Ανάσαναν οι Μαριτσενοί

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής Μαριτσών, μετά από την νίκη του με σκορ 3-1 με αντίπαλο τον Καλυμνιακό στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι Μαριτσενοί επέστρεψαν στα «τρίποντα» μετά από δύο μήνες καθώς η τελευταία τους νίκη ήταν στις 26 Σεπτεμβρίου, με σκορ 2-0 επί του Απόλλωνα Απολλώνων στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.
Με την νίκη τους απέναντι στους «σφουγγαράδες» οι «πράσινοι» των Μαριτσών, ανέβηκαν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ σε κρίσιμο χρονικό σημείο και συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό με σκόρερ τον Γιώργο Καρίκη.
Ωστόσο ο Καλυμνιακός ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Γιώργο Κλειδαρά, με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαριτσενοί ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να πετύχουν ακόμα δύο τέρματα, με τους Γιώργο Καρίκη στο 62ο λεπτό και Βαγγέλη Στεφανάκη στο 74ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 που τους έδωσε την νίκη.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του Βασίλη Στεφανάκη και Χρήστου Κασιώτη.
Ηρακλής Μαριτσών: Κοσμάς, Τσούφιος, Λενιού, Λορέντζος, Κώτσος, Μπιλιάς, Παπακωνσταντής Κ. (62ο Φελεσάκης), Γ. Καρίκης (80ο Βασιλώττος Ε.), Κουλιμπαλί, Τσαλώλης (71ο Αγγελόπουλος), Στεφανάκης.
Καλυμνιακός: Ζερβός, Κοτσάνης ( 85ο Κασιώτης), Φράγκος, Καμπούρης ( 67ο Ζεμπιλάς), Κλειδαράς, Τσαγγάρης, Κάννης, Λελέκης, Μούστος ( 60ο Χουρδάς), Κανέλλης, Τρικοίλης.