Τοπικό βόλεϊ: Πρωταθλήτρια Γυναικών η Τελχινίδα

Η Τελχινίδα επέστρεψε στο θρόνο της! Το τμήμα γυναικών της Τελχινίδας κέρδισε με 3-1 σετ το Ροδίων Άθλησις και επέστρεψαν στην κορυφή της Δωδεκανήσου, κατακτώντας το 10ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά κέρδισε στον τελικό το Ροδίων Άθλησις και συνολικά με 3-0 νίκες πήρε το τρόπαιο. Η επιτυχία αυτή αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς ότι η Τελχινίδα κατέκτησε αήττητη το τρόπαιο, κερδίζοντας και τα 14 παιχνίδια που έδωσε σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά έδειξαν χαρακτήρα όταν το Ροδίων Άθλησις μείωσε σε 2-1 σετ και ανέβασαν στροφές στο 4ο σετ, παίρνοντας τη νίκη και μαζί το τρόπαιο. Η Τελχινίδα επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν ως το φαβορί και πλέον θα επιδιώξει να προχωρήσει παρακάτω, διεκδικώντας την άνοδο της στις εθνικές κατηγορίες.
Το 1ο σετ:
Εμφανώς καλύτερη ήταν η Τελχινίδα στο 1ο σετ, το οποίο κέρδισε εύκολα. Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά προηγήθηκαν με 9-2 και 15-6. Το Ροδίων Άθλησις βελτιώθηκε και μείωσε σε 19-15, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο η Τελχινίδα έκανε το 21-15 και με καλά τελειώματα πήρε το σετ με 25-16, κάνοντας το 1-0
Το 2ο σετ:
Πιο ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα (4-4), με την Τελχινίδα να ανεβάζει στροφές έχοντας καλύτερη υποδοχή (11-8 και 16-13). Στο πιο κρίσιμο σημείο και πάλι οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 19-14 και παρά την προσπάθεια του Ροδίων Άθλησις (20-16), πήραν το 2ο σετ με 25-19, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.
Το 3ο σετ:
Στο 3ο σετ η ομάδα του Νίκου Μακρή ήταν καλύτερη και μείωσε. Μετά τις ισοπαλίες (4-4, 6-6 και 9-9), το Ροδίων Άθλησις επέβαλε το ρυθμό του, οι παίκτριες της Τελχινίδας έκαναν πολλά αβίαστα λάθη και τα σκορ έγινε 11-14 και 12-17. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι (13-20), με την Τελχινίδα να κάνει μία τελευταία προσπάθεια (16-20 και 18-22), αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν καλύτερη παρουσία, πήραν το σετ με 20-25 και μείωσαν σε 2-1.
Το 4ο σετ:
Άκρως ισορροπημένο το ξεκίνημα, με την Τελχινίδα να προηγείται 5-3 και 9-8, αλλά το Ροδίων Άθλησις να… προσπερνάει με καλό σερβίς (9-11). Η Τελχινίδα επέστρεψε (12-11 και 16-13), αλλά οι φιλοξενούμενες αποδείχθηκαν «σκληρό καρύδι» και ισοφάρισαν σε 18-18 και 19-19. Οι γηπεδούχες στο πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα έκαναν το 22-19 και το 23-20 και κέρδισαν το σετ με 25-21, τον αγώνα και μαζί τον τίτλο.
Τα σετ: 25-16 (22’), 25-19 (27’), 20-25 (27’), 25-21 (30’)
Διαιτητές: Παπαδούλη- Χατζησταυρίδης/ Παπαβασιλείου
ΡΣΦΠ Τελχινίς (Νίκος Τσιντομηνάς): Μπεκίρογλου, Ευσταθίου, Παρίση, Μαθιουδάκη. Σφυρίου, Τερζίου, Στρατάκη, Σουσάρι, Χατζηδάκη, Μαργαρίτη, Γκιάτα, Κουφομανώλη, Σκαρτσίλη, Ζντράβα.
Ροδίων Άθλησις (Νίκος Μακρής): Γενημανώλη, Σουλτάνη, Πορτοκαλίδου, Καστανιώτη, Μαυρίδου, Λορένζου, Μαύρου, Αμορανίτη, Κιόρρι, Καλημεράκη, Βρατσάλη, Τζατζάκη, Μαλεζίου.
Η «χρυσή βίβλος» του Γυναικείου πρωταθλήματος
Τον 10ο τίτλο της ιστορίας της στο Γυναικείο πρωτάθλημα κατέκτησε η Τελχινίδα, η οποία από το 2011 έχει δημιουργήσει τη δική της κυριαρχία. Είναι χαρακτηριστικό ότι με εξαίρεση δύο τίτλους που πήρε το Ροδίων Άθλησις (πέρσι και τη σεζόν 2016-17), η Τελχινίδα κατακτά τους τίτλους, παίρνοντας τη σκυτάλη το 2011 από τον τότε κυρίαρχο Κλεάνθη Παραδεισίου. Παρακάτω, μπορείτε να δείτε τη «χρυσή βίβλο» στο Γυναικείο πρωτάθλημα της Δωδεκανήσου από τη σεζόν 2004-2005 μέχρι και σήμερα:
2023-24: ΡΣΦΠ Τελχινίς
2022-23: Ροδίων Άθλησις
2021-22: ΡΣΦΠ Τελχινίς