Βόλεϊ: Νίκη με ανατροπή για Τελχινίδα!

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, η Τελχινίδα κέρδισε (3-2 σετ) τον Φοίνικα, στον πρώτο τελικό των νεανίδων.
Το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη, με δεδομένο ότι η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά πήρε τη νίκη και έκανε το…1-0 με ανατροπή. Ο συναρπαστικός αυτός αγώνας, ήταν ο 1ος ανάμεσα στους δύο διεκδικητές του τίτλου με την Τελχινίδα να παίρνει τη νίκη με απόλυτη ανατροπή αφού οι φιλοξενούμενες είχαν προηγηθεί με 2-0 σετ.
Οι αθλήτριες του Νίκου Αντωνιάδη μπήκαν αποφασισμένες στο ματς, πίεσαν στο σερβίς, ήταν καλύτερες πάνω στο φιλέ και δίκαια κατέκτησαν τα δύο πρώτα σετ.
Η Τελχινίδα που άρχισε να δείχνει σημάδια ανάκαμψης στο τέλος του 2ου σετ, το οποίο όμως έχασε στις λεπτομέρειες με 26-28, κέρδισε δύσκολα το 3ο με 25-23 αλλά ήταν καλύτερη στα δύο επόμενα τα οποία και κατέκτησε πολύ εύκολα (25-08 και 15-08). Η νίκη αυτή δίνει το σημαντικό προβάδισμα στις περσινές πρωταθλήτριες αφού χρειάζονται ακόμη μία νίκη για κατακτήσουν για 5η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο στις νεανίδες.
Τα σετ: 21-25 (25ο ), 26-28 (27ο ), 25-23 (27ο ), 25-8 (17ο), 15-8 (12ο )
Διαιτητές: Καλημεράκης- Παπαβασιλείου
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς (Νίκος Τσιντομηνάς): Γκιζέττη, Ζωγράφη, Θαρρενάκη, Γκιάτα Α., Γκιάτα Ν., Ζντράβα, Καλιόζη, Σουσάρι, Τερζίου, Τσιλιμίγκα, Τσερκές.
Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας (Νίκος Αντωνιάδης): Αθανασάκη, Γεράκη, Γιάννη, Δήμα, Κόρμπα, Κουκιά Καθ., Κουκιά Καλ., Κουκιά Ραφ., Νόβα, Τοντόροβα, Τριανταφυλλίδη, Τύρου.