Όταν ξύπνησε ήταν αργά…

Για 25 περίπου λεπτά ήταν αλλού… Όταν αποφάσισε να… βάλει αφύπνιση έγινε απειλητικός αλλά ήταν ήδη αργά! Ο Κολοσσός ηττήθηκε στο Λαύριο με 84-73 από την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League, δείχνοντας ένα κακό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και την πραγματική του εικόνα ουσιαστικά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «θαλασσί» έπαιξαν πολύ κακή άμυνα και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με διαφορά 21 πόντων στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Το Λαύριο έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη, έπαιξε με μεγαλύτερο πάθος και πανηγύρισε δίκαια μία σπουδαία επιτυχία στην προσπάθεια του να παραμείνει στη Basket League. Με τους Κέσελι, Γιανγκ και Μπολντς να δημιουργούν πολλά προβλήματα στον Κολοσσό, το Λαύριο πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ οι «θαλασσί» βρέθηκαν σε κακή μέρα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε φυσικά και η απουσία των Μανωλόπουλου (πονούσε στη μέση του και έμεινε στη Ρόδο) και Αχόνεν (ήταν στην αποστολή αλλά δεν έπαιξε).
Το χειρότερο φετινό του πρώτο ημίχρονο έκανε ο Κολοσσός στο Λαύριο… Οι «θαλασσί» έπαιζαν άμυνα με τα μάτια, με αποτέλεσμα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πετύχει 46 πόντους με 7/16 τρίποντα. Γιανγκ και Μπόλντς κυρίως έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα των Ροδιτών, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο β’ δεκάλεπτο και να περιορίσουν αισθητά τον Κολοσσό, ο οποίος από το 10’ έως το 17’ να πετύχει με το ζόρι πέντε πόντους. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για το Λαύριο, που προηγήθηκε 5-0 και 7-3 (3’)… Ο Λιούις ήταν «όλα τα λεφτά» για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (9-8 στο 5’), ωστόσο με δύο τρίποντα του Μπολντς το σκορ έγινε 18-10 (7’). Οι «θαλασσί» συνήλθαν και απάντησαν με τον ίδιο τρόπο (18-18 στο 8’), για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 22-20, χάρη κυρίως στους Μπολντς (9π) και Λιούις (10π).
Στη συνέχεια ο Κολοσσός ξέχασε να εμφανιστεί στο γήπεδο, αφού στο β’ δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ. Ο Γιαννγκ πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μπολντς και το Λαύριο μετά το 22-22, ξέφυγε με 31-23 (15’), ενώ με προσπάθεια του Κρουμπάλι, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (36-25 στο 16’). Ο Κολοσσός δεν σκόραρε με τίποτα και παράλληλα έπαιζε άμυνα με τα… μάτια, με αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίξει ακόμη και στο +17 (46-29 στο 19’), που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο α’ ημίχρονο.
Στην γ’ περίοδο δεν άλλαξε κάτι με το Λαύριο να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και τον Κολοσσό να προδίδεται από την άμυνα του. Αυτή τη φορά το ρόλο του «εκτελεστή» ανέλαβε ο Κέσελι, ο οποίος έστειλε τη διαφορά στους 21 πόντους (52-31 στο 22’) και έκτοτε το παιχνίδι εξελίχθηκε- δυστυχώς για τον Κολοσσό- σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά γύρω από τους 20 πόντους (57-39 στο 24’ και 61-42 στο 26’), με τους Ροδίτες να αφυπνίζονται, να δείχνουν σημάδια ζωής και να μειώνουν από 64-47 σε 64-52 (29’) με Λαρεντζάκη και Ρέλεφορντ.
Το καλό του δεκάλεπτο ο Κολοσσός το κράτησε για το τέλος… Με άμυνα ζον- πρες και με επτά πόντους του Λαρεντζάκη σε ενάμισι λεπτό, οι Ροδίτες μείωσαν σε 54-59, δημιουργώντας ταχυπαλμία στο Λαύριο. Ο Κρουμπάλι και ο Μπάρλος έδωσαν ανάσες (69-59), ενώ με τρίποντο του Μπολντς το σκορ έγινε 72-61 (35’). Και πάλι όμως οι «θαλασσί» δεν τα παράτησαν. Με τον Ρέλεφορντ να δείχνει δείγμα της αξίας του και με τον Λαρεντζάκη να ανεβάζει στροφές το σκορ έγινε 75-69 (37’). Το Λαύριο έκανε το 79-72 (39’) με τον Κρουμπάλι, ενώ ο Σαλούστρος στα 55’ με μία βολή έκανε το 79-73. Ο Κέσελι έβαλε τέλος στο παιχνίδι (81-73) για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με τρίποντο ο Κρουμπάλι λίγο πριν από το τέλος. Το Λαύριο είχε 12/31 τρίποντα (μόλις 6/25 ο Κολοσσός), με τους «θαλασσί» να παίρνουν 10 περισσότερα ριμπάουντ (27-37), αλλά τους γηπεδούχους να έχουν 11 περισσότερες ασίστ (26-15). Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Κέσελι, Μπάρλος, Γιανγκ και Κρουμπάλι, ενώ από τον Κολοσσό στο β’ ημίχρονο οι Ρέλεφορντ, Λαρεντζάκης και Λίντεν, ενώ στο α’ καλός ήταν ο Λιούις.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-20, 46-31(ημ.), 64-52, 84-73
Διαιτητές: Γκόντας- Μάνος- Δεσλής
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Γιανγκ 12(3), Κρουμπάλι 13(1), Κέσελι 21(2), Σακελλαρίου 1, Νίξον 1, Περράκης, Γιαννακόπουλος 3(1), Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 14(2), Μπολντς 17(5).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 18(2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Ντέιβις 3, Γεωργαλλής, Λίντεν 12(1), Ρέλεφορντ 19(4), Σαλούστρος 3, Μακ Γκι 4, Λιούις 14(2).