Β’ Κατηγορία: Καλά Χριστούγεννα με… «τρίποντο» για τον Α.Σ. Τήλος

Με νίκη ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις του στο 2016 ο Α.Σ. Τήλος, καθώς επικράτησε με σκορ 3-1 της Χάλκη, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο .
Οι Τηλιακοί με το «τρίποντο» που κατέκτησαν, ανέβηκαν στην 4η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 15 βαθμούς στην συλλογή τους.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά στο παιχνίδι και πήραν το έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας την εστία της Χάλκης, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ.
Στο 23ο λεπτό, ο Α.Σ. Τήλος έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μερκούρη Μόσχου, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 58ο λεπτό, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ του Μερκούρη Μόσχου ( 2-0).
Η Χάλκη αντέδρασε και μείωσε το σκορ σε 2-1 με δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή με τον Γεωργίου στο 62ο λεπτό, ωστόσο οι Τηλιακοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στο 85ο λεπτό ο Μόσχου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ηρακλής Σακελλάρης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τους γηπεδούχους.
Α.Σ. Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Οίκουτας, Σακελλάρης Κυρ., Ρούκο, Χριστοφής ( 85ο Ορφανός), Νικολής, Σακελλάρης Η., Μόσχου ( 90ο Βογιατζής), Οικονόμου, Αγκόλι.
Χάλκη: Παπαθεοδώρου, Δράμης, Κεβάνι, Αβραμίδης, Κυπραίος, Γεωργίου, Σπαχίου, Φλάγκος, Χατζηνικόλας, Ξηροκώστας, Γούλας.