Αργυρός ο Παπασταματάκης στο Πανελλήνιο

Τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Κυριάκος Παπασταματάκης, του Ροδήλιου, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας Ελίτ κατηγορίας, το οποίο διεξήχθη στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο από 9 ως 11 Σεπτεμβρίου. Συγκεκριμένα, ο Παπασταματάκης κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα των πόντων μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα.

Είναι ακόμη μια επιτυχία για το νεαρό ποδηλάτη του Ροδήλιου, μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα όμνιουμ το προηγούμενο σαββατοκύριακο.

Οι τρεις πρώτοι στο αγώνισμα των πόντων:
1) Σπανόπουλος Γιάννης (Πελοτόν ΠΟΗΑΤ)
2) Παπασταματάκης Κυριάκος (Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου)
3) Τσοπούρογλου Βασίλης (ΠΓΣ Λάρισας)

Την απονομή έκανε ο Λάμπρος Βασιλόπουλος πρωταθλητής και ολυμπιονίκης της ποδηλασίας πίστας. Στους πόντους, ο Κελεπέρας του ΑΣΡ Έλαφος ήταν 9ος.

Ο Παπασταματάκης κατέκτησε επίσης την 7η θέση στο Σκρατς, με τον Δανιήλ Κελεπέρα του Έλαφου να είναι 8ος, ενώ στην ατομική χρονομέτρηση κατέκτησε την 5η θέση, με τον Κελεπέρα να ακολουθεί στην 7η. Στο Κέιριν, ο αθλητής του Ροδήλιου ήταν 9ος , ενώ ο Κελεπέρας 11ος.

Η Ελένη Τσαβαρή μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στην ατομική χρονομέτρηση, κατέλαβε την 5η θέση στα 500 μέτρα, ενώ ήταν 4η στο Κέιριν.

Στη γενική βαθμολογία των συλλόγων μετά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ο Ροδήλιος κατέκτησε την 9η θέση με 24 βαθμούς, ενώ ο Έλαφος την 16η με 3.