Πρώτη ήττα για Ροδίων Άθλησις, πήραν βαθμό οι Αθλοπαιδιές

Η πρώτη ήττα για το Ροδίων Άθλησις είναι γεγονός.  Η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον ισχυρό και φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου Εθνικό Πειραιά.

Στο κλειστό γυμναστήριο «Π. Σαλπέας», το Ροδίων Άθλησις προσπάθησε μόνο στο β’ σετ, όταν και το έχασε στις λεπτομέρειες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι Ροδίτες να χάσουν τη ψυχολογία τους και να ηττηθούν με 3-0 σετ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο 1ο σετ (ειδικά μετά το ισόπαλο 11-11) το οποίο κέρδισαν σχετικά εύκολα (25-17), ωστόσο στο 2ο έγινε μεγάλη μάχη. Το 9-8 έγινε 18-21 και 19-22, ωστόσο το Ροδίων Άθλησις δεν άντεξε. Ο Εθνικός περιόρισε τα λάθη του, αρχικά ισοφάρισε σε 23-23 και τελικά κέρδισε με 25-23. Το 3ο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν με 25-13 και να κερδίζουν «καθαρά» με 3-0 το Ροδίων Άθλησις.

Τα σετ: 25-17 (27’), 25-23 (27’), 25-13 (20’)
Διαιτητές: Τσιμπινός- Μεταξά
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Θανάσης Ψάρρας): Μαντέκας Ι., Χριστόπουλος Δ., Τουρνάκης Α., Δημητούλης Κ., Πολυχρονίου Α., Αδαμόπουλος Ε., Καρακίτσος Α., Παπαδόπουλος Η., Πάση Α., Σιώπης Δ., Ράμος- Πέρεζ Ε., Δεληπρίμης Π., Βολουδάκης Χ., Σαπάνης Α.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Γιώτης Δ., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.

Τον πρώτο τους βαθμό πήραν στον όμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας οι Αθλοπαιδιές. Οι Κώοι ηττήθηκαν στο τάι-μπρέικ από τον Α.Ο. Μυτιλήνης με 3-2 και μπορεί να έχασαν ξανά, ωστόσο έκαναν «σεφτέ» και στα σετ και στους βαθμούς.

Η ομάδα της Λέσβου προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά οι παίκτες του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου επέστρεψαν δυναμικά, παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ. Αν και είχαν καλή ψυχολογία οι παίκτες των Αθλοπαιδιών έχασαν το 5ο και τελευταίο σετ με 15-5 και γνώρισαν την ήττα στη Λέσβο.

Τα σετ: 25-17, 25-18, 22-25, 18-25, 15-5
Διαιτητές: Σταρίδας- Τσίτσικας

Α.Ο. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Γιακουμής Σ.) Γλούφτσιος, Δουλαβέρης, Βλάχος, Περτσελής, Αγγέλου, Μπουρούς Σ., Μπορούς Π., Κατσακούλης, Τσάτσος, Παπασταύρου, Μόκαλης, Βασιλέλλης.

Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Σαρικίζης Ν., Χατζηνικολάου Δ., Κωνσταντόπουλος Α., Κώστογλου Σ., Μωρές Δ., Παπαστεριάδης Θ.,  Ζαμάγιας Ι., Βραχνάς Ι., Γαμβρέλλης Π., Γαμβρέλλης Α., Χατζηάμαλλος Σ.