Και τώρα η… Γ’ Εθνική!

Ένα παιχνίδι, μία άνοδος, μία χρονιά… Η Καλλιθέα κέρδισε άνετα χθες και τον Παπάδο Γέρας (66-53) και σήμερα στις 17:00 θα αντιμετωπίσει τον Β.Α.Ο.Λ. Χίου στο ντέρμπι που θα κρίνει την άνοδο στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής. Σ’ ένα ακόμη παιχνίδι, η ομάδα του Χρήστου Μπίλια ήταν σαφέστατα καλύτερη, μπήκε δυναμικά από την αρχή στο παρκέ και κατάφερε γρήγορα να γίνει το «αφεντικό» του αγώνα. Με τον… εκστασιασμένο Σκορδάλη να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα στο α’ δεκάλεπτο, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με +7 (16-23) και έδειξαν ότι δεν είχαν διάθεσή γι’ αστεία. Μάλιστα, στο β’ δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου, που πετούσαν «φωτιές» στην επίθεση. Η Καλλιθέα κατάφερε να μεγαλώσει κι άλλο τη διαφορά, να ξεφύγει με διψήφιο αριθμό και να προηγηθεί ακόμη και με +15 (29-44 στο 19’). Τελικά το ημίχρονο έληξε με 30-44 και με την ομάδα του Χρήστου Μπίλια να ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα.
Στο β’ ημίχρονο ήταν φανερό πως η Καλλιθέα δεν μπορούσε να χάσει… Όχι μόνο συντήρησε τη διαφορά, αλλά την αύξησε και στο 28’ ξέφυγε με +20 (38-58), βάζοντας… τελείας στο παιχνίδι. Στο φινάλε απλώς χαλάρωσε και… ξεκουράστηκε με τον Παπάδο, απλά να μειώνει στο τελικό σκορ. Οι Ροδίτες έβγαλαν «νοκ-άουτ» και τους Μυτιληνιούς και τώρα πλέον είναι ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΙ για να κερδίσουν σήμερα και τον Β.Α.Ο.Λ. Χίου, ανεβαίνοντας στη Γ’ Εθνική, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-23, 30-44 (ημ.), 39-58, 53-66
Διαιτητές: Σπυρόπουλος- Τζίμης
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Καλογερόπουλος): Σταμούλης 8(2), Τσαπώνης, Ταμβακέλης, Μπουρούς 7, Μαντζουράνης 7, Λινάρδος 1, Ζεστός Ι. 19(1), Ζεστός Γ. 10, Τσολάκης 1.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μπίλιας): Δεληγιάννης 11(3), Βασιλειάδης, Κούρος Π., Γυφτάκης 5(1), Μπιλλιάς 5, Συμιακός 7, Μήτσης 16(2), Σκορδάλης 22(4), Κούρος Ι.