Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου ανακοίνωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα της για το 2018, το οποίο περιλαμβάνει όλους τους αγώνες που θα διεξαχθούν στο νομό μας το νέο έτος, όπως επίσης και τα πανελλήνια πρωταθλήματα της χρονιάς. Αναλυτικά:

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

14 Κυριακή:   Πανελλήνιο πρωτάθλημα βάδην 50χλμ Ανδρών (Σχοινιάς/Μαραθώνας)

20 Σάββατο: Ημερίδα   «Κλειστού Στίβου» & (1ος αγώνας MINI AΘLETICS GAMES)  (Ρόδος) – (Καλλιπάτειρα)

27 Σάββατο: Πρωτάθλημα Δρόμου  Νήσου Ρόδου σε Ανώμαλο Έδαφος (Σορωνή)

27 Σάββατο: 7η Χειμερινή Συνάντηση 2018 (Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009) –  Αναπτυξιακό Πρωτάθλημα Ρόδου ΠΠβ΄-ΠΚβ΄ (Σορωνή)

 

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

3  Σάββατο: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ – ΕΤΗΣΙΑ ΓΙΟΡΤΗ & ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

10 Σάββατο:  Βαλκανικοί  Αγώνες  «κλειστού στίβου»  Κ20  (Σόφια/Βουλγαρία)

10-11 Σάββατο-Κυριακή: Πανελλήνιοι  Αγώνες  «κλειστού  στίβου»  Α / Γ   (Σ.Ε.Φ.)

17 Σάββατο: 2ος Αγώνας (MINI AΘLETICS GAMES) (Στάδιο Διαγόρας)

17 Σάββατο:   Βαλκανικοί  Αγώνες  «κλειστού στίβου»  Α / Γ  (S) (Κωνσταντινούπολη/Τουρκία)

25 Κυριακή:  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΠΡΩΤ.  ΔΡΟΜΟΥ  ΣΕ  ΑΝΩΜΑΛΟ  ΕΔΑΦΟΣ (ΤΡΙΚΑΛΑ)

 

ΜΑΡΤΙΟΣ

1 – 4  Πέμπτη έως Κυριακή:  Παγκόσμιο   Πρωτάθλημα  «Κλειστού  Στίβου»  Α / Γ  (S) (Μπέρμιγχαμ/Αγγλία)

10 Σάββατο: 3ος Αγώνας (MINI AΘLETICS GAMES) (Στάδιο Διαγόρας)

11  Κυριακή:   ΠΑΝΕΛ.  ΒΑΔΗΝ  20.000 μ.  Α / Γ. (ΜΕΓΑΡΑ)

17  Σάββατο:    Ελληνικό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων (Θεσσαλονίκη)

18  Κυριακή:    Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Λεμεσός/Κύπρος

18  Κυριακή:    Πανελλήνιοι  Αγώνες  Ημιμαραθωνίου  Α / Γ  (Αθήνα) – 7ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας

18 Κυριακή:   2ος Αγώνας Ορεινού Δρόμου Ρόδου για Όλους (΄΄Προφήτης Ηλίας 2018’’ – Ρόδος – Προφήτης Ηλίας)

24 Σάββατο:     Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου (S) (Βαλένθια/Ισπανία)

24 Σάββατο:     Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10χλμ σε Δημόσια Οδό (ΛΑΡΙΣΑ)

27-28 Τρίτη – Τετάρτη:   Β΄ Φάση  Σχολικών  Αγώνων  Λυκείων  (Ρόδος)

31 Σάββατο:  Διασυλλογικό ΠΠΒ-ΠΚΒ Ά Αγώνας (Πολύαθλο) – (Όμιλοι) (ΡΟΔΟΣ-ΣΥΜΗ), (ΚΩΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ), (ΛΕΡΟΣ-ΠΑΤΜΟΣ).

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

14 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βάδην (Πίροτ/Σερβία)

14-15  Σάββατο- Κυριακή: Διασυλλογικό. Π-Κ & ΜΙΝΙ ΑΘLETICS GAMES (Κως).

14-15 Σάββατο- Κυριακή: Διασυλλογικό ΠΠΒ-ΠΚΒ ΄Β Αγώνας (Πολύαθλο) Όμιλος Κως-Κάλυμνος-Λέρος-Πάτμος.

19-20  Πέμπτη-Παρασκευή:   Πανελλήνιοι  Σχολικοί  Αγώνες  Λυκείων

21 Σάββατο:  ‘’Σταμάτεια 2018’’ Διασυλλογικό ΠΠΑ-ΠΚΑ (Ρόδος-Καλλιπάτειρα)

21 Σάββατο:  4ος Αγώνας (MINI AΘLETICS GAMES) (Καλλιπάτειρα)

29 Κυριακή:    5ος Roads to Rhodes Marathon  (Ρόδος)

ΜΑΙΟΣ

2-9 Τετάρτη έως Τετάρτη: Παγκόσμια Γυμνασιάδα 2018, Μαρακές/Μαρόκο.

5 Σάββατο: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βάδην Ομάδων, (Ταισανγκ/Κίνα)

5 Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βουνού, (Βρσατς/Σερβία)

5-6 Σάββατο – Κυριακή: ΔΙΑΣΥΛ.  ΑΓΩΝΕΣ  ΣΥΝΘΕΤΩΝ   Α/Γ –  Π/Κ  (ΑΓΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ)

6 Κυριακή:       ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ   ΠΡΩΤ.  10.000 μ.  Α/Γ –  ΝΕΩΝ  «Α/Γ» & Ε (ΛΟΥΤΡΑΚΙ)

12-13 Σάββατο-Κυριακή:  ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ Α-Γ (Περιφερειακό) & ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΣΥΝΘΕΤΩΝ ΠΠΑ-ΠΚΑ (Δωδεκανήσου)

19  Σάββατο:       «ΧΑΝΙΑ  2017»       (ΧΑΝΙΑ)

19 Σάββατο:  Διασυλλογικό ΠΠΒ-ΠΚΒ ΄Β Αγώνας (Πολύαθλο) – (Όμιλοι) (ΡΟΔΟΣ-ΣΥΜΗ)

24 Πέμπτη: Athens Street Pole Vault (Αθήνα, Πλ. Συντάγματος)

26 Σάββατο: ‘’Πεισάνδρεια 2018’’ (Σορωνή-Άγιος Σύλλας)

26 Σάββατο: Αγώνες ρίψεων ‘’Κώστας Σπανίδης’’. Θεσσαλονίκη

30 Τετάρτη:    1ο Ελληνικό  ‘Grand  Prix’  (Έδεσσα)

ΙΟΥΝΙΟΣ

2 Σάββατο: ‘’ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ 2018’’ (Χανιά/Κρήτη)

2-3 Σάββατο-Κυριακή: Διεθνές Meeting Συνθέτων – Έπταθλο Γυναικών), Νάξος.

9   Σάββατο:       Βαλκανικό Πρωτάθλημα   Π-Κ (Κ18)   (Κωνσταντινούπολη/Τουρκία)

9 Σάββατο: ‘’ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΕΙΑ 2018’’, (Καλαμάτα)

9-10 Σάββατο-Κυριακή: Μεσογειακοί Αγώνες Κ23. (Ιταλία)

10 Κυριακή:      Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου

10 Κυριακή: Τελικός 5ος Αγώνας (MINI AΘLETICS GAMES) (ΣΟΡΩΝΗ,ΆΓΙΟΣ ΣΥΛΛΑΣ)

13 Τετάρτη: ‘’Filothei Women Gala’’

16-17  Σάββατο-Κυριακή:   ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΠΡΩΤ/ΜΑ  Κ20 (ΤΡΙΚΑΛΑ)

23-24  Σάββατο-Κυριακή:   ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΠΡΩΤ/ΜΑ  Κ18 (ΚΑΤΕΡΙΝΗ)

23-24  Σάββατο-Κυριακή:   Βαλκανικό πρωτάθλημα Ε-Ν (Κ20) (Προύσα/Τουρκία)

30-1 Σάββατο-Κυριακή:   ΠΑΝΕΛ.  ΠΡΩΤ/ΜΑ  ΠΠ / ΠΚ Α΄ (ΧΑΛΚΙΔΑ)

 

ΙΟΥΛΙΟΣ

30-1 Σάββατο-Κυριακή:   ΠΑΝΕΛ.  ΠΡΩΤ/ΜΑ ΠΠ / ΠΚ Α΄ (ΧΑΛΚΙΔΑ)

1 Κυριακή: ΕΥΡΩΠΑΊΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΡΕΙΝΟΥ ΔΡΟΜΟΥ & ΒΟΥΝΟΥ Κ20 (ΣΚΟΠΙΑ)

4 Τετάρτη:        2ο Ελληνικό  ‘Grand  Prix’  (Άργος  Ορεστικό)

5-8 Πέμπτη έως Κυριακή: ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Π-Κ (Κ18) (ΓΚΙΟΡ/ΟΥΓΓΑΡΙΑ)

7-8  Σάββατο-Κυριακή:   ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΠΡΩΤ.  ΣΥΝΘΕΤΩΝ  Α/Γ – ΝΕΩΝ Κ23 (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

8   Κυριακή:   3ο  Ελληνικό  ‘Grand  Prix’, ‘’Τοφάλεια’’    (Πάτρα)

10-15 Τρίτη έως Κυριακή:   ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ   Ε-Ν (Κ18) (ΤΑΜΠΕΡΕ/ΦΙΛΑΝΔΙΑ) 13-15 Παρασκευή-Κυριακή:   ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ   ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ   (ΠΟΛΩΝΙΑ)

14-15  Σάββατο-Κυριακή:  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ   «Α / Γ»  (ΠΑΤΡΑ)

14-15  Σάββατο-Κυριακή:  Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, (Ερζερούμ/Τουρκία) 18   Τετάρτη:         4ο  Ελληνικό  ‘Grand  Prix’    (Καβάλα)

20- 21 Παρασκευή – Σάββατο: Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Στάρα Ζαγόρα

25-26 Τετάρτη-Πέμπτη:  Κύπρος-Ελλάς Διεθνής  Συν/ση  Π / Κ  (Κύπρος)

28-29  Σάββατο-Κυριακή:  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ   ΝΕΩΝ Κ23 (ΛΑΡΙΣΑ)

 

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

7-12 Τρίτη-Κυριακή:  ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Α/Γ   (ΒΕΡΟΛΙΝΟ/ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

 

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

8-9 Σάββατο-Κυριακή:  IAAF Continental Cup

16 Kυριακή: Βαλκανικό πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, (Σεράγεβο/Βοζνία-Ερζεγοβίνη)

22 Σάββατο:     ‘’ΣΥΜΗ 2018’’ Αναπτυξιακός ΠΠΒ΄- ΠΚΒ΄ Μίνι ΠΠ – Μίνι ΠΚ (Σύμη)

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

1-12 Δευτέρα-Παρασκευή: 3η Καλοκαιρινοί Αγώνες Νεότητας (15-18 Ετών) (Μπουένος Άϊρες/Αργεντινή)

6-7 Σάββατο-Κυριακή: Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες (ΙΚΑΡΙΑ)

14   Κυριακή:      Run Greece    (Ρόδος)

20-21 Σάββατο-Κυριακή:  ‘’ΛΕΡΕΙΑ 2018’’ Αναπτυξιακός Αγώνας ΠΠΒ΄ΠΚΒ΄ Μίνι ΠΠ – Μίνι ΠΚ (Λέρος)

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

4 Κυριακή:       Βαλκανικό Πρωτ. Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος (Μποτοσάνι/Ρουμανία)

11  Κυριακή:  ΠΑΝΕΛ. ΠΡ. ΜΑΡΑΘΩΝ. Α / Γ  &  Διεθνής Μαραθώνιος  (ΑΘΗΝΑ)

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

9 Κυριακή: 25ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΡΟΜΟΥ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΤΙΛΜΠΟΥΡΓΚ/ΟΛΛΑΝΔΙΑ)

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ