχο και έτσι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκλεισε με ήττα το 2014. Ουσιαστικά, οι Ροδίτες πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ, όμως αντέδρασαν, μείωσαν και λίγο έλειψε να πάρουν τη νίκη στο «Βενετόκλειο». Αξίζει να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο τους με τη «θαλασσί» φανέλα έκαναν οι Ουότερς (φάνηκε μόνο στο α’ δεκάλεπτο) και Μανωλόπουλος (είχε καλά και κακά διαστήματα), οι οποίοι αναμένεται να δώσουν λύσεις στον Κολοσσό.
Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν χθες στο «Βενετόκλειο». Ο Κολοσσός και ο Π.Α.Ο.Κ. παρουσίασαν μια εξαιρετική εικόνα στο α’ ημίχρονο, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ωραίες φάσεις, παρά το δεδομένο άγχος που υπήρχε για τη νίκη και από τις δύο πλευρές. Ο Άρης Λυκογιάννης έριξε από την αρχή στο παρκέ τον νεαποκτηθέντα Ντομινίκ Ουότερς, ο οποίος στο α’ δεκάλεπτο ντύθηκε… Μάικ Τζέιμς. Με τον Αμερικανό να ξεκινάει ζεστός, ο Κολοσσός προηγήθηκε 6-2 (3’), αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. συνήλθε και με την είσοδο του Μπρέμερ βελτιώθηκε, ισοφαρίζοντας σε 8-8 (4’)… Μετά τα μέσα της α’ περιόδου, ο «δικέφαλος» του βορρά έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και με τρίποντα των Όντουμ και Μπρέμερ ξέφυγε για πρώτη φορά με +6 (14-20 στο 8’), ενώ η μέγιστη τιμή στο α’ ημίχρονο σημειώθηκε στο 9’ με προσπάθεια του δεύτερου (17-24)… Ο Κολοσσός εμφάνισε αρκετά αμυντικά προβλήματα και όντας άστοχος στις βολές (3/8), βρέθηκε πίσω στο σκορ…
Στο β’ δεκάλεπτο, οι «θαλασσί» ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους το σκορ έγινε 23-24 (12’). Μάλιστα με την είσοδο του στο παρκέ, ο Μανωλόπουλος έκανε το 26-24 και το συνολικό σερί που… «έτρεξαν» οι Ροδίτες έφτασε το 9-0. Από κει και πέρα το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να βρίσκει λύσεις με τους Δέδα και Κακαρούδη και να κάνει το 28-32 (15’)… Ο Χάγκινς και ο Λάνγκφορντ έδιναν τη δική τους μάχη στη ρακέτα και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια… Το σκορ έγινε 31-34, στη συνέχεια 35-37 και με προσπάθεια του Χάγκινς 39-37, για να ισοφαρίσει ο Λάνγκφορντ σε 39-39, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου στο «Βενετόκλειο».
Στο γ’ δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το θετικό για τον Κολοσσό είναι ότι ανέβασαν την απόδοση τους αισθητά οι Τσάμης και Σκοτ, από τους οποίους πήρε σκορ η ροδίτικη ομάδα. Το παιχνίδι είχε πολλές… ισοπαλίες (43-43, 45-45, 51-51), με τον Π.Α.Ο.Κ. να προηγείται 55-57, αλλά τον Σκοτ με τρίποντο στην εκπνοή να διαμορφώνει 58-57.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, αφού… έτρεξε σερί 0-8. Ο Κολοσσός έμεινε άποντος για πέντε λεπτά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το 58-62 με τρίποντο του Τσόχλα και κάρφωμα του Κάρτερ, ενώ με τρίποντο του Μαργαρίτη ξέφυγαν ακόμη και με +7 (58-65). Κι εκεί που ο «δικέφαλος» έδειχνε να κρατάει στα χέρια του τη νίκη, ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και πάλεψε μέχρι το τέλος… Με απίστευτο τρίποντο του Τσάμη υπό πίεση από τα 10 μέτρα το σκορ έγινε 61-65, ενώ ο Κάρτερ απάντησε άμεσα κάνοντας το 61-67. Ο Χάγκινς με κάρφωμα μείωσε σε 63-67, ενώ ο Λάνγκφορντ στα 34’’ πριν το τέλος πέτυχε ίσως το πιο κρίσιμο καλάθι, κάνοντας το 63-69. Στα 26’’ ο Τσάμης με 2/2 βολές μείωσε σε 65-59, ενώ το λάθος του Όντουμ εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο ο Χάγκινς ο οποίος έκανε το 67-69 στα 15’. Ο Τσόχλας στα 12’’ αστόχησε και στις δύο βολές, όμως το τρίποντο του Λαρεντζάκη στην εκπνοή δεν βρήκε το στόχο και το παιχνίδι τελείωσε με νικητή τον Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος πήρε βοήθειες από τους Λάνγκφορντ, Όντουμ και Μαργαρίτη.
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ
Στην ανάπαυλα του αγώνα η Κ.Α.Ε. Κολοσσός τίμησε τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου Ελλάδας. Οι φίλαθλοι του Π.Α.Ο.Κ. που βρέθηκαν στο γήπεδο κατά τη διάρκεια της βράβευσης δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να φωνάζουν «νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές».
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-24, 39-39(ημ.), 58-57, 67-69
Διαιτητές: Πηλοΐδης- Μητσόπουλος- Βαρδάλος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4, Ουότερς 10, Μανωλόπουλος 6(2), Σμιθ, Στεφανίδης 2, Λίντεν 6, Σκοτ 10(2), Τσάμης 18(1), Χάγκινς 11.
Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 14, Λιάπης, Κάρτερ 9(1), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3(1), Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 12(1), Όντουμ 16(1), Βον 1, Μπρέμερ 5(1), Σαλούστρος 2.