Πέρασαν τα φαβορί

Στην 3η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου βρίσκονται η Ρόδος και ο Άρης Αρχαγγέλου, μετά την πρόκριση που πήραν στα επιπρόσθετα παιχνίδια της 2ης φάσης του θεσμού, που έγιναν χθες, απέναντι σε Κλεόβουλο και Εθνικό Αρχίπολης, αντίστοιχα.
Ρόδος- Κλεόβουλος: 5-0
Τα «ελάφια» του Σάββα Ορφανίδη δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Κλεόβουλου, επικρατώντας στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας με σκορ 5-0, παρότι στο πρώτο ημίχρονο οι Λινδιακοί στάθηκαν αρκετά καλά.
Τον «χορό» των γκολ άνοιξε στο 38ο λεπτό ο Ανδρέας Χατζηλιόντας με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόδος ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στην επίτευξη ακόμα τεσσάρων τερμάτων. Στο 68ο λεπτό ο Σταμάτης Καντιμοίρης έκανε το 2-0, στο 73ο λεπτό ο Φράνς Ιμεραλιλάι έκανε το 3-0, με τον Τάσο Παυλίδη στο 80ο και 83ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 5-0 για την Ρόδο.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κώστας Καραγιάννης με βοηθούς τους Βλάχο και Βασίλα.
Ρόδος: Τσουρούτης, Ιμεραλιλάι, Καντιμοίρης, Γκάιδας, Μπιγκό, Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας ( 75ο Καμπούρης), Θεοδοσίου, Γκόγκας, Ευγενικός ( 55ο Παυλίδης), Ζωάννου ( 55ο Ορφανίδης).
Κλεόβουλος: Ρεκούνας ( 80ο Διακογεωργίου Α. του Β.), Βίλζα, Διάκουλας, Κωστάκης, Κακλαμάνος Λ., Κολιάδης ( 70ο Μυσιρλάκης), Μπάρδης, Αναστασιάδης, Μυριαλλής ( 55ο Διακογεωργίου Α. του Μ.), Γανωτάκης, Κουκουτσέλας.
Άρης Αρχαγγέλου- Εθνικός Αρχίπολης: 3-0
Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί, ο Άρη Αρχαγγέλου επικράτησε στο γήπεδο του, του Εθνικού Αρχίπολης με σκορ 3-0, παρότι τους «κιτρινόμαυρους» καθοδήγησαν από τους πάγκο οι ποδοσφαιριστές Δημήτρης Γκίκας και Βασίλης Φαρμακαλής.
Οι Αρχαγγελίτες άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Μάριο Μπαϊρακτάρη, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι μέσα στο γήπεδο από το Εθνικό Αρχίπολης και κατάφεραν να πετύχουν ακόμα δύο τέρματα, με τον Πέτρο Δημητριάδη στο 70ο λεπτό και τον Μάριο Μπαϊρακτάρη στο 89ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Σπάρταλης, με βοηθούς του Τάση και Διακοφιλιππή.
Οι συνθέσεις :
Άρης Αρχαγγέλου: Μελαχρινός, Μπαϊρακτάρης, Πίτσης (65ο Παρδαλός), Μαγιόγλου, Δημητριάδης ( 79ο Χατζηνικόλας) , Λαμπριανός, Σταμούλης, Ζαρκαδούλας, Χατζησάββας ( 75ο Νικηταράς), Κοτσίκος, Συμεωνίδης
Εθνικός Αρχίπολης: Καρπαθάκης (79ο λ.τρ. Ζααλούκ), Πάλλας, Μπαρμπαντώνης, Θυριάκης, Λυριστής Μ., Χατζηνικόλας (80ο Κουφός), Μαυριός, Κρεκούκιας, Μπεκάσι, Λυριστής Θ.(79ο Αφαντενός), Χατζηπαυλής.