”Παλικάρια” στο Αιγάλεω οι Αγιοι Θεόδωροι!

Οι Άγιοι Θεόδωροι, παρά τις απουσίες τους, έκαναν κατάθεση ψυχής στο Αιγάλεω και κέρδισαν με 81-79 την τοπική ομάδα

Οι Άγιοι Θεόδωροι «απέδρασαν» με τη νίκη από το «Σίτι» κερδίζοντας το Αιγάλεω με 81-79, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές ήττες. Παρά τις σημαντικές απουσίες (Βογιατζής, Ξυπολιτάς, Αυγενικού), η ομάδα του Βενέτη Θωμίδη έκανε κατάθεση ψυχής στο «Σίτι» και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Στο α’ ημίχρονο, οι Άγιοι Θεόδωροι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν ακόμη και με +7 (22-29), όμως με κινητήριο μοχλό τον Καράβολα, το Αιγάλεω πλησίασε στο ημίχρονο σε 42-45. Στο γ’ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 63-61 (29′) και το φινάλε ήταν για καρδιακούς…
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 71-68 (35’), ενώ το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τους Αγίους Θεοδώρους να κάνουν το 78-79 και να έχουν κατοχή της μπάλας. Ο Αγγελόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 78-81, ενώ το Αιγάλεω κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε στην πρώτη βολή (79-81), αστόχησε στη δεύτερη, όμως η μπάλα βγήκε εκτός υπέρ των Αγίων Θεοδώρων. Μόλις 1.2’’ πριν το τέλος ο Αγγελόπουλος κέρδισε φάουλ, αστόχησε στην πρώτη βολή, έκανε το ίδιο επίτηδες και στη δεύτερη και η σπουδαία νίκη είναι γεγονός… Κορυφαίοι από τους Αγίους Θεοδώρους ήταν οι Σκορδάλης, Βλαχοδήμος και Αγγελόπουλος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-23, 42-45(ημ.), 63-61, 79-81
Διαιτητές: Καρακάσης- Τσακαλογιάννης
Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Δρουμπούκης): Μένος, Κωνσταντινίδης, Χανιώτης Α. 6(2), Καράβολας 31(1), Χανιώτης Δ. 10(2), Μιλιντίγιεβιτς 18(4), Αποσκίτης 10(2), Βαλυράκης, Λοΐζος 4.
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Θωμίδης): Κουιμτζίδης, Μητσού, Παπανικολάου, Βλαχοδήμος 14(2), Ματσαμάς 8(2), Ντέντα 7, Αγγελόπουλος 14, Σκορδάλης 22(5), Κούρος 9, Εκινέ 7.