Νέο ρεκόρ από Σεΐτη, 10ος ο Μπαράκας

Για 4η ημέρα συνεχίστηκαν οι Παραολυμπιακοί Αγώνες στο Ρίο, όπου ο Μιχάλης Σεΐτης  προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. της κατηγορίας 44.

Ο Σεΐτης έτρεξε σε 22.45 και πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ τερμάτισε 4ος στη σειρά του και πέρασε βάσει επίδοσης στον τελικό, στον οποίο θα αγωνισθεί σήμερα τα ξημερώματα (2.00).

Δύο ώρες πιο πριν υπάρχει και η σκυταλοδρομία 4χ100μ., ενώ ο Σεΐτης έχει στο πρόγραμμά του ακόμα και τα 400μ. στις 14/9 αλλά και το μήκος στις 17/9.

O 29χρονος αθλητής από τη Ρόδο (που γυμνάζεται στην Αθήνα με τον Γιώργο Παναγιωτόπουλο -τον προπονητή του Λ. Τσάκωνα) ήταν αθλητής 400μ. με συμμετοχές σε εθνικές ομάδες παίδων ενώ το 2013 έχασε το πόδι του σε ατύχημα με μηχανή.

Στο μήκος της κατηγορίας 20 ο Ευάγγελος Καναβός πήρε την 9η θέση με 6,48μ., ενώ νικητής με παγκόσμιο ρεκόρ 7,60μ. ήταν ο Romly από τη Μαλαισία.

Επίσης παγκόσμια ρεκόρ σημειώθηκαν ξανά στους τελικούς των 100μ. των ανδρών κατ.47 (dos Santos Ferreira/BRA – 10.57) και των γυναικών κατ.13 (Adzhametova/UKR – 11.79) και ακόμα στα 400μ. γυναικών κατ.53 (Zhou/CHN – 54.43), στη σφαίρα γυναικών κατ.40 (Onye/NGR – 8,40μ.), στο δίσκο γυναικών κατ.44 (Yao/CHN – 44,53μ.), στην κορίνα γυναικών κατ.51 (Butterfield/GBR – 22,81μ.), στο ακόντιο ανδρών κατ.41 (Abdulraheem/IRQ – 42,85μ.), στα 1500μ. ανδρών κατ.53 (Baka/ALG – 3.48.29).

Την 10η θέση στο αγώνισμα της ποδηλασίας πίστας και πιο συγκεκριμένα στα 1000 μέτρα ατομικής χρονομέτρησης της κατηγορία Β κατέλαβε ο Θανάσης Μπαράκας, ο Ρόδιος αθλητής είχε οδηγό τον Κωνσταντίνο Τρουλινό και έκανε συνολικό χρόνο 1:07.479. Ο Παραολυμπιονίκης μας κατέλαβε σίγουρα μεγάλη προσπάθεια μαζί με τον οδηγό του και αξίζουν και στους δυο πολλά συγχαρητήρια. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τελευταία ημέρα ήταν η τελευταία των αγώνων της ποδηλασίας πίστας, με τον Μπαράκα να δοκιμάζει τις δυνάμεις του και στην ποδηλασία δρόμου.

Για 29 εκατοστά του δευτερολέπτου… χάλασε το ρεκόρ της ελληνικής αποστολής που την ήθελε στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο να κερδίζει κάθε μέρα μετάλλιο. Ο Αντώνης Τσαπατάκης έκανε φοβερή προσπάθεια και τελικά έμεινε τέταρτος για… μισή χεριά.

Στον τελικό των 100μ. πρόσθιο της κατηγορίας SB4, o Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να ανέβει στο βάθρο δίνοντας μεγάλη μάχη με τον Κολομβιανό Μόισες Φουέντες Γκαρσία. Τελικά ολοκλήρωσε σε 1:37.69 και έμεινε τέταρτος, αφού ο Κολομβιανός τερμάτισε σε 1:37.40. Νικητής του τελικού ο Κινέζος Τζούνσενγκ Λι με 1:35.96 με δεύτερο το μεγάλο σταρ των Βραζιλιάνων, Ντάνιελ Ντίας με 1:36.13.