Α’ Κατηγορία: «Τρίποντο» για Ποσειδώνα

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις του στο 2017 ο Ποσειδώνας Καρπάθου, καθώς επικράτησε του ΔΙ.ΑΣ. στο γήπεδο Πηγαδίων με σκορ 3-2, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Με αυτή την νίκη οι Καρπάθιοι ανέβηκαν στην 7η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 18 βαθμούς στη συλλογή τους και πλέον κοιτάνε με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία της συνέχεια του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΔΙ.ΑΣ. να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, αφού στο 43ο λεπτό ο Χατζημανώλης σκόραρε, κάνοντας το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο για τον Ποσειδώνα, καθώς στο 50ο λεπτό έκανε το 2-0 με δράστη τον Νασόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα μείωσαν σε 2-1 με τέρμα του Μπεκιρλάρι, με τον Μανώλη Σπανό στο 77ο λεπτό να κάνει το 3-1, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στο Ποσειδώνα.
Το τελικό σκορ 3-2 διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 93ο λεπτό ο Μπεκιρλάρι.
Ποσειδώνας Καρπάθου: Γαλάνης, Κεσίδης, Κούτολο, Χατζημανώλης, Φασουλέτος, Σπανός Ι., Φελούζης (78ο Βιλανούτσι), Τσιαβέλης, Δράκος (87ο Καουκάκης Γ.), Σπανός Ε. (82ο Κοντονικόλας), Νασόπουλος (60ο Καουκάκης Χ.).
ΔΙ.ΑΣ.: Mιχαλάκης, Δουγέκος, Καράλιαμης, Ιωαννίδης, Χατζησουλεϊμάν (55ο Γκεστένια), Πής, Συνεσίου (55ο Χατζηφούντας), Βλαντιμίροφ, Μπεκιρλάρι, Τογρού, Ζιώγας (55ο Μαργαρίτης).