Χέρι- χέρι Κολοσσός- Ροδίων Άθλησις

Ο Κολοσσός και το Ροδίων Άθλησις εξακολουθούν να μοιράζονται την κορυφή του παιδικού πρωταθλήματος, κάνοντας το 4 στα 4 στα παιχνίδια του ομίλου Ρόδου. Αντίθετα ο περσινός πρωταθλητής Γ.Σ. Διαγόρας παραμένει χωρίς νίκη στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Εξάλλου, η Ελπίδα Πεταλούδων πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα κερδίζοντας την Καλλιθέα.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ- Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ 40-38
Ο Κολοσσός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του παιδικού πρωταθλήματος, αφού κέρδισε με 40-38 τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος και έκανε το 4 στα 4 στον όμιλο Ρόδου, παραμένοντας στην κορυφή μαζί με το Ροδίων Άθλησις. Η ομάδα του Κυριάκου Μάγου πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε με 24-15 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια, οι «ερυθροκίτρινοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο βελτίωσαν την άμυνα τους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι. Τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους «θαλασσί» να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-9, 24-15(ημ.), 36-27, 40-38
Διαιτητές: Αντωνίου- Αρνάς
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Μάγος): Τσούλλος, Βαρβαρέσος Δ. 4, Σαουλίδης 7, Χατζηγεωργίου 9(1), Μόραλης, Βασιλαράκης, Φεσάκης 6, Παπαδόπουλος 5, Χάρης 2, Οθείτης 5(1), Κιούσης 2, Γεωργαλλής.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Θωμίδης): Φλεβαράς 12, Γιαννακάκης, Γεωργίου, Μπόζιτς 17, Μιχαλάκης 3(1), Παντελίδης, Συκόφυλλος 6, Κοντός, Κοντάκος, Σάββας.
ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ- ΚΑΛΛΙΘΕΑ 53-40
Με κορυφαίους και πρώτους σκόρερ τους Ρέτσα και Νικηταρά, η Ελπίδα Πεταλούδων κέρδισε την Καλλιθέα με 53-40 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο παιδικό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μάρτιν Λαζαρίδη να κάνει επιμέρους σκορ 16-5 στην τελευταία περίοδο και να παίρνει τη νίκη στην Κρεμαστή.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-15, 23-23(ημ.), 37-35, 53-40
Διαιτητές: Αρνάς- Κιόττου
ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ (Λαζαρίδης Μ.): Επιτροπάκης 4, Γρηγοράκης 3, Κούσοβ 1, Νικηταράς 12, Ποδιώτης, Ρέτσας 21, Χειμωνέττος Μ. 8, Σπάρταλης, Πανταζής, Χειμωνέττος Π. 4.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τσαλίκης): Χατζημήτρος 14, Γαλατάς 15(1), Τριχάκης 9, Μανιάς Σ. 2, Κώστας Δ., Ζευκίδης Δ., Κώστας Ι., Περιστερόπουλος Ο., Σωτηράκης, Περιστερόπουλος Α., Σαράντης, Ζευκίδης Ι.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ- Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ 47-33
Σε αντίθετη τροχιά… Το Ροδίων Άθλησις κέρδισε τον περσινό κάτοχο του τίτλου Διαγόρα με 47-33 και έκανε το 4 στα 4, οδηγώντας την κούρσα του βαθμολογικού πίνακα στον όμιλο Ρόδου. Η ομάδα του Νίκου Φραγκεσκάκη ήταν σαφώς καλύτερη, ειδικά στο β’ ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στους «κυανέρυθρους» που παραμένουν καθηλωμένοι στον πάτο της βαθμολογίας και μετρώντας μόνο ήττες.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-8, 21-16(ημ.), 33-22, 47-33
Διαιτητές: Νικηφορίδης- Αντωνίου
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Φραγκεσκάκης): Πρωτογεράκης 4, Τσίννας 2, Λιλές, Τζιτζικώστας 9, Καρπάθιος 3, Σκουμιός, Νικολιδάκης 2, Γιακουμάκης 15, Διακολιός 2, Γαβαλάς, Λιαράκος 10.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Δόσπρας): Τσακίρης 2, Παντέχης, Βιτζηλαίος 1, Μαλατέστας 11(1), Χατζηδημητρίου 1, Τσιρακάκης, Κορνηλάκης, Πιέτρι 2, Νικηταράς 10, Μιρόσαβιτς 6, Τσάβαλος, Οικονομίδης.