Ήττα-σοκ για Ροδίων Άθλησις

Ήττα-σοκ στο ται-μπρέικ (2-3) γνώρισε το Ροδίων Άθλησις από τον Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Α2 Κατηγορίας. Ένα διαιτητικό λάθος αλλά και η εν γένει μέτρια παρουσία της ομάδας μας, ήταν στοιχεία που οδήγησαν στη δεύτερη εντός έδρας ήττες το Ροδίων Άθλησις, το οποίο πλέον απομακρύνεται ακόμη και από τη δεύτερη θέση. Στο 1ο σετ, ο Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας κέρδισε με 20-25, ενώ το δεύτερο είχε συγκλονιστική εξέλιξη και το πήρε η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα με 26-24. Στο τρίτο οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική κακή παρουσία και το έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια (6-25), όμως στη συνέχεια βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν το 4ο σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο τελευταίο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-4, αλλά το Ροδίων Άθλησις προσπέρασε με 10-6 και 12-9, κάνοντας πολλούς να πιστέψουν ότι θα έφτανε στη νίκη. Με το σκορ 13-12, οι Ροδίτες φωνάζουν για μεγάλο διαιτητικό λάθος, με το οποίο θα γινόταν 14-12 και ως εκ τούτου θα είχαν match ball. Όμως το σκορ έγινε 13-13 και η Δραπετσώνα κέρδισε το σετ με 16-18, παίρνοντας μαζί και την πολύτιμη νίκη, με την οποία διατηρεί το αήττητο της.

Τα σετ: 20-25 (22’), 26-24 (30’), 6-25 (22’), 25-21 (27’), 16-18 (27’)
Διαιτητές: Χρηστίδης Χ.- Σταματίου
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ντ., Αρβανίτης Ν., Χατζηγεωργίου Γ., Παππάς Α., Ποτολίδης.
Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (Παύλος Καραμαρούδης): Μαρμαρινός Ν., Μπούλγκαβι Ε., Ανδρεόπουλος Α., Μάμαλης Ι., Στρατηγός Ε., Καρανικολάου Χ., Στογιάκοβιτς Λ., Σιώπης Δ., Κογκαλίδης Κ., Παπαδέας Π., Μαργαρίτης Θ., Πολυχρονιάδης Α.

Έχασε στις λεπτομέρειες

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκαν οι Αθλοπαιδιές, που έχασαν με 3-0 σετ από το Φοίβο Μελισσίων στην Κω. Η ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου πάλεψε σε όλα τα σετ, αλλά γνώρισε την ήττα και πλέον η υπόθεση- παραμονή στην Α2 είναι εξαιρετικά δύσκολη, αφού μετράει μόνο ήττες στα παιχνίδια της, χωρίς να έχει πάρει σετ.