Α’ Κατηγορία: Βαθμολογική ανάσα για την Α.Ε. Κω

Σημαντική νίκη που της επιτρέπει να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Α.Ε Κως, η οποία επικράτησε με 3-1 της Α.Ε Λέρου, ανατρέποντας την σε βάρος της κατάσταση, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Χατζησταμούλου στο 9ο λεπτό, όμως κατάφεραν με Φονσέκα (18ο ), Χατζηφούντα (47ο ) και Μαυρίδη (89ο ) να πάρουν το «τρίποντο» φτάνοντας τους 8 βαθμούς. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Α.Ε Κως καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90ο λεπτό ο Χατζηφούντας.
Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του παιχνιδιού η Α.Ε.Λ. κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν στο 9ο λεπτό ο Χατζησταμούλος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς και να καταλήγει στα δίχτυα του Δημητρίεβιτς για το 1-0.
Στο 16ο λεπτό η Α.Ε.Λ. είχε ξανά την ευκαιρία για να σκοράρει με τον Καράγκιολη να εκτελεί το φάουλ στην δεξιά γωνία και τον Δημητρίεβιτς να απομακρύνει. Δύο λεπτά αργότερα η Α.Ε. Κως κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια όταν ο Φονσέκα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Γκούτογλου και στην συνέχεια στα δίχτυα του για το 1-1.
Στο 22ο οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με τον Χιούσι να κάνει το σουτ και τον Γκούτογλου να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.
Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους δεν έγινε η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με την Α.Ε. Κω να έχει την κυκλοφορία και την Α.Ε.Λ. να ψάχνει στην… κόντρα για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Α.Ε. Κως κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Χατζηφούντας εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Α.Ε.Λ. και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.
Η επόμενη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 57ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Οχτάρα να καταλήγει άουτ . Στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Φονσέκα έκανε την παράλληλη πάσα, ο Χατζηφούντας πλάσαρε με τον Φουντουκάκη να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στο 65ο λεπτό ο Χατζηφούντας έκανε την παράλληλη πάσα ο Φονσέκα βρέθηκε απέναντι από τον Γκούτογλου με τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Λ. να αποκρούει, ενώ στο επόμενο λεπτό απέκρουσε και πάλι το πλασέ του Κουρζή.
Στο 80ο λεπτό ο Χατζηφούντας μετά από μπαλιά του Ζαΐμι, έκανε το 3-1, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων, ενώ στο 89ο μετά από κάθετη πάσα του Χατζηφούντα, ο Μαυρίδης πλάσαρε και έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους αυτήν την φορά να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Α.Ε. Κως καθώς τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90ο ο Χατζηφούντας για μαρκάρισμα στον Κόκκαλη.
Α.Ε. Κως: Δημητρίεβιτς, Νυστάζος, Μυλωνάς, Χιούσι, Ζαΐμι, Ζιώγας, Κουρζής, Χατζηφούντας, Φονσέκα, Μαυρίδης, Τσαγκάρης (46ο Οχτάρας).
Α.Ε Λέρου: Γκούτογλου, Καστής (84ο Δράκος), Φουντουκάκης, Καρπάθιος, Μπασιλάρης, Τσάτσος, Κώστογλου, Χατζησταμούλος (80ο Αράπης), Κόκκαλης, Φουντής, Καράγκιολης (87ο Ταχιράι).