Πλησίασε στην κορυφή

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο 1ο όμιλο του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας, πέτυχε χθες η ομάδα της Αναγέννησης Έμπωνα, επικρατώντας του Ορφέα με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.
Το συγκρότημα του Χρυσόστομου Χάσταλη με το συγκεκριμένο «τρίποντο», προσπέρασε τους «ερυθρόλευκους» της πόλης μας και είναι αυτό που ανέβηκε στην 2η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 12 βαθμούς, πλησιάζοντας στην κορυφή, καθώς βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Αστέρα Παστίδας.
Οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και δημιουργώντας καταστάσεις στην εστία του Ορφέα, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτούν κάποιες από τις ευκαιρίες τους και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ , καθώς στην πρώτη της επίθεση στο 46ο λεπτό, ο Μανώλης Παπαχριστοδούλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαυρουδή για το 1-0.
Στην συνέχεια ο Ορφέας αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση στο 65ο λεπτό με δράστη τον Θεόφιλο Τσικούρη.
Ωστόσο, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «ερυθρόλευκων», «χτύπησε» ξανά ο Μανώλης Παπαχριστοδούλου, καθώς στο 68ο λεπτό έκανε το 2-1 για την ομάδα του Έμπωνα που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της Μαριέττας Φιλιππάκου και των βοηθών της Τσαμπίκου Μοσχάτου και Γιώργου Σαρρή.
Αναγέννηση Έμπωνα: Φλοσκάκης, Κενενούνης, Τσαγκαράκης, Χριστοδούλου, Αλβανός, Χρυσοχός, Τσουκαλάς, Στάππας, Θαρρενός (74ο Χατζηγιαννάκης), Μπάκης (90ο Ζαμπελάκης), Παπαχριστοδούλου (82ο Κωνσταντάκης).
Ορφέας: Μαυρουδής, Τσικούρης, Διακοηλίας, Μπουμπουλάκης, Στόιος, Καμπούρης (75ο Τσιριγώτης), Στεργιόπουλος, Μανδαλιός (68ο Καρπάτσης) , Τσιώμος, Κούτσι, Ντουμάζιος( 46ο Παπανικολάου).